درخواست از جو بایدن: 18 هزار مترجم را از افغانستان خارج کنید

به گزارش درگ فایل، نیروهای آمریکایی قرار است تا ژوئیه امسال میلادی از افغانستان خارج شوند اما پرسنل نظامی هشدار داده اند که طالبان با دانستن این مساله کنترل بخش هایی از افغانستان را دوباره به دست گرفته و شبه نظامیان این گروه به ویژه مترجمانی را که به ارتش آمریکا یاری کردند هدف حملات خود قرار می دهند.

درخواست از جو بایدن: 18 هزار مترجم را از افغانستان خارج کنید

ژنرال ارشد آمریکایی از کاخ سفید خواسته تا تمامی 18 هزار مترجم افغان را که به نیروهای آمریکایی یاری می کردند از بیم به قتل رسیدن توسط طالبان، از این کشور خارج کند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می گوید، برنامه ای برای خارج کردن سریع تمامی 18 هزار مترجم افغان در نظر گرفته شده اما کاخ سفید از این پیشنهاد حمایت نکرده است.

وی در جریان سخنرانی خود در آموزشگاه نیروی هوایی آمریکا گفت: برنامه هایی برای خروج سریع مترجمان و تمامی آنهایی که با نیروهای آمریکایی در افغانستان کار می کردند، وجود دارد. ما نسبت به یاری به این افراد یک تعهد اخلاقی داریم.

نیروهای آمریکایی قرار است تا ژوئیه امسال میلادی از افغانستان خارج شوند اما پرسنل نظامی هشدار داده اند که طالبان با دانستن این مساله کنترل بخش هایی از افغانستان را دوباره به دست گرفته و شبه نظامیان این گروه به ویژه مترجمانی را که به ارتش آمریکا یاری کردند هدف حملات خود قرار می دهند.

دست کم پنج تن از این مترجمان در ماه جاری میلادی کشته شدند و بیش از 300 تن از 2014 توسط طالبان به قتل رسیدند.

کاخ سفید بلافاصله در مقابل درخواست ژنرال میلی در آمد و سخنگوی شورای امنیت آمریکا گفت که برنامه ای برای خارج کردن این مترجمان در حال حاضر وجود ندارد.

این سخنگو گفت: وزارت خارجه در حال آنالیز درخواست ویزای مهاجرتی ویژه در کابل است. آنها بر روی تضمین این مساله متمرکز هستند که عملکرد این سیستم سریع و مداوم و بر اساس شرایط امنیتی آمریکا و سایر الزامات درخواست های ویزا باشد.

قانونگذاران دموکرات و جمهوری خواه به جو بایدن، رئیس جمهوری و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه نوشته اند که به دلیل تهدیدهایی که این مترجمان با آن روبرو هستند، خروج آنها را از افغانستان در فوریت قرار دهد.

مترجمانی که برای دو سال در خدمت ارتش آمریکا بودند واجد شرایط برنامه ویژه مهاجرتی وزارت خارجه آمریکا هستند. اگرچه این برنامه با تاخیر روبرو و باعث شده تا بسیاری از مترجمان در هراس کشته شدن و تهدید باشند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1081

به "درخواست از جو بایدن: 18 هزار مترجم را از افغانستان خارج کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست از جو بایدن: 18 هزار مترجم را از افغانستان خارج کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید