تشریح اقدامات معاونت عملیات ناجا در مبارزه با ویروس کرونا

به گزارش درگ فایل، معاون عملیات ناجا به تشریح اقدامات این پلیس در مبارزه با ویروس کرونا پرداخت و گفت: سرویس دهی همکاران ما در کلانتری ها و پلیس های تخصصی و همچنین همکاری خوب مردم با پلیس نقش ویژه ای در کاهش شدت شیوع ویروس کرونا داشت.

تشریح اقدامات معاونت عملیات ناجا در مبارزه با ویروس کرونا

به گزارش خبرنگاران، سردار حسین ساجدی نیا با بیان اینکه نیروی انتظامی از ابتدای شیوع ویروس کرونا با تمام توان و امکانات در کنار مردم بوده است، اظهارکرد: سرویس دهی خوب همکاران ما در کلانتریها، پلیس های تخصصی از جمله بهداری، پلیس پیشگیری، مواد مخدر، یگان ویژه و همچنین همکاری خوب مردم با پلیس نقش ویژه ای در کاهش شدت شیوع بیماری کرونا داشته است.

وی با اشاره به نقش و ماموریتهای معاونت عملیات ناجا در مبارزه با شیوع ویروس منحوس کرونا اضافه کرد: از اوایل اسفند سال 1398 که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرد، مجموعه نیروی انتظامی نیز با راه اندازی پدافند زیستی وارد میدان مبارزه شد و با تدبیر و دستور فرماندهی معظم کل قوا به ستاد کل مبنی بر شکل گیری قرارگاه امام رضا (ع) و بنا به ابلاغ فرمانده ناجا به معاونت عملیات ناجا، این قرارگاه در نیروی انتظامی هم شکل گرفت و کار خود را به طور جدی شروع کرد.

معاون عملیات ناجا ادامه داد: این معاونت با تهیه پروتکلها و دستورالعملهای لازم به سراسر کشور در استانها ابلاغ کرد که این قرارگاه شکل بگیرد همچنین به پلیسهای تخصصی هم ابلاغ شد که با تشکیل کمیتههایی و مشخص وظایف هر رده مثلا یگان ویژه چه اقداماتی انجام دهد، کلانتریها چگونه در این خصوص عمل نمایند و حتی برای مرزبانی هم مشخص وظیفه کردیم.

ساجدی نیا با اشاره به اینکه در اجرای ماموریت مقابله با ویروس کرونا دو دیدگاه و رویکرد به کار بسته شد، اظهارکرد: رویکرد اول، دیدگاه درون سازمانی بود، بدین معنا که با توجه به شرایط به وجود آمده نمی توانستیم ماموریتهایمان را تعطیل کنیم ضمن اینکه بایستی کار مضاعف نیز انجام میدادیم بنابراین به تمامی کلانتریها و واحدهای اجرایی ناجا که با مردم در ارتباط بودند، ابلاغ شد که مانند گذشته به فعالیتها و خدمات رسانی خود ادامه دهند. بحث دیگر در این رویکرد آموزش و توانمندی سازی کارکنان بود و پروتکلهای لازم برای ضدعفونی و گندزدایی مجموعههای انتظامی به سراسر کشور ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: تهیه و فراوری ماسک و همچنین تهیه لوازم بهداشتی و مواد ضد عفونی نماینده به وسیله واحدهای آمادی ناجا، گام دیگر معاونت عملیات در رویکرد اول بود.

ساجدی نیا با اشاره به رویکرد دوم معاونت عملیات در حوزه مقابله با ویروس کرونا، گفت: در بحث اقدامات برون سازمانی معاونت عملیات، مواردی همچون شرکت در جلسات برون سازمانی و اعلام آمادگی ناجا به عنوان یکی از اعضای جلسات دولت در ارتباط با بحث مقابله با شیوع کرونا بود.

معاون عملیات ناجا با اعلام این نکته که سرویس دهی به وسیله پلیس 110 تداوم داشت، گفت: به دلیل همین ارتباط نزدیک تعدادی از کارکنان ما درگیر بیماری شدند و جان خود را در این راه قرار دادند و شهید شدند، همچنان این خدمت رسانی و کوشش های مومنانه ادامه دارد.

وی به سایر اقدامات پلیس در حوزه مقابله با شیوع کرونا پرداخت و گفت: متاسفانه برخی از افراد سودجو در همان ابتدای شیوع ویروس کرونا اقدام به احتکار مقادیر زیادی ماسک، مواد شوینده و ضد عفونی نماینده، اقلام خوراکی و ... کردند که همکاران ما در استان ها و پلیس های تخصصی امنیت مالی و پلیس آگاهی در مقابله با احتکارنمایندگان خوش درخشیدند و در راستای مقابله با این افراد، مقادیر زیادی از اقلام احتکار شده را کشف و در اختیار مقامات قضائی و ذی صلاح قرار دادند.

ساجدی نیا درباره عملکرد ناجا در حوزه فضای مجازی خاطر نشان کرد: اهمیت و تاثیر فضای مجازی از دو بعد مثبت و منفی در مورد بیماری کرونا مشهود بود، جنبه مثبت فضای مجازی در حوزه اطلاع رسانی از بیماری بود و بعد منفی این حوزه، تشویش اذهان عمومی به وسیله تکنیک های عملیات روانی از قبیل کوچک نمایی اقدام مسئولان در مواجهه و مقابله با بیماری و عظیم نمایی کم و کاستیها در این حوزه بود که خوشبختانه با اقدامات به موقع پلیس فتا عده ای از این افراد شناسایی و دستگیر شدند.

وی اضافه کرد: با تدابیر سردار فرمانده ناجا و ابلاغ معاونت عملیات ناجا، یگانهای ویژه ناجا تمامی نیروها و امکانات خودرویی و تجهیزات خود از قبیل خودروهای آبپاش را از ابتدا به میدان آورده و فعالیتهای گندزدایی و ضد عفونی کردن گذرگاهها و معابر عمومی را انجام دادند.

معاون عملیات ناجا در انتها با اشاره به آمادگی پلیس در مبارزه با شیوع ویروس کرونا گفت: به واسطه برگزاری رزمایشهای متعدد در استانها و شهرستانها، آمادگی نسبی را در مواقع بحرانی به دست آورده بودیم و طی این 4 ماه که از پیدایش ویروس کرونا در کشور میگذرد، در واقع اقدامات پلیس یک رزمایش تمرینی برای شناخت نقاط قوت و ضعف بود که هر چه بگذرد آمادگی و توانمندی ما در این حوزه بیشتر می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 515

به "تشریح اقدامات معاونت عملیات ناجا در مبارزه با ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح اقدامات معاونت عملیات ناجا در مبارزه با ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید