خبرنگاران محصول نیمی از شالیزارهای مازندران برداشت شد

به گزارش درگ فایل، ساری - خبرنگاران - معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گفت که تا به امروز برداشت شالی در 107 هزار و 464 هکتار از شالیزارهای استان اجرا شده که از این میزان 104 هزار و 628 هکتار آن به روش مکانیزه بوده است.

خبرنگاران محصول نیمی از شالیزارهای مازندران برداشت شد

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران مجید بهادری افزود : سال جاری 214 هزار و 326 هکتار از شالیزارهای استان زیر کشت نخست برنج رفت که در 167 هزار و 624 هکتار آن ارقام محلی و 46 هزار و 702 هکتار هم ارقام پرمحصول کشت شد.

وی به ورود 750 دستگاه کمباین جدید به ناوگان ماشین آلات کشاورزی استان در سال جاری اشاره کرد و گفت : با فعالیت بیش از پنج هزار و 400 دستگاه کمباین ، ظرفیت برداشت صد در صدی شالیزارها به صورت مکانیزه وجود دارد.

بهادری با بیان این که عمده برداشت شالی در منطقه حوزه آبریز هراز در شهرستان های آمل ، بابل ، محمود آباد ، فریدونکنار و بابلسر به اتمام رسیده است و کشاورزان این مناطق مشغول کشت دوباره برنج هستند، افزود که طبق برسی اجرا شده تا کنون در 71 هزار و 158 هکتار اراضی شالیزاری مازندران کشت دوم انجام شد که 43 هزار و 93 هکتار به صورت نشای مجدد و 28 هزار و 65 هکتار هم پرورش ساقه یا دونوچ است.

معاون جهاد کشاورزی مازندران شرایط جریان آب در رودخانه های استان را برای آبیاری شالیزارها جهت کشت دوم مطلوب ارزیابی کرد و گفت که شرایط برای کشت دوم به روش پرورش ساقه هم سال جاری مساعدتر از سال قبل است.

سازمان جهاد کشاورزی مازندران پیش بینی کرد که سال جاری از حدود 215 هزار هکتار شالیزار زیر کشت استان یک میلیون و 500 هزار تن شلتوک برداشت شود که 80 هزار تن بیشتر از سال گذشته است.

برنجکاری یکی از مهم ترین فعالیت کشاورزی در مازندران و منبع مهم درآمد شالیکاران استان است. مازندران با تولید بیش از یک میلیون تن برنج سفید ، 42 درصد نیاز کشور را تامین می کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 591

به "خبرنگاران محصول نیمی از شالیزارهای مازندران برداشت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران محصول نیمی از شالیزارهای مازندران برداشت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید