نگرانی پاریس از توقف اجرای پروتکل الحاقی

به گزارش درگ فایل، وزیر امور خارجه فرانسه با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران گفت وگو نموده است. پاریس می گوید از تصمیم ایران در توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی نگران است.

نگرانی پاریس از توقف اجرای پروتکل الحاقی

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش خبرنگاران از فارس، وزارت خارجه فرانسه در بیانیه ای از گفتگوی تلفنی ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه با رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران خبر داده است.

طبق بیانیه وزارت خارجه فرانسه، لودریان در این گفتگوی تلفنی از فعالیت های بی طرفانه و حرفه ای آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اجرای مأموریت خود در راستی آزمایی تعهدات هسته ای ایران حمایت نموده است.

وزیر خارجه فرانسه در این گفت وگوی تلفنی بار دیگر از تصمیم ایران برای معلق کردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی ابراز نگرانی نموده است.

در این بیانیه همچنین آمده است: وزیر خارجه علاوه بر این با مدیر کل آژانس اتمی درباره کوشش های دیپلماتیک فرانسه و شریکانش جهت یافتن راهکار های مبتنی بر مذاکره برای بازگرداندن ایالات متحده و ایران به تعهدات هسته ای شان در برجام گفت وگو کرد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشورهای اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که ایران اجرای اقدامات داوطلبانه را از سه شنبه (5 اسفند) متوقف می نماید و دسترسی آژانس به بعضی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی هم برای حداقل سه ماه متوقف می گردد. ایران از بامداد 5 اسفند اجرای این اقدامات را متوقف کرد.

ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف گردد و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می گردد. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد.

آذرماه سال جاری مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران را تصویب و پس از تصویب آن در هیأت وزیران، جمهوری اسلامی هفته گذشته قصد خود برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراتر از پادمان را در نامه ای به آژانس خبر داد که طبق برنامه از امروز اجرایی شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 920

به "نگرانی پاریس از توقف اجرای پروتکل الحاقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی پاریس از توقف اجرای پروتکل الحاقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید