هر نوع واکسن کرونای تاییده شده را باید تزریق کرد

به گزارش درگ فایل، خبرگزاری خبرنگاران- عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و مسؤول ارزیابی علمی واکسن کرونا گفت: هر کشوری هر نوع واکسن تأییده شده ای که دارد مؤثر است و باید تزریق کرد، زیرا باید سطح ایمنی دنیا بالا برود.

هر نوع واکسن کرونای تاییده شده را باید تزریق کرد

به گزارش خبرنگاران؛ خانم دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و مسؤول ارزیابی علمی واکسن کرونا در خصوص میزان اثر گذاری واکسن کرونا در سراسر دنیا گفت: آمریکا واکسیناسیون را از همه زودتر شروع کرد، اما 300 میلیون جمعیت دارد و باید حداقل 200 میلیون نفر تزریق کنند تا میزان اثرگذاری و مقابله با احتمال مرگ و میر مشخص شود.

او افزود: آمریکا هنوز به صورت سراسری این واکسن را تزریق نکرده و از سوی دیگر این بیماری در آن جا خاموش می شود و بعد دوباره شیوع پیدا می کند که در پی آن میزان مرگ و میر زیاد می شود بنابراین تا همه افراد یک جامعه واکسینه نشوند و مصونیت نسبی پیدا نکنند نمی توان در خصوص اثرگذاری این واکسن بر کاهش میزان مرگ و میر صحبت کرد.

خانم دکتر محرز در پاسخ به این سوال که این واکسن در مقابل ویروس های دیگری مانند ویروس کرونای بریتانیایی هم مؤثر است یا نه، اعلام نمود: برخی کشور ها واکسن را شروع کردند و تا زمانی که واکسیناسیون به صورت کامل انجام نشود نمی توان اظهار نظر کرد، اما اگر جهش بعدی پیدا نکند که تا به امروز نداشته ایم، می توان در خصوص تأثیر گذاری آن اظهار نظر کرد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر اینکه افرادی که این واکسن را در سراسر دنیا تزریق کرده اند به کرونا مبتلا شدند یا نه، گفت: تا به امروز گزارشی در این خصوص نداشته ایم و تزریق این واکسن عمر کوتاهی دارد. باید زمان بگذرد تا شرایط مشخص شود.

او در خصوص انواع واکسن ها در دنیا گفت: هر کشوری هر نوع واکسن تأییده شده ای که دارد مؤثر است و باید تزریق کرد، زیرا باید سطح ایمنی دنیا بالا برود و این واکسن ها گرچه انواع مختلفی دارند، اما همگی باعث افزایش سطح ایمنی در برابر کرونا می شوند.

خانم دکتر محرز در پاسخ به این سؤال که چگونه برخی شرکت ها سطح ایمنی را 94 درصد و برخی 90 درصد عنوان می کنند، اظهار کرد: متأسفانه تجارت واکسن و دارو در دوران کرونا خود را نشان داد، اما یکی از متخصصان آمریکایی همه گیری شناسی (اپیدمیولوژی) می گوید هر نوع واکسنی بزنید مهم نیست فقط باید ایمنی را بالا ببرید.

او ادامه داد: هیچ کدام از این واکسن ها با یکدیگر فرق ندارند و باید بیش از 70 درصد سطح تأثیرگذاری داشته باشند.

خانم دکتر محرز با اشاره به اینکه چگونه می توان کرونای نوع انگلیسی را تشخیص داد، گفت: جواب منفی کاذب این نوع از کرونا بیش از سایرین است و چگونگی تشخیص بر اساس آزمایش هایی خواهد بود و چنانچه نوع ویروس و زمان ایجاد و توالی اش بررسی شود می توان تشخیص داد، اما هم اکنون میزان سرایت آن بیشتر شده است.

او در خصوص آخرین شرایط آزمایش انسانی واکسن کرونای ایرانی گفت: فعلا تعداد آزمایش های اجرا شده کافی نیست که ارتباط خاصی بتوانیم در خصوص میزان تاثیرگذاری آن بدهیم، چون هم اکنون تنها 14 نفر از این واکسن تزریق کردند که باید به 56 نفر برسند.

مسؤول ارزیابی علمی واکسن کرونا در خصوص توصیه های لازم برای مقابله با کرونا افزود: توصیه ها همان توصیه های قبلی است که افراد در تجمعات نباشند و ماسک بزنند و فاصله فیزیکی را رعایت کنند.

او با اشاره به احتمال ورود ایران به موج بعدی گفت: همه گیری شناسان (اپیدمیولوژیست ها) در دنیا گفته اند که زمستان سختی در پیش داریم و باید مراقب باشیم، چون موج های بعدی می آید.

خانم دکتر محرز با بیان اینکه میزان ابتلا به کرونا در تهران کمی کمتر شده افزود:، چون عده ای گرفتار شده اند و هم اکنون مصونیت دارند و البته مردم در تهران بیشتر رعایت می کنند. شهرستان های دیگر مانند تهران رعایت نمی کنند باید شیوه نامه های بهداشتی رعایت و همه واکسینه شوند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 862

به "هر نوع واکسن کرونای تاییده شده را باید تزریق کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر نوع واکسن کرونای تاییده شده را باید تزریق کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید