حزب التجمع الوطنی: دنبال تغییر نظام پادشاهی در عربستان هستیم

به گزارش درگ فایل، سخنگوی حزب التجمع الوطنی عربستان هدف از تشکیل این حزب را تغییر نظام پادشاهی در این کشور و جایگزین کردن آن با یک حکومت مردمسالار و دمکراتیک بیان کرد.

حزب التجمع الوطنی: دنبال تغییر نظام پادشاهی در عربستان هستیم

پایگاه اطلاع رسانی الخلیج الجدید روز شنبه به نقل از مضاوی الرشید سخنگوی این حزب که به تازگی توسط گروهی از مخالفان نظام پادشاهی عربستان در خارج از این کشور تاسیس شده است، اضافه کرد: ما نهادی و نظری در خصوص آنچه اتفاق می افتد، نداریم و نمی توانیم بهترین فرد را انتخاب کنیم، بنابراین کوشش می کنیم تا با اتخاذ ایده هایی، نظامی را جایگزین حکومت کنونی عربستان کنیم که بهتر از پادشاهی مطلق که اکنون داریم، باشد.

وی گفت که این حزب به تازگی توسط کسانی که در تبعید هستند، تأسیس شده و به دنبال گسترش ایده های آن در داخل و خارج عربستان است.

الرشید که در لندن زندگی می نماید، برنامه حزب را به ویژه اینکه 6 نفر از بنیانگذاران آن نام واقعی خود را اعلام نموده اند، بازی خطرناکی توصیف کرد و اضافه کرد: نزدیکان این افراد نگران هستند که در داخل عربستان هدف قرار گیرند.

سخنگوی حزب التجمع الوطنی عربستان اضافه کرد: این اقدامی در راستای کوشش های قبلی در عربستان برای ورود حکومت به حقوق سیاسی و شهروندی و اجازه دادن به مردم برای تجربه نهادهای دمکراتیک است.

مضاوی با اشاره به اینکه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، اجماع خانواده سلطنتی را برای رسیدن به سلطنت ندارد، اضافه کرد: وی بستگان و نزدیکان خود را ساکت و حاشیه نشین کرد و ما نگران بُروز درگیری برای رسیدن به سلطنت در بالاترین سطح پس از مرگ ملک سلمان هستیم.

وی توضیح داد که این موضوع، عربستان را در هرج و مرج قرار خواهد داد و شهروندان هزینه آن را پرداخت خواهند کرد.

سخنگوی حزب التجمع الوطنی عربستان با بیان اینکه ما نمی خواهیم چشم انداز چگونگی عملکرد یک نظام سیاسی را به مردم تحمیل کنیم و این باید نتیجه یک رای عمومی باشد، اضافه کرد: ما به اصول و موسساتی علاقه مندیم که به مردم اجازه دهد در نحوه اداره حکومت، اظهار نظر نمایند.

خاطرنشان می گردد که گروهی از عربستانی های مقیم کشورهای غربی از جمله انگلیس و آمریکا، چهارشنبه هفته گذشته همزمان با سالگرد به قدرت رسیدن آل سعود در عربستان، در نخستین حرکت سیاسی سازمان یافته علیه سلطنت سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی، حزب مخالف تشکیل دادند.

در بیانیه اعضای حزب التجمع الوطنی مخالف حاکمیت آل سعود در عربستان آمده که این حزب با هدف تحکیم دمکراسی در رژیم سلطنتی در عربستان تشکیل شده است.

یحیی عسیری فعال و حقوقدان عربستانی مقیم لندن، این حزب مخالف را رهبری می نماید و مضاوی الرشید، سعید بن ناصر الغامدی شهروندان سعودی مقیم لندن، عبدالله العوده عربستانی مقیم آمریکا و عمر بن عبدالعزیز مقیم کانادا از اعضای دیگر این حزب هستند.

عسیری به عنوان دبیرکل این حزب به خبرگزاری فرانسه گفت: تشکیل این حزب را در لحظه حساس و کوشش برای نجات کشور، آغاز آینده دمکراسی و پاسخ به آرزوهای مردم عربستان اعلام می کنیم.

این حزب نیز در بیانیه ای اعلام نمود که تشکیل حزب التجمع الوطنی در زمانی صورت می گیرد که فعالیت های سیاسی از هر جهت در عربستان مسدود شده است.

این حزب اضافه کرد: دولت با افزایش دستگیری های سیاسی، ترورها و سیاست های خصمانه علیه کشورهای منطقه ناپدید شدن های اجباری و مجبور کردن شهروندان سعودی به فرار از کشور، به اعمال خشونت و سرکوب ادامه می دهد.

، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 648

به "حزب التجمع الوطنی: دنبال تغییر نظام پادشاهی در عربستان هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حزب التجمع الوطنی: دنبال تغییر نظام پادشاهی در عربستان هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید