هنگام تفریح های تابستانی کرونا نگیرید!

به گزارش درگ فایل، ایسنا/ با فرا رسیدن فصل تابستان و تداوم همه گیری بیماری کووید-19 کارشناسان سلامت هشدار داده اند که انجام فعالیت های تابستانی می تواند شرایط را برای شیوع هرچه بیشتر این بیماری فراهم کند.

هنگام تفریح های تابستانی کرونا نگیرید!

کارشناسان بیماری های عفونی هشدار دادند که کروناویروس با شروع سفرها، حضور در رستوران ها، کافه ها و استخرها که از جمله تفریحات فصل تابستان به حساب می آیند، همچنان تهدید جدی برای سلامت عمومی خواهد بود.

پیش تر این امیدواری وجود داشت که فعالیت کروناویروس جدید همچون ویروس آنفلوآنزا با افزایش دما کاهش پیدا کند اما به گفته بسیاری از متخصصان، گرم شدن هوا تاثیری بر توقف یا کاهش فعالیت این ویروس نخواهد داشت. علاوه بر این، به گفته محققان در حال حاضر عدم مصونیت بشر در برابر کروناویروس، فاکتور اصلی در تشدید شیوع این ویروس در فصل تابستان و تداوم آن در فصل پاییز است.

متخصصان با بیان اینکه ویروس عامل بیماری کووید-19 همچون دیگر ویروس های فصلی در برابر شرایط آب و هوایی حساس است اما این حساسیت به اندازه ای نیست که بتواند بر فرایند گسترش آن تاثیر داشته باشد، یادآور شدند که نمونه این مطلب، گسترش سریع این ویروس در کشورهای گرراستای همچون برزیل و اکوادور است.

در فصل تابستان شرایط برای انجام بسیاری از فعالیت ها در فضاهای باز فراهم است و به اعتقاد کارشناسان، احتمال انتقال کروناویروس در این فضاها نسبت به محیط های سرپوشیده به مراتب کمتر است. به گفته کارشناسان شواهد قابل توجهی مبنی بر انتقال کروناویروس در فضاهای باز وجود ندارد و اگرچه احتمال ابتلا در فضاهای باز صفر نیست اما به میزان قابل توجهی کمتر است. با این حال این واقعیت را نیز باید در نظر گرفت که با گرم شدن هوا، امکان حضور طولانی مدت در فضاهای باز معمولا وجود ندارد و مردم به فضاهای سرپوشیده و خنک تر پناه می برند و به همین دلیل رعایت دستورالعمل ها، فراهم ساختن شرایط تهویه مطلوب، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از جمله نکات ضروری در چنین شرایطی است.

بر اساس یافته های تحقیق انجام گرفته در رستورانی در چین معین شد حتی در مواقعی که افراد در میزهای جداگانه از فرد آلوده به کروناویروس نشسته باشند درصورتیکه در راستا جریان هوای تجهیزات سرمایشی باشند ممکن است به ویروس آلوده شوند. توصیه می گردد به منظور جلوگیری از گسترش کروناویروس در رستوران ها فاصله میان میزها بیشتر شده و شرایط تهویه فضا بهبود پیدا کند.

از دیگر مواردی که در رابطه با خطر ابتلا به کروناویروس مطرح است انجام فعالیت های بدنی و ورزش کردن در فضاهای باز است. مطالعاتی ارائه شده است که نشان می دهد ورزش کردن بدون ماسک می تواند خطرساز باشد اما کارشناسان بیماری های عفونی بر این باورند که با حفظ فاصله مناسب از دیگران، نگرانی در خصوص خطر ابتلا به بیماری کووید-19 وجود نخواهد داشت.

همچنین مسافرت های جاده ای با غیر از اعضای خانواده از دیگر موارد مساله ساز است. فضای بسته خودرو و حضور چندین نفر برای مدت چند ساعت در این فضای بسته خطرساز است. می توان خطر ابتلا به بیماری کووید-19 در فضای خودرو را با باز کردن شیشه، استفاده از ماسک و در صورت امکان رعایت فاصله گذاری کاهش داد.

علاوه بر این، شواهدی مبنی بر انتقال کروناویروس به وسیله آب وجود ندارد و بنابراین خطر ناشی از حضور در استخرها به عدم رعایت نکات بهداشتی در این فضاها و ازدحام و تماس با افراد حاضر در محوطه استخر پیش از شنا کردن مربوط می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 522

به "هنگام تفریح های تابستانی کرونا نگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام تفریح های تابستانی کرونا نگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید