عباس عبدی: اصلاح طلبان کار را سپرده اند به تکنیسین ها

به گزارش درگ فایل، عباس عبدی روزنامه نگار و تحلیلگر اصلاح طلب در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: به نظرم اتفاق 28 خرداد را نباید مترادف پایان اصلاح طلبی دانست. این را نه براساس علایق و گرایشم بلکه براساس واقعیات و تجربه پژوهشی می گویم. اغلب مردم ایران از وضع ناراضی هستند و آن را تایید نمی کنند. ولی ناراضی بودن از یک چیز به معنای پذیرش چیز یا چیز های دیگر نیست به ویژه آنکه آن چیز های دیگر هم آزمون خود را پس داده باشند.

عباس عبدی: اصلاح طلبان کار را سپرده اند به تکنیسین ها

مردم ایران به دلایل تاریخی و تجربه صد ساله خود و هم شرایط منطقه اطمینان دارند که اصلاحات به نام کم هزینه ترین شیوه تغییر و بهبود با فاصله بسیار زیادی بهتر از هر روش دیگری است. ولی این امر به معنای آن نیست که اصلاحات را معادل اصلاح طلبان به نام یک گروه نام و رسم دار بشناسند.

کسانی که به طور کامل آگاهانه یا ناآگاهانه اسیر تکنسین و کارپرداز های سیاسی شده اند و رهبری اصلاحات را از مجموعه ایده پرداز و افراد دارای اعتماد به نفسی که درک درستی از سیاست داشته باشند به تکنسین های سیاسی تبدیل کرده است به طوری که هر 4 سال یک بار فیل آنان یاد هندوستان می افتد و با شیوه های نخ نما وارد میدان سیاست می شوند و غیرمسوولانه یکه تازی می کنند و نتیجه آن همین شرایطی است که در 28 خرداد دیدیم. شرایطی که بسیاری از کنشگران واقعی اصلاح طلب بنا به ملاحظات گوناگون سکوت کردند تا بلکه شکاف و انشقاقی رخ ندهد ولی خیلی خوب می دانستند که انتها این بیراهه به کجا ختم خواهد شد. اصلاح طلبان را چه می شود؟ خیلی خلاصه. در سطح نظری، عدول از اصول اساسی اصلاح طلبی و نداشتن راهبرد است. در این مورد مفصل نوشته ام باز هم در فرصت مناسب خواهم نوشت.

در سطح تشکیلاتی تبدیل شدن به جمع های نسبتا بسته، پیر، خسته و ناتوان و در سطح عملی، آلوده شدن به جریان فرصت طلبی و باری به هر جهت و از این ستون تا آن ستون فرج است و بالاخره در سطح فردی، غلبه کارگزاری و کارپردازی و در یک کلام تکنیسینی سیاسی بر مفهوم واقعی و متعهدانه سیاست است. این بخش اخیر 3 سطح اول را بازتولید کرده و خود را در موقعیت اصلاح طلبان در دست برتر قرار داده است. پس بد نیست که نگاهی به ویژگی های یک تکنیسین بیندازیم.

تکنیسین سیاسی خیلی پیش از آنکه فکر کند، حرف می زند. چنان وارد جزییات می شود که مخاطب را از دیدن کلیات غافل می کند. برای تکنیسین سیاسی جزییات همان کلیات است و چیزی جز جزییات وجود ندارد. تکنیسین سیاسی بسیار ساده لوح است در عین حال خود را هوشمند تصور می کند، چون وارد بحث بی انتها درباره جزییات بی فایده می شود. آنان حسی نسبت به کلیات پدیده ندارند، عاشق جزییات هستند. تکنیسین سیاسی همه چیز را ابزاری در خدمت امر تکنیکی می بیند. چه فرد را چه شعار و مفهوم را.

افراد تا هنگامی که در حصر و زندان هستند، ابزار خوبی برای پیشبرد مقاصد تکنیسین ها هستند ولی به محض اینکه حرفی مغایر آنان گفته شود، توپخانه توهین و اتهام را روشن می کنند. شعار ها هم به همین سرنوشت دچار می شود. امروز می توانند میان 28 خرداد و 28 مرداد مقایسه کنند تا بلکه با ترساندن مردم اندکی را به سوی خود جلب کنند ولی رفتارشان در 29 خرداد هیچ فرقی با گذشته ندارد. نه فرار می کنند و نه پنهان می شوند! درکشان از 28 مرداد همین قدر مبتذل است.

تکنیسین سیاسی راهبرد ندارد. می تواند پراید و بنز و کامیون را تعمیر کند. در خرداد 1388 همان قدر فعال است که در خرداد 1400 و جالب است که هیچ تمایزی هم میان این دو رفتار متضاد حس نمی کند. او فقط یک پیچ را تغییر می دهد، فرق نمی کند بنز باشد یا پراید.

تکنیسین سیاسی فاقد شجاعت و صراحت است. شکست در قاموس او معنا ندارد. اصلاح طلب نمایی است که موقع شکست رگ اصولگرایی او برجسته می شود و عمل به تکلیف را به رخ می کشد. شکست خود را به عهده عدم همکاری دیگران می اندازد! این حد از زبونی سیاسی فقط نزد آنان دیده می شود. تکنیسین سیاسی زیر بار واقعیت نمی رود. تا هنگامی که نتایج نظرسنجی ها مطابق آمال و آرزو های آنان است، طرفدار دوآتشه نظرسنجی و علم می شوند ولی خدا نکند که نتایج آن را نپسندد که نظرسنجی را متهم به نفوذ امنیتی ها می کند! و خودشان نظرسنجی راه می اندازند! هنگامی که می گویی نظرسنجی این را می گوید، پاسخ می دهند که سر کوچه با 9 نفر صحبت کردیم طور دیگری می گفتند. جامعه شناسی را به ابتذال می کشانند.

با تکنیسین های سیاسی نمی توانید گفت وگوی موثر کنید. مثل گربه مرتضی علی هستند هر جور بیندازیدشان بالا، چهار دست و پا پایین می آیند. اصلا حوصله گوش کردن ندارند. بدتر از آن فقط چیز هایی که مطلوب شان است را می خوانند و بازنشر می کنند. تکنیسین سیاسی آدم غیرتشکیلاتی است. تا هنگامی که جمع از او حمایت می کند، او هم همراه جمع است و کلا ادای دموکراتیک بودن را درمی آورد. خدا نکند که نظرش مورد پذیرش واقع نشود، فوری قهر می کند، انگ می زند و اگر توانست با مصاحبه و بیانیه راه خود را جدا می کند.

تکنیسین های سیاسی اقتضایی سخن می گویند، گاه می گویند برای جلوگیری از انتخاب نامزد حکومت بیاییم نامزد دیگری را انتخاب کنیم، بعد که می بینند این شعار پوچ است، می گویند برای دفاع از جمهوریت! بیاییم پای صندوق. می خواهند توفان در فنجان چای را به نام زلزله سیاسی قالب کنند. اصلاحات جز متمایز کردن خود از راه و روش تکنیسین های سیاسی چاره دیگری ندارد ولی متاسفانه آنان اکثریت قاطع این جبهه هستند پس بعید است، چاقو دسته خود را بِبُرد. آنان که خودشان مساله هستند، قادر به ارایه راهبرد برای حل مساله نیستند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1158

به "عباس عبدی: اصلاح طلبان کار را سپرده اند به تکنیسین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عباس عبدی: اصلاح طلبان کار را سپرده اند به تکنیسین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید