امضای توافق تجاری سه جانبه آمریکا-کانادا-مکزیک

به گزارش درگ فایل، مقامات بلندپایه کشورهای کانادا، مکزیک و آمریکا پیمان تجاری 25 ساله جدیدی را امضا کردند که جایگزین پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی می گردد.

امضای توافق تجاری سه جانبه آمریکا-کانادا-مکزیک

اگر علاقمند به سفر با بهترین بلیط ارزان کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش درگ فایل، مراسم امضای این پیمان که ثمره کوشش سه ساله دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای اصلاح پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) 1994 بود، در شهر مکزیکو سیتی برگزار گردید. ترامپ مدعی بود نفتا به قیمت از دست رفتن میلیونها شغل بخش تولیدی آمریکا تمام شده است.

در مراسم امضای این پیمان، آندرس مانوئل لوپز ابرادور، رییس جمهور مکزیک، کریستینا فریلند، معاون نخست وزیر کانادا، رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریکا و جرد کوشنر، مشاور کاخ سفید حضور داشتند.

در نتیجه همکاری کم سابقه دو حزب آمریکا در دوران جنگهای تجاری ترامپ، این پیمان همزمان با استیضاح رسمی ترامپ امضا شد.

سیچ مک کانال، رهبر اکثریت سنای آمریکا اظهار کرد ترجیح می دهد پس از برگزاری استیضاح ترامپ که احتمالا به سال آینده می کشد، درباره این پیمان رای گیری گردد. اگرچه درباره اجرای مقررات کارگران در مکزیک بحثهایی پیش آمد اما رابرت لایتیزر یک صدایی اتحادیه ها، کسب و کارها و بازیگران عرصه سیاست در این زمینه را یک معجزه خواند و اظهار کرد این توافق، گواهی بر مزایای این پیمان بود.

توافق آمریکا-مکزیک-کانادا بیش از یک سال پیش امضا شد تا جایگزین نفتا گردد اما نمایندگان دموکرات مجلس آمریکا اصرار داشتند پیش از رای دادن به آن در بخشهای محیط زیستی و مقررات نیروی کار تغییراتی داده گردد.

تاخیر در تصویب این پیمان، موجودیت آن را به خطر انداخته بود و ابهامات سرمایه گذاری در هر سه کشور ایجاد نموده بود و کشاورزان آمریکایی که از مناقشه تجاری با چین لطمه دیده اند را به شدت نگران ساخته بود.

بر اساس گزارش رویترز، حاصل مذاکرات فشرده ای که طی یک هفته گذشته بین دموکراتها، دولت ترامپ و مکزیک در جریان بود مقررات سخت گیرانه درباره حقوق کارگران بود که هدف آن کاهش رجحان حقوق پایین کارگری در مکزیک است. مقامات کانادا و آمریکا اعلام نموده اند این پیمان دربرگیرنده مکانیزمی برای آنالیز رعایت حقوق اتحادیه در سطح کارخانه در مکزیک از سوی کارشناسان کارگری متخصص است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 170

به "امضای توافق تجاری سه جانبه آمریکا-کانادا-مکزیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای توافق تجاری سه جانبه آمریکا-کانادا-مکزیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید