آغاز کار سخت در مذاکرات صلح افغانستان

به گزارش درگ فایل، مذاکرات صلح میان طالبان و دولت افغانستان امروز یکشنبه به مسائل اصلی پرداخته و به همین دلیل یکی از مسائل کلیدی متعدد این مذاکرات جستجو برای یک صلح پایدار در این کشور است.

آغاز کار سخت در مذاکرات صلح افغانستان

به نقل از خبرگزاری فرانسه، در جریان مراسم افتتاحیه آرامی که روز شنبه در شهر دوحه پایتخت قطر برگزار گشت، دولت افغانستان و حامیانش شامل آمریکا خواهان آتش بس شدند.

با این حال طالبان در جریان حضورش پای میز مذاکرات اشاره ای به ترک مخاصمه نکرد.

مقام ارشد حوزه فرآیند صلح در دولت افغانستان به خبرگزاری فرانسه اعلام نمود، طالبان ممکن است در ازای آزادسازی تعداد بیشتری از شبه نظامیان محبوس در زندان این گروه پیشنهاد آتش بس را بدهد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی در دولت افغانستان گفت: این امر می تواند یکی از ایده های آنها و یا یکی از مطالبات آنها باشد.

نمایندگانی که در مراسم افتتاحیه حضور داشتند هشدار دادند، مذاکرات سخت و به هم ریخته خواهد بود در حالی که همچنان خشونتهای مرگبار کشور افغانستان را گرفتار نموده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از طرفهای مذاکرات خواست فرصت را غنیمت بشمرند تا به صلح دست یابند.

او اعلام نمود: ما بی تردید با چالشهای زیادی در مذاکرات طی روزها، هفته ها و ماه های آینده روبرو خواهیم شد.

طالبان مدتهاست این نگرانی را داشته که کاستن از سطح درگیری ها می تواند اهرم این گروه را تضعیف کند.

مقامهای افغانستان اعلام نمودند که در یک حمله جدید طالبان در قندوز شش افسر پلیس کشته شدند و پنج افسر دیگر نیز در یک حمله دیگر در استان کاپیسا کشته شدند. همچنین انفجار یک بمب کنار جاده ای در شهر کابل نیز باعث زخمی شدن دو غیرنظامی شده و یک انفجار دیگر در حوزه کابل نیز اتفاق افتاده که تلفاتی نداشته است.

ملا عبدالغنی برادر، یک بنیانگذار طالبان در سخنرانی در مراسم افتتاحیه نشست دوحه خواهان آن شد که افغانستان تحت قوانین اسلام اداره گردد.

شاید دستیابی به یک معاهده صلح جامع برای افغانستان سالها به طول بیانجامد و این امر وابسته به تمایل دو طرف برای منطبق ساختن دیدگاه هایشان در قبال افغانستان و میزان توانایی و آمادگی آنها برای توافق بر سر اشتراک قدرت است. دولت اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان خواهان حفظ شرایط موجود کشورش که مورد حمایت غربی هاست شده است، یعنی یک جمهوری مبتنی بر قانون اساسی که در آن حقوق زیادی از جمله آزادی های بیشتر برای زنان در نظر گرفته شوند.

چهار نفر از 21 نفر عضو تیم مذاکره کننده دولت کابل زن هستند، در حالی که در تیم طالبان هیچ زنی وجود ندارد.

غنی در بیانیه ای خواهان یک صلح پایدار و بامنزلت که حافظ دستاوردهای 19 سال گذشته باشد شده است.

حبیبه سرابی، مذاکره کننده دولت افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت، آغاز مذاکرات بسیار مثبت بوده است.

عبدالله اعلام نمود، این فرآیند می تواند آغاز یک تاریخ که در آینده پیش رو ساخته می گردد باشد و امیدواریم نه دیرتر بلکه زودتر رخ دهد.

این مذاکرات مورد حمایت آمریکا شش ماه دیرتر از برنامه ریزی، برگزار گشته که علتش اختلافات بر سر مساله جنجالی تبادل زندانی بین دو طرف است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 633

به "آغاز کار سخت در مذاکرات صلح افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز کار سخت در مذاکرات صلح افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید