خبرنگاران خلاف های پمپئو عامل اخراج بازرس کل وزارت خارجه آمریکا است

به گزارش درگ فایل، نیویورک- خبرنگاران- دو عضو ارشد دموکرات در کنگره آمریکا خواهان تحقیق درباره دلایل اخراج بازرس کل وزارت خارجه این کشور شدند و آن را به پرونده مایک پمپئو مرتبط دانستند.

خبرنگاران خلاف های پمپئو عامل اخراج بازرس کل وزارت خارجه آمریکا است

الیوت انگل رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان و سناتور باب منندز عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنا در نامه های جداگانه ای به کاخ سفید و وزارت خارجه، خواهان تحقیق درباره دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور برای اخراج استیو لینیک بازرس کل این وزارتخانه شدند.

این نمایندگان خواهان ارائه تمام گزارش های مرتبط با اخراج این فرد و ارسال آن به این کمیته ها تا آدینه پیش رو شدند.

انگل و منندز در این نامه نوشته اند: اخراج بی سابقه بازرس کل لینیک از سوی رئیس جمهوری، تازه ترین اخراج بازرسان کل، دیده بان کلیدی مستقل از آژانس های فدرال بر دولت است. ما بدون قید و شرط مخالف اخراج با انگیزه سیاسی بازرسان عمومی و دست بردن رئیس جمهوری در این پست های مهم هستیم.

دو عضو ارشد دموکرات کنگره آمریکا اضافه کردند: گزارش ها حاکی از آن است که پمپئو وزیر خارجه به شخصه به اخراج لینیک توصیهنموده است و درک ما این است که او این کار را کرد زیرا بازرس کل در خصوص اقدامات خلاف خود پمپئو پرونده باز نموده بود.

انگل و منندز اظهار کردند: چنین اقدامی که به طور واضح برای محافظت از وزیر پمپئو در برابر پاسخگویی اقدامات شخصی طراحی شده است، بنیان نهادهای دموکراتیک ما را تضعیف می نماید و ممکن است یک عمل تلافی جویانه غیرقانونی باشد.

در نامه دو عضو کمیته امور خارجی و روابط خارجی کنگره آمریکا تاکید شده است: این نگرانی با این واقعیت تقویت می گردد که تنها ساعاتی پس از تصویب قانون قهرمانان در مجلس نمایندگان که شامل حمایت های قانونی اضافی برای بازرسان عمومی است، انجام شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تازه ترین اقدام خود یکی دیگر از بازرسانی را که در استیضاح وی در جریان پرونده موسوم به اوکراین گیت دست داشتند، برکنار کرد.

کاخ سفید استیو لینیک بازرس کل وزارت خارجه آمریکا را متهم نموده است بخشی از اسناد ارائه شده از سوی رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ را به اعضای کنگره ارائه داده است.

اما از نظر نمایندگان آمریکا، لینیک به تازگی پرونده تحقیق پیرامون عملکرد مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا را هم بازنموده بود که این خود می تواند از دلایل برکناری او باشد.

ترامپ در نامه ای خطاب به رهبران کنگره آمریکا، مدعی شده که لینیک دیگر از اعتماد کامل وی برخوردار نیست و باید ظرف 30 روز پست خود را ترک کند.

وی همچنین، استفان آکارد را جانشین مقام تازه برکنار شده کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 428

به "خبرنگاران خلاف های پمپئو عامل اخراج بازرس کل وزارت خارجه آمریکا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خلاف های پمپئو عامل اخراج بازرس کل وزارت خارجه آمریکا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید