مصطفی الکاظمی کیست؟ از نویسندگی تا نامزد نخست وزیری عراق

به گزارش درگ فایل، مصطفی الکاظمی نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه عراق فرد کمتر شناخته شده ای در عرصه سیاسی این کشور به شمار می رود. بیشتر عمر او به نویسندگی گذشته و تنها چند سال است که در مناصب عالی رتبه دیده می گردد.

مصطفی الکاظمی کیست؟ از نویسندگی تا نامزد نخست وزیری عراق

به گزارش گروه بین الملل درگ فایل، پس از ماهها جنجال سیاسی، پایان احزاب سیاسی مجلس عراق بر سر گزینه ای به نام مصطفی الکاظمی برای تشکیل کابینه جدید این کشور توافق کردند.

به نظر می رسد، الکاظمی بتواند رأی اعتماد مجلس را بر خلاف محمد علاوی به دست آورد . نام او پیش از معرفی عدنان الزرفی نیز در میان محافل سیاسی عراقی مطرح شده بود؛ به هر حال اختلافات سیاسی میان گروههای سیاسی شیعه، او را در آن موقع کنار زد و برهم صالح نیز به طور یکجانبه الزرفی را معرفی کرد. اکنون اما یک اتفاق نظر میان گروههای شیعه اتفاق افتاده و حتی فراکسیون اهل سنت القوی العراقیه نیز اعلام نموده است که از الکاظمی حمایت می نماید. نمودها نیز گفته اند که به نظر احزاب شیعه احترام می گذارند؛ بنابراین مصطفی الکاظمی برای نشستن بر جایگاه نخست وزیری راه دشواری ندارد.

اما مصطفی الکاظمی کیست و چه کارنامه ای دارد؟ نام اصلی او مصطفی عبداللطیف مشتت است. او در سال 1967 در بغداد به جهان آمد و لیسانس حقوق دارد.

وی زمانی که به عنوان روزنامه نگار در نشریات محلی کار می کرد نام مصطفی الکاظمی را برای خود برگزید. او مدتی نیز سردبیر نشریه الاسبوعیه به صاحب امتیازی برهم صالح رئیس جمهور کنونی عراق بود.

الکاظمی علی رغم اینکه در زمان صدام، دیکتاتور معدوم عراق، سال ها در لندن به عنوان تبعید زندگی کرد اما تنها تابعیت عراقی دارد و عضو هیچ حزبی نیز نیست. او در سال 1989 به طور غیابی به اعدام محکوم شد.

الکاظمی پس از بازگشت به عراق در سال 2003 بیشتر زمان خود را به فعالیت مطبوعاتی و نویسندگی سپری کرد. او همچنین مؤسسه الذاکرة را برای ثبت جنایت های رژیم بعث عراق تأسیس کرد. مؤسسه الحوار الانسانی نیز در بغداد و لندن به مدیریت وی اداره می گردد.

در این سال ها او همچنین نقش فعالی در حل اختلافات میان گروههای سیاسی و بعنوان یک واسطه داشت تا اینکه در سال 2016 از سوی حیدرالعبادی به سِمت رئیس سازمان امنیت ملی عراق انتخاب شد و در این راستا حمایت حزب الدعوه را نیز با خود به همراه داشت. او پیش از انتخاب به این پست، چند ماهی مشاور سازمان امنیت ملی عراق بود.

به نوشته منابع عراقی، او در مسند ریاست سازمان امنیت ملی عراق نیز کوشش کرد با اصلاح ساختار امنیتی و اطلاعاتی عراق، مسائل سیاسی را از امور امنیتی جدا کند.

به نوشته وبگاه خبری عراقی نسیم الجنوب، او روابط خوبی با ایران دارد و همزمان توانسته روابط خود با آمریکا را نیز حفظ کند و همینطور با مسئولان کردستان عراق نیز میانه بسیار خوبی دارد؛ به طوری که در سال 2003 پس از بازگشت به عراق در کرکوک مستقر شد.

او در اکتبر 2016 و پیش از عهده دار شدن سِمت ریاست سازمان امنیت عراق در سخنانی درباره ایران گفته بود: ایران و رهبرش نقش بزرگی در ایجاد صلح جهانی دارند.

یکی از اقدامات وی در سازمان امنیت عراق نیز برچیدن شعبه ایران بود؛ شعبه ای که سازمان سی آی ای آمریکا در سال 2004 هنگام تشکیل این سازمان، ایجاد نموده بود تا تحرکات دیپلمات های ایرانی را رصد کند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 343

به "مصطفی الکاظمی کیست؟ از نویسندگی تا نامزد نخست وزیری عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصطفی الکاظمی کیست؟ از نویسندگی تا نامزد نخست وزیری عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید