تلخ ترین عارضه ابتلا به کرونا در سالمندان

به گزارش درگ فایل، طی هفته های اخیر فرایند افزایشی شیوع ویروس کرونا در دنیا شدت یافته و سازمان دنیای بهداشت اعلام نموده است با شروع ماه سپتامبر به طور میانگین روزانه بیش از 5 هزار و 400 نفر در اثر ابتلا به کووید 19 در حال قربانی شدن هستند. با این حال، تمامی اقشار به یک میزان در مقابل این ویروس آسیب پذیر نیستند. تحقیقات نشان داده است بچه ها و جوانان کمترین آسیب پذیری را در مقابل کرونا دارند. این در حالی است که کهنسالان و افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند بیشترین آسیب پذیری را در این همه گیری داشته و بخش قابل توجهی از قربانیان را به خود اختصاص داده اند. از این رو، دانشمندان تمرکز بیشتری بر روی سالمندان انجام داده اند.

تلخ ترین عارضه ابتلا به کرونا در سالمندان

یکی از راه چاره های موثر برای کاهش تلفات افراد مسن در همه گیری کرونا، شناسایی سریع افراد مبتلا و شروع درمان آن ها پیش از تشدید علائم بیماری است. از همین رو، متخصصان در تحقیقات خود به شناسایی علائم ابتلا به کرونا در میان کهنسالان پرداختند. سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده است: تب، سرفه های خشک و مداوم، و نیز خستگی و بی حالی سه علامت رایج ابتلا به کروناست. با این حال، تحقیقات نشان می دهد رایج ترین علامت ابتلا به کرونا در کهنسالان هیچ کدام از این علائم نیست.

بر این اساس، دانشمندان کالج سلطنتی لندن اعلام کردند: تحلیل های مختلف نشان می دهد در افراد بالای 65 سال رایج ترین علامت ابتلا به کووید 19 روان آشفتگی (Delirium) است. روان آشفتگی در حقیقت اختلال کلیِ اعمالِ شناختی و عدم هوشیاری است. اختلال در جهت یابی، عدم آگاهی نسبت به زمان و مکان، توهم، هذیان، خشم و عصبانیت، اضطراب و ترس از ویژگی های این اختلال است. این حالت پس از اعمال جراحی، سوختگی، بی خوابی، عفونت، تب، تصادف شدید، سقوط از ارتفاع، شکستگی یا خونریزی شدید یا پس از ترک مواد مخدر ممکن است توسط بیمار تجربه گردد. با این حال به تازگی کشف شده است که بیماران سالمند مبتلا به کرونا نیز به طور گسترده روان آشفتگی را از خود نشان می دهند.

دانشمندان در این تحقیقات به آنالیز علائم بیماری در بیش از 800 بیمار بالای 65 سال پرداختند. از این میان، 322 بیمار کرونایی به دلیل شدت بیماری در بیمارستان بستری شده بودند. متخصصان مشاهده کردند افراد آسیب پذیر مسن به طور گسترده تری نسبت به دیگر بیماران کرونایی دارای علائم روان آشفتگی هستند. این تحقیقات همچنین نشان داد یک نفر از هر پنج بیماری که در بیمارستان بستری شده است تنها علامتی که از کرونا نشان داده روان آشفتگی بوده است.

محققان می گویند به دلیل آسیب های روانی که روان آشفتگی می تواند برای بیماران کهنسال داشته باشد، بی تردید تلخ ترین علامت ابتلا به کرونا برای این قشر همین موضوع است. خستگی و بی حالی، و تنگی نفس از دیگر علائم ابتلا به کروناست که به صورت رایج در میان افراد سالمند دیده می گردد.

انگلیس یکی از بدترین آمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا را در میان کشور های اروپایی دارد. با این حال، درصد قابل توجهی از جان باختگان کرونا در این کشور را افراد سالمند تشکیل می دهند. تا به امروز بیش از 455 هزار تن در انگلیس به ویروس کرونا مبتلا شده اند. از این میان، بیش از 42 هزار تن جان خود را از دست داده اند. دولت انگلیس در حال همکاری با دانشگاه آکسفورد برای توسعه یک واکسن موثر برای مقابله با کروناست. این کشور امیدوار است بتواند واکسیناسیون عمومی در مقابل کووید 19 را از ماه ژانویه شروع کند.

منبع: همگردی
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 659

به "تلخ ترین عارضه ابتلا به کرونا در سالمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلخ ترین عارضه ابتلا به کرونا در سالمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید