واکسن زدن مکرر، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند؟!

به گزارش درگ فایل، تنظیم کننده های دارویی اتحادیه اروپا هشدار دادند که تزریق مکرر واکسن های تقویت کننده کووید 19 می تواند تاثیر نامطلوبی بر سیستم ایمنی داشته باشد و ممکن است ابزاری عملی برای مبارزه با همه گیری نباشد.

واکسن زدن مکرر، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند؟!

به گزارش ایسنا، آژانس دارویی اروپا (EMA) گزارش کرد تکرار واکسن های تقویت کننده هر چهار ماه یک بار می تواند سیستم ایمنی بدن انسان را تضعیف کند.

مارکو کاوالری، رئیس تهدیدات سلامت بیولوژیکی و استراتژی واکسن در آژانس دارویی اروپا، اظهار کرد: دوز های تقویت کننده می تواند یک یا شاید 2 بار تزریق شود، اما به اعتقاد ما این موضوع نباید همیشه تکرار شود.

وی ادامه داد: ما باید به این فکر کنیم که چگونه می توان از محیط های همه گیر کنونی به سمت محیط های بومی تر حرکت کرد.

کاوالری افزود: با تزریق مداوم واکسن های تقویت کننده خطر اوردوز (بیش مصرفی) بیش از حد سیستم ایمنی و ایجاد خستگی در جمعیت وجود دارد.

توصیه فعلی آژانس دارویی اروپا این است که کشور ها باید زمان بیشتری را بین دوز های تقویت کننده لحاظ کند.

آژانس دارویی اروپا از روش مورد استفاده برای واکسیناسیون آنفلوآنزا پیروی می کند. در حال حاضر کشور ها دوز دوم واکسن های تقویت کننده را برای مبارزه با سویه اومیکرون ارائه می کنند؛ این موضوع علی رغم این است که شواهد کمی نشان می دهد این فرآیند برای مقابله با ویروس و توسعه آن کارایی دارد.

فایزر اخیرا بیان نمود واکسن اختصاصی اومیکرون این شرکت تا اوایل ماه مارس در دسترس است، اما آژانس دارویی اروپا اظهار داشت آوریل سریع ترین زمانی است که می توان هر واکسن جدیدی را تایید کرد، زیرا مدت زمان تایید واکسن سه تا چهار ماه طول می کشد.

اولین ابتلا به سویه اومیکرون در ماه دسامبر 2021 در ایالات متحده و اولین نمونه ابتلا به این سویه در 9 نوامبر کشف شد؛ به این معنا که فایزر کمتر از چند ماه فرصت داشت تا واکسن نوع خاص خود را بسازد و در مارس یا آوریل تاییدیه این واکسن را دریافت کند.

موارد مختلفی از زمان شروع برنامه واکسیناسیون انبوه مانند واکنش های آلرژیک در کارکنان بهداشتی بریتانیا با دریافت واکسن گزارش شده است.

آخرین اظهارات آژانس دارویی اروپا نشان می دهد این آژانس دارویی نسبت به کمبود داده های بلندمدت در مورد تزریق تقویت کننده کووید 19 نگران است.

کاوالری نسبت به تقویت کننده های مکرر به دلیل فقدان اطلاعاتی که از این رویکرد به عنوان ابزاری برای عبور از همه گیری حمایت می کند، ابراز تردید کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1393

به "واکسن زدن مکرر، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن زدن مکرر، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید