خبرنگاران ابراز نگرانی ایران از قصد آمریکا برای انجام آزمایشهای انفجاری هستهای

به گزارش درگ فایل، لندن - خبرنگاران - سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین نسبت به قصد آمریکا برای انجام آزمایش های انفجاری هسته ای ابراز نگرانی و توضیح داد که این اقدام رژیم عدم اشاعه سلاح های هسته ای و صلح و امنیت بین المللی را تضعیف می نماید.

خبرنگاران ابراز نگرانی ایران از قصد آمریکا برای انجام آزمایشهای انفجاری هستهای

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، کاظم غریب آبادی روز سه شنبه در پنجاه و پنجمین نشست کمیسیون مقدماتی معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای (سی.تی.بی.تی)، با تاکید بر موضع دیرینه و اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص ضرورت حذف کامل تمامی سلاح های هسته ای، فزود: ایران از اهداف مندرج در معاهده درخصوص خلع سلاح هسته ای با هدف نهایی برچیدن این سلاح ها، و همچنین خلع سلاح عمومی و کامل ذیل کنترل دقیق و موثر بین المللی حمایت می نماید.

وی شرح داد که ما همچنین قویا معتقدیم توقف تمامی آزمایش های انفجاری سلاح های هسته ای و سایر انفجارهای هسته ای و همچنین انتها دادن به توسعه کمی و بهبود کیفی این دسته از سلاح ها، اولین گام ضروری در جهت خلع سلاح هسته ای است .

غریب آبادی با ابراز تاسف از اینکه بعد از گذشت بیش از دو دهه از تصویب این معاهده، دستیابی به هدف مذکور بیش از هر زمان دیگری دست نیافتنی شده است، اضافه نمود: اگر قرار باشد اهداف این معاهده به طور کامل تحقق یابند، تعهد کشورهای دارای سلاح هسته ای به خلع سلاح هسته ای لازم است .

دیپلمات ارشد کشورمان سپس با ابراز تاسف از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات خلع سلاح و عدم اشاعه هسته ای، ادامه داد: ما ابراز نگرانی عمیق خود، به ویژه در خصوص گزارش هایی درخصوص مباحث مطرح از سوی مقامات ارشد آمریکا در خصوص امکان انجام آزمایش های انفجاری هسته ای را ابراز می کنیم. چنین اقدامی نه تنها به عنوان نقض واضح توقف موقت جهانی (موراتوریوم) آزمایش های انفجاری هسته ای تلقی می گردد، بلکه به شدت خلع سلاح و رژیم عدم اشاعه سلاح های هسته ای و در نتیجه، صلح و امنیت بین المللی را تضعیف می نماید.

غریب آبادی همچنین از تصویب بودجه 10 میلیون دلاری در کمیته سنای آمریکا برای آماده سازی انجام چنین آزمایش هسته ای ابراز نگرانی شدید کرد و از واشنگتن خواست تا به تعهدات خود در این حوزه پایبند باشد.

نماینده دائم کشورمان همچنین به شرایط عربستان سعودی در رابطه با معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای اشاره نمود و از اینکه این ریاض این معاهده را امضاء نکرده است، انتقاد کرد و از این کشور خواست تا هرچه سریعتر این معاهده را امضاء کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 800

به "خبرنگاران ابراز نگرانی ایران از قصد آمریکا برای انجام آزمایشهای انفجاری هستهای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ابراز نگرانی ایران از قصد آمریکا برای انجام آزمایشهای انفجاری هستهای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید