دانشمندان می گویند کووید 19 محصول آزمایشگاه نیست

به گزارش درگ فایل، در حالی که حدس هایی مبنی بر ایجاد کروناویروس جدید در آزمایشگاه وجود دارد، اما دانشمندان می گویند از توضیح اینکه این ویروس در آزمایشگاه ساخته نشده است، خسته شده اند.

دانشمندان می گویند کووید 19 محصول آزمایشگاه نیست

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، طبق گفته دانشمندان، ساخت کروناویروس جدید در آزمایشگاه یک شایعه است که گویا فعلا قصد خاتمه یافتن ندارد. دانشمندان در پاسخ به این سؤال که آیا ویروس کووید 19 در آزمایشگاه مهندسی شده است، می گویند: قطعا نه. اما مسئله اینجاست که بحث منشاء کروناویروس جدید و حدس ها درباره ایجاد آن در آزمایشگاه فعلا داغ است.

بحث و گفتگوهای پیرامون این موضوع از آنجایی که مقامات اطلاعاتی دولت آمریکا در حال تحقیق در مورد منبع بالقوه این بیماری همه گیر هستند، بر نظریه هایی مبنی بر ایجاد این ویروس در آزمایشگاه متمرکز شده است، با وجود اینکه همه شواهد نشان می دهند که SARS-CoV-2 ساخته دست انسان نیست.

نایجل مک میلان ایمونولوژیست مؤسسه درمانی منزیس کوئینزلند توضیح می دهد: همه شواهد تا به امروز به این واقعیت اشاره دارند که ویروس کووید 19 به طور طبیعی پدید آمده است و ساخته دست انسان نیست. اگر می خواستید آن را در آزمایشگاه طراحی کنید، پس تغییرات توالی ویروس معنی ندارد، زیرا همه شواهد تا به امروز به ما می گویند که ویروس در حال تغییر و تقویت است و اینکه هیچ سیستمی در آزمایشگاه وجود ندارد تا برخی از تغییرات مشاهده شده را پیاده کند.

در اواخر ماه مارس مطالعه ای در مجله Nature منتشر شد که در آن محققان، داده های ژنومی

SARS-CoV-2 به ویژه بخش های دامنه اتصال-گیرنده (RBD) ویروس را مورد بررسی قرار دادند تا بتوانند چگونگی جهش آن به نسخه های ویروسی و کشنده تر را کشف کنند.

آنها در این تحقیق به عنوان یک محصول جانبی توانستند تعیین کنند که SARS-CoV-2 از نظر ژنتیکی دستکاری نشده است.

کریستین اندرسن یکی از محققان این مطالعه گفت: با مقایسه داده های توالی ژنوم موجود برای سویه های شناخته شده کروناویروس جدید، می توانیم به طور کامل تعیین کنیم که SARS-CoV-2 از فرآیندهای طبیعی سرچشمه گرفته است.

وی افزود: دو ویژگی در این ویروس؛ جهش ها در بخش RBD از پروتئین های بیرون زده از سطح ویروس و استقامت آن، دستکاری آزمایشگاهی و ساخته شدن این ویروس در آزمایشگاه را رد می کند.

اگرچه واضح است که این ویروس در آزمایشگاه ایجاد نشده است، اما نگرانی های مداومی وجود دارد که شاید این ویروس از یک مرکز تحقیقاتی به بیرون راه پیدا کرده و بیشتر حدس و گمان ها روی موسسه ویروس شناسی ووهان (WIV) متمرکز شده است.

با این حال، این ها فقط حدس و گمان است. واشنگتن پست اخیراً گزارش داد که مقامات سفارت آمریکا در مورد این آزمایشگاه در سال 2018 نگرانی ایمنی داشته اند و این مؤسسه روی ویروس های خفاش مطالعه می کند، اما این دلیلی بر ساخته شدن این ویروس در این آزمایشگاه و به دست چینی ها نیست.

ادوارد هولمز ویروس شناس تکاملی از دانشگاه سیدنی توضیح می دهد: نزدیکترین اقوام شناخته شده SARS-CoV-2 یک ویروس در خفاش به نام RaTG13 است که در موسسه ویروس شناسی ووهان (WIV) نگهداری می شده است و اکنون حدس های بی اساسی وجود دارد مبنی بر اینکه این ویروس منشأ SARS-CoV-2 بوده است.

وی افزود: با این حال، RaTG13 از استان دیگری از چین(یونان) نمونه برداری شده است و با جایی که کووید 19 ابتدا در آن ظاهر شد، متفاوت است. همچنین سطح واگرایی توالی ژنوم بین SARS-CoV-2 و RaTG13 معادل متوسط 50 سال(و حداقل 20 سال) از تحولات تکاملی است.

حال ذکر این نکته حائز اهمیت است که ویروس ها می توانند به طور طبیعی در هر نقطه از جهان چه در بدن حیوانات و چه در انسان ها یا حتی در کشت سلولی آزمایشگاهی جهش پیدا کنند. متأسفانه تعیین اینکه کروناویروس جدید جهش های خود را کجا و چگونه تجربه کرده، سخت است. اگرچه اغلب محققان تصور می کنند که این فرآیند در یک میزبان حیوان رخ داده است.

علاوه بر این، محققان هنوز در حال تحقیق هستند که آیا جهش های لازم برای ایجاد یک بیماری جدید قبل یا بعد از انتقال SARS-CoV-2 به انسان رخ داده است یا نه.

ضمن اینکه موسسه ویروس شناسی ووهان اتهامات مبنی بر منشاء گیری این بیماری همه گیر از این موسسه را رد کرده است.

شی ژنگلی رئیس تحقیقات کروناویروس خفاش در این موسسه در ماه مارس توضیح داد که وقتی او برای اولین بار نمونه هایی را از بیماران اولیه کووید 19 دریافت کرد، بلافاصله تحقیقات لازم و کامل را انجام داده است و هیچ تطابقی بین ویروس های موجود در آزمایشگاه وی با کروناویروس جدید نیافته است.

آنچه کارشناسان با آن موافق هستند این است که یک بیماری همه گیر مانند این جای تعجب ندارد. دانشمندان سالها بود که به دولت ها هشدار می دادند که یک بیماری جدید در افق می بینند، در حالی که بسکمک از کشورها به هیچ وجه آماده آن نبودند.

به عنوان مثال، آنتونی فاوسی مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی ایالات متحده در ژانویه سال 2017 به مقامات آمریکایی در مورد اجتناب ناپذیری ظهور شیوع یک بیماری گفت و از آنها خواست که مقدمات آماده شدن برای مقابله با آن را انجام دهند.

حسن والی از دانشگاه لا تروب (La Trobe) توضیح می دهد: ما مدتی بود آگاه بودیم که کروناویروس دیگری مانند سارس و مرس می تواند باعث بروز همه گیری شود و بنابراین از بسکمک جهات، ظهور کروناویروس جدید و همه گیری جهانی آن برای ما جای تعجب نداشت.

وی افزود: ما باید مراقب باشیم که با دمیدن به کوره چنین شایعاتی، به کسانی که دنبال مقاصد سیاسی و ماهیگیری از این بحران جهانی هستند، کمک نکنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 387

به "دانشمندان می گویند کووید 19 محصول آزمایشگاه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان می گویند کووید 19 محصول آزمایشگاه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید