خبرنگاران مراتع میان بند استان های همجوار سمیرم میزبان عشایر شدند

به گزارش درگ فایل، اصفهان- خبرنگاران- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم گفت: مراتع میان بند واقع در استان های جنوبی و قشلاقی میزبان عشایر و دام های آنان هستند.

خبرنگاران مراتع میان بند استان های همجوار سمیرم میزبان عشایر شدند

علی پورعسگر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با تشریح دومین اقدام موثر به منظور پیشگیری از کوچ عشایر بعد از توقیف 13 کامیون حامل دام در هفته گذشته اظهارداشت: اعضای این گروه راهی استان فارس و شهرستان های کامفیروز، سده و سپیدان این استان شدند تا جلوی کوچ زودهنگام را بگیرند.

به گفته وی نیروهای یگان حفاظت این اداره از پاسگاه مرزی زمان کهریز سمیرم به وسیله محور خسروشیرین استان فارس، به سمت این شهرستان های قشلاقی عزیمت کردند و نتایج خوبی گرفتند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم ادامه داد: ماموران این یگان در طول راستا خود با تعدادی از خانوارهای عشایری که حدود هفت هزار راس دام داشتند گفت و گو داشتند و پس از آن با جنگلبانان شهرستان های آباده و کامفیروز استان فارس جلسه ای برگزار کردند.

پورعسگر با بیان اینکه ماموران یگان حفاظت سمیرم شرایط شهرستان را برای همکاران خود در استان همجوار توضیح دادند، اضافه کرد: با توجه به آماده نبودن مراتع سمیرم برای پذیرش دام، شیوع ویروس کرونا و ادامه بارندگی های شدید بهار، هر شهرستان به سهم خود میزبان عشایر در مراتع و میان بندها باشند تا زمان کوچ در راستا به شکل سنتی طی شده و طولانی تر گردد.

وی نتیجه مهم و اثربخش این نشست و تعامل مشابه را حفظ و حراست از مراتع و طبیعت خدادادی هر 2 استان مطرح کرد و از عشایر خواست هر ساله تقویم کوچ بهاره(25 اردیبهشت) را رعایت نمایند تا مسائل کوچ و مسائل حاشیه ای آن همچون سرمازدگی یا وقوع سیلاب به حداقل ممکن برسد.

رییس اداره منابع طبیعی سمیرم در پاسخ به سوالی در رابطه با حفاظت از گونه های گیاهی و مرتعی در فصل بهار، توضیح داد: راستاهای دسترسی به کوه ها، مراتع غنی و بکر منطقه، با حکم قضایی مسدود می شوند.

به گفته پورعسگر، منطقه ایلان دره با تنوع گیاهی، دارویی و مرتعی بالا که در این موقع از سال آبراهه فصلی در آن جریان پیدا می نماید مسدود شده است.

وی اعلام نمود: ایلان دره راستا دسترسی به مناطقی از جمله خرقه، بیدقطار، بید ذکی و از همه مهمتر چالقفا بوده که هر کدام از این مراتع از نظر پوشش گیاهی و دارویی از جمله موسیر، کنگر، سیر، کارده، تره، آویشن، هوفاریقون، بیلهر و سایر گیاهان بسیار غنی و کم نظیر هستند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم یادآور شد: این طبیعت گاه ها هر سال با توجه به موقعیت جغرافیایی و دسترسی با خودرو توسط عده ای مورد تخریب و ریشه کنی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: اداره منابع طبیعی سمیرم با توجه به کمبود نیروی انسانی برای جلوگیری از ورود افراد متخلف به این مناطق مجبور می گردد هزینه سنگینی را تقبل نموده و با دستگاه های مکانیکی از جمله لودر اقدام به مسدود کردن ورودی های این مناطق می نماید.

19 فرودین ماه جاری نیز 13 کامیون از راستا مرز عشایری و پاسگاه حفاظتی منابع طبیعی مستقر روستای چهارراه بخش پادنای سمیرم، قصد ورود به ییلاق داشتند که متوقف شدند و با همکاری نیروی انتظامی به طرف مبدا حرکت خود در استان های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری راهنمایی شدند.

در همین حال 47 میلیمتر بارندگی همراه با رعد و برق و تگرگ، تنها در 24 ساعت گذشته در سمیرم ثبت شده که در صورت ورود زودهنگام عشایر در این زمان مسائل و خطرهای زیادی را برای آنها و دام هایشان به دنبال خواهد داشت.

عشایر سال گذشته 18 اردیبهشت یعنی 6 روز زودتر از تقویم کوچ وارد ییلاق سمیرم شدند و سال جاری نیز با وجود شیوع ویروس کرونا و اعلام همه هشدارها بسیار زودتر از سال گذشته به سمت سمیرم پرباران حرکت نموده اند.

در این مقطع زمانی پوشش گیاهی نورس و زمین خیس و نمناک است و بدین سبب ورود دام عشایر تخریب مراتع و پوشش گیاهی را در پی دارد.

افزون بر چهارهزار و 700 خانوار عشایری قشقایی شامل طایفه های دره شوری، عمله، فارسیمدان و شش بلوکی هر ساله به ییلاق سمیرم کوچ می نمایند.

شهرستان سمیرم در 160 کیلومتری جنوب اصفهان، 90 کیلومتری شمال غرب آباده فارس و 164 کیلومتری شمال یاسوج در ضلع شمالی دامنه های دنا و زاگرس میانی واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 346

به "خبرنگاران مراتع میان بند استان های همجوار سمیرم میزبان عشایر شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مراتع میان بند استان های همجوار سمیرم میزبان عشایر شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید