چرا برخی از افرادی که کرونا می گیرند دیرتر خوب می شوند؟

به گزارش درگ فایل، تبیان/برای بیشتر افراد، کووید 19 یا همان کرونا یک بیماری خفیف و بی دردسر است؛ اما عده ای نیز دچار علائم سختی می شوند که تا ماه ها ادامه دارند، از جمله خستگی ها طولانی مدت، درد مداوم و تنگی نفس.

چرا برخی از افرادی که کرونا می گیرند دیرتر خوب می شوند؟

بیماری کرونا روی بعضی از افراد اثرات ناتوان نماینده ای دارد و حتی ممکن است بعد از یک پیاده روی کوتاه هم احساس خستگی و تنگی نفس نمایند. تا به امروز تمرکز پزشکان و دانشمندان بر روی نجات زندگی افراد در این پاندمی بوده است؛ اما حالا با آمار رو به رشد افرادی روبرو هستیم که با پیامدهای طولانی مدت این عفونت دست وپنجه نرم می نمایند.

هنوز یک سری از سؤالات اساسی بدون پاسخ قطعی باقی مانده اند. مثلاً اینکه چرا بعضی از افرادی که کرونا گرفته اند بعد از گذشت مدت ها هنوز علائمی دارند یا اینکه آیا واقعاً ریکاوری کامل از این بیماری روی می دهد یا نه.

کووید طولانی چیست؟

همه بیماران مبتلا به کرونا علائم یکسان ندارند و دو بیماری که به کووید طولانی مبتلا می شوند می توانند علائم بسیار متفاوتی را تجربه نمایند؛ اما شایع ترین ویژگی کووید طولانی، خستگی ناتوان نماینده است.

دیگر علائم کووید طولانی شامل تنگی نفس، سرفه هایی که خوب نمی شوند، درد مفاصل، درد عضلانی، مسائل بینایی و شنوایی، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی و همچنین آسیب به قلب، ریه ها، کلیه ها و روده می شوند.

مسائل مربوط به سلامت روان نیز در کووید طولانی گزارش شده است. مانند افسردگی، اضطراب و مشکل داشتن در واضح فکر کردن.

کووید طولانی می تواند در نهایت کیفیت زندگی فرد را پایین بیاورد. بعضی از افرادی که دچار کووید طولانی می شوند این طور می گویند که خستگی که تجربه می نمایند شبیه خستگی هایی نیست که قبلاً تجربه نموده اند.

کووید طولانی فقط مربوط به کسانی نیست که بیماری شدیدی داشته اند و در ICU بستری بوده اند. بلکه حتی کسانی که مبتلا به عفونت نسبتاً خفیفی شده اند نیز می توانند به علائمی طولانی و مسائل شدیدی دچار شوند.

چه تعداد افراد به کووید طولانی دچار هستند؟

مطالعه ای که در عظیم ترین بیمارستان رُم روی 143 نفر صورت گرفت، بیماران بستری را بعد از ترخیص نیز تحت نظر گرفت.

معلوم شد 87 درصد از این بیماران، تقریباً تا دو ماه بعد دست کم یکی از علائم کرونا را داشتند و بیش از نیمی از این بیماران همچنان خستگی ناتوان نماینده ای را تجربه می کردند؛ اما در این مطالعات، تمرکز فقط روی بیمارانی بود که در نهایت احتیاج به درمان بیمارستانی داشتند.

یک اپلیکیشن پیگیری علائم کووید که در بریتانیا توسط چهار میلیون نفر استفاده شده است دریافت 12 درصد از افراد هنوز بعد از 30 روز، علائم کرونا را دارند. تازه ترین اطلاعات گرفته شده از این اپلیکیشن نشان می دهد 2 درصد از تمام افرادی که کرونا گرفته اند، بعد از نود روز علائم کووید طولانی را دارند.

کووید طولانی فقط مربوط به کسانی نیست که بیماری شدیدی داشته اند و در ICU بستری بوده اند. بلکه حتی کسانی که مبتلا به عفونت نسبتاً خفیفی شده اند نیز می توانند به علائمی طولانی و مسائل شدیدی دچار شوند

آیا کرونا حتماً باید شدید باشد تا تبدیل به کووید طولانی شود؟

این طور که پیداست، خیر. نیمی از افرادی که در مطالعه ای در دوبلین حضور داشتند، بعد از گذشتن ده هفته از ابتلا به کرونا همچنان خستگی را تجربه می نمایند. یک سوم افراد نیز از نظر فیزیکی توانایی آن را نداشتند که سرِ کارشان برگردند. پزشکان ارتباطی میان شدت عفونت و خستگی طولانی مدت پیدا نکردند.

اما خستگی مفرط و ناتوان نماینده، تنها یکی از علائم کووید طولانی است. بیمارانی که دچار پنومونی یا عفونت ریه می شوند ممکن است مسائل بیشتری داشته باشند زیرا ریه هایشان آسیب دیده است.

ویروس کرونا چگونه سبب کووید طولانی می شود؟

نظرات زیادی وجود دارد اما جواب قطعی وجود ندارد. ویروس کرونا ممکن است از بیشتر قسمت های بدن پاکسازی شود؛ اما در بعضی از قسمت های بدن هنوز باقی بماند. مثلاً اگر اسهال تان هنوز خوب نشده پس این ویروس در روده هایتان هست، یا اگر هنوز بویایی تان برنگشته پس این ویروس در عصب های بویایی تان هست.

ویروس کرونا می تواند میزان زیادی از سلول های گوناگون بدن را دچار عفونت نموده و موجب واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی شده و در ضمنً آسیب هایی در بدن ایجاد نماید.

یکی از تئوری ها این است که سیستم ایمنی بعد از کرونا به حالت نرمال برنمی شود و همین باعث کووید طولانی می شود.

همچنین این عفونت ممکن است عملکرد ارگان های بدن بعضی افراد را تغییر دهد و این موضوع خصوصاً در صورتی که ریه ها دچار آسیب شده باشند آشکارتر دیده می شود.

کووید - 19 می تواند متابولیسم بیمار را نیز تغییر دهد. مواردی وجود دارد که افراد بعد از ابتلا به کرونا، به دیابت دچار شده و کنترل قند خونشان سخت شده است.

علائم اولیه تغییر در ساختار مغز وجود دارد؛ اما مطالعات مختلفی هنوز در حال آنالیز هستند.

ویروس کرونا یا کووید - 19 سبب اتفاق های عجیبی در خون نیز می شود، از جمله لخته شدن غیرعادی خون و آسیب به شبکه ای که خون را در سراسر بدن حمل می نماید.

آیا کووید طولانی غیرعادی است؟

خستگی و ضعف بعد از عفونت معمول است و همه ما عفونتی را تجربه نموده ایم که مدت ها طول کشیده تا بهبود پیدا کند.

در خصوص کووید - 19 به نظر می رسد علائم طولانی مدت، بیشتر دیده می شوند و تعداد افرادی که به کووید طولانی دچار می شوند نیز بیشتر است. تأکید ما روی کلمه به نظر می رسد است زیرا تا وقتی که اطلاعات دقیقی از تعداد مبتلایان به دست نیاید، نمی دانیم این علائم تا چه اندازه شایع هستند.

ویروس کرونا این ویژگی منحصربه فرد را دارد که به روش های گوناگونی به میزبان حمله می نماید و سپس رفتارهای سلول ها را تغییر می دهد و همین تغییر است که باعث می شود بعضی از افراد دچار عفونت های شدیدتر شده و علائمشان ادامه دارتر باشد.

آیا کسانی که کرونا می گیرند کاملاً خوب می شوند؟

به نظر می رسد با گذشت زمان، تعداد افرادی که به کووید طولانی دچار می شوند کمتر می شود. اما این ویروس در انتها سال 2019 ظاهر شد و هنوز اطلاعات بلندمدتی در دست نیست.

اما این نگرانی وجود دارد که حتی اگر بیماران اکنون بهبود پیدا نمایند، می توانند با ریسک هایی مادام العمر روبرو شوند یا خیر.

افرادی که پیش از ابتلا به کرونا دچار سندرم خستگی مزمن بوده اند بیشتر محتمل است دوباره به این سندرم مبتلا شوند.

چه باید بکنم اگر به کووید طولانی دچار شدم؟

برای حفظ سطح انرژی خود به نکات زیر توجه کنید:

. به خودتان فشار نیاورید و فعالیت های زیاد و سنگین انجام ندهید و حتماً استراحت کافی داشته باشید.

. روزهایتان را برنامه ریزی کنید تا فعالیت های خسته نماینده تان را طی هفته انجام دهید، نه طی یکی دو روز

. کارهای خود را اولویت بندی کنید تا فقط فعالیت هایی را انجام دهید که واقعاً ضروری اند.

. با پزشک یا تیم درمانی خود در ارتباط باشید.

منبع: همگردی
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1105

به "چرا برخی از افرادی که کرونا می گیرند دیرتر خوب می شوند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چرا برخی از افرادی که کرونا می گیرند دیرتر خوب می شوند؟" امتیاز داده است | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا برخی از افرادی که کرونا می گیرند دیرتر خوب می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید