تشکیل کارگروه ساماندهی روستای گازرخان قزوین

به گزارش درگ فایل، خبرنگاران/قزوین مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین گفت: به منظور ساماندهی فضای کالبدی روستای گازرخان و نیز پیگیری اجرای طرح های گردشگری و رفع موانع توسعه روستای گازرخان کارگروه ساماندهی این روستا تشکیل خواهد شد.

تشکیل کارگروه ساماندهی روستای گازرخان قزوین

به گزارش درگ فایل ، کریم حبیبی انبوهی اظهار کرد: روستای گازرخان یکی از روستاهای هدف گردشگری استان قزوین است که به دلیل وجود قلعه تاریخی حسن صباح از شهرت دنیای برخوردار است ولی متأسفانه فراخور جایگاه و اهمیت تاریخی و طبیعی اش موردتوجه مسئولین قرار نگرفته است.

وی اضافه کرد: این روستا به دلیل وجود قلعه اسماعیله به تنهایی بیش از همه آثار دیدنی استان مورد بازدید گردشگران خارجی قرار می گیرد ولی متأسفانه نه تنها از امکانات لازم برای پذیرایی و اقامت گردشگران برخوردار نیست، بلکه نما و منظر آن و نیز شرایط زیست محیطی آن هم درخور چنین روستایی نیست.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین ادامه داد: درگذشته مجموع ضوابط ناظر بر این روستا نادیده گرفته شده و در رعایت و اعمال قوانین ویژه روستاهای هدف گردشگری در این روستا اهمال و قصور غیرقابل اغماضی صورت پذیرفته است.

حبیبی انبوهی گفت: با توجه به در دست اقدام بودن ثبت دنیای قلعه تاریخی الموت، باید کلیه اقدامات جهت فراهم آوردن شرایط مساعد این ثبت فراهم شود و لذا به زودی با تشکیل کارگروهی مرکب از دستگاه های مرتبط با موضوعات مختلف این روستا، موضوع انتظام بخشی به امور این روستا و ساماندهی مجموع مسائل مرتبط به آن را در دستور کار قرار خواهد داد.

وی همچنین ضرورت مشارکت مردم به ویژه مدیریت روستا را در توسعه این روستا اجتناب ناپذیر دانست و خواستار همکاری، همدلی و تشریک مساعی بیشتر آنان در حل مسائل روستای گازرخان شد.

به گزارش درگ فایل، روستای گازرخان در بخش الموت شرقی استان قزوین واقع در 105 کیلومتری شمال شهر قزوین و 20کیلومتری شهر معلم کلایه مرکز این بخش قرار گرفته است و با حدود 500 نفر جمعیت دومین روستای پرجمعیت این بخش بعد از روستای هنیز محسوب می شود و به دلیل وجود قلعه تاریخی اسماعیله و سابقه مرکزیت حکومت این فرقه در زمان حسن صباح رئیس فرقه مذکور و جانشینان وی شهرت دنیای دارد و سالیانه ده ها هزار نفر از سراسر دنیا و ایران از این قلعه بازدید می کنند.

همچنین روستای گازرخان به دلیل دارا بودن باغات گیلاس بزرگ ترین تولیدکننده گیلاس این بخش بشمار می رود که درآمد حاصل از آن در این روستا سالیانه بالغ بر 45 میلیارد ریال برآورد می شود و فصل شکوفه های گیلاس جلوه مضاعفی بر جاذبه های دیدنی این روستا می بخشد و اقتصاد کشاورزی آن نیز حائز اهمیت است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 235

به "تشکیل کارگروه ساماندهی روستای گازرخان قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کارگروه ساماندهی روستای گازرخان قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید