سیامک اطلسی؛ مردی که عاشقانه حرفه اش را دوست داشت

به گزارش درگ فایل، سیامک اطلسی بازیگر، کارگردان، تهیه کننده سینما و دوبلور باسابقه در پی ابتلا به کرونا درگذشت. اطلسی قبل از مرگ، در سریال اپیدمی به ایفای نقش پرداخت؛ سریالی که گفته می گردد زنده یاد اطلسی در حین بازی در این مجموعه به کرونا مبتلا شد.

سیامک اطلسی؛ مردی که عاشقانه حرفه اش را دوست داشت

شرق در ادامه نوشت: سعید کمانی تهیه نماینده سریال اپیدمی در گفت وگویی با ایسنا ضمن ابراز تأسف از درگذشت سیامک اطلسی درباره حضور این هنرمند و ایفای نقش او در این سریال گفت: ایشان متأسفانه دو دوز واکسن را زده بودند؛ اما به کرونا مبتلا شدند. ما به واسطه شرایط سنی و توانایی جسمی که داشتند، نقش شان را کوتاه تر کردیم.

او با اشاره به اینکه عوامل اپیدمی موظف به زدن واکسن شدند و تقریبا همه واکسن را زده بودند، یادآور شد: کوشش ما این بود فضایی فراهم کنیم که اتفاقی برای کسی نیفتد. کمانی درباره کاراکتر مرحوم اطلسی هم اظهار کرد: ایشان در این سریال نقش دکتر نوروزی رئیس بیمارستان را ایفا کردند و کاراکترشان به گونه ای است که از دنیا می رود. حتی در سریال برایشان مراسم برگزار می گردد و بازی ایشان حدود 10 روز پیش به خاتمه می رسد.

ایشان در این سریال صاحب بیمارستانی هستند که به نیرو های جهادی برای راه انداختن بیمارستان های صحرایی یاری می نمایند و در کوران کرونا در کنار مردم می ایستند. نقش شان می توانست پررنگ تر هم باشد؛ اما کمی به علت شرایط سنی و بیماری که داشتند، امکان پذیر نبود.

او ادامه داد: روز های آخر که ایشان در صحنه بودند، ناراحتی قلبی داشتند و حالشان رو به راه نبود. ما ایشان را در همان بیمارستان عدل که صحنه کارمان بود، پیش متخصص بردیم که گفتند بهتر است دکتر فوق تخصص هم ایشان را ویزیت کند. خانواده ایشان مراحل ویزیت با فوق تخصص را در بیمارستان دیگری دنبال کردند؛ اما یکی، دو روز بعد در تماسی اعلام کردند که آقای اطلسی به کرونا مبتلا شده اند.

اما سحر اطلسی، فرزند سیامک اطلسی با اشاره به اینکه این بازیگر سر صحنه یک سریال به کرونا مبتلا شده بود، به ایسنا گفت: پدرم آن قدر از نظر جسمی سالم بود که شاید تا صد سالگی هم می توانست عمر کند؛ اما این بیماری لعنتی ایشان را از ما گرفت و ای کاش تمهیداتی در پروژه های تصویری اندیشیده گردد تا از این اتفاق ها رخ ندهد. ایشان این اواخر سر سریالی به نام اپیدمی بودند که این کار را وقتی هر دو دوز واکسن را زدند و یک ماه هم از آن گذشت، قبول کردند؛ چون در تمام ماه های گذشته از زمان شیوع کرونا تمام پیشنهاد های کاری را رد می کردند.

در نهایت از آنجا که دوست داشتند کار نمایند، به ویژه اینکه گفتند داستان آن درباره کروناست و تمام شرایط برای کار امن است، برای بازی در پروژه تشریف بردند. البته ما (خانواده) ابتدا مخالف بودیم؛ ولی به خاطر علاقه ایشان راضی شدیم و احتمال قریب به یقین پدرم در همین پروژه به کرونا مبتلا شدند؛ چون من یک روز با ایشان همراه بودم و دیدم که جو آنجا شلوغ بود و پروتکل ها خیلی رعایت نمی شد و هر چقدر هم بگوییم رعایت می شد؛ اما در نهایت این طور نبود. متأسفانه این ضعف سیستم واکسیناسیون در این دست کار ها مشکلاتی ایجاد نموده که برای پدر من یا هر کس دیگری به این شکل اتفاق افتاده است.

او اضافه نمود: پدر من یک روز سر همین پروژه دچار سرگیجه می شوند و زمین می خورند که قاعدتا ناشی از ضعف کرونا بوده است. چند روز بعد هم در منزل زمین خوردند که به بیمارستان مراجعه کردیم؛ اما درباره اینکه این موضوع را اطلاع رسانی نکردیم، ماجرا این بود که بیماری شان (کرونا) آن قدر ها نفس گیر نبود و پزشکان امیدوارانه می گفتند که دوام خواهند آورد؛ اما در آخر پس از دو هفته که در بیمارستان بودند، متأسفانه این رخ داد.

سحر اطلسی که خودش همچون پدر در حرفه دوبله فعالیت دارد، با رد صحبت های تهیه نماینده سریال اپیدمی مبنی بر اینکه روز های آخر که ایشان (سیامک اطلسی) در صحنه بودند، ناراحتی قلبی داشتند و حالشان رو به راه نبود گفت: پدر من هیچ بیماری زمینه ای نداشتند و اتفاقا چنان قدرت بدنی بالایی داشتند که با یک دست سوار اسب می شدند؛ اما متأسفانه درگیری ریه، التهاب بسیار شدیدی را به وجود آورده بود و این التهاب شدید قلب را تحت تأثیر قرار داد و امروز صبح (چهارم مهرماه) ایست قلبی کردند؛ اما جای سؤال است که این دوست عزیز (تهیه نماینده سریال اپیدمی) اعلام ننموده اند که سر همین پروژه پدر من زمین خوردند و مهره کمرشان کمی آسیب دید.

ایشان هیچ بیماری قلبی نداشتند؛ اما همان زمین خوردگی شروع سرگیجه های ناشی از کرونا بود که وقتی بار دوم در منزل تکرار شد، ایشان را به بیمارستان رساندیم و کار تا امروز ادامه پیدا کرد.

او با بیان اینکه قرار بوده پدرش در یک اثر دیگر بازی کند و قرار بود جلسه ای داشته باشند تا درباره نقش صحبت گردد، ادامه داد: پدرم پیش از کرونا، سالی دو، سه کار سینمایی یا سریال انجام می دادند؛ ولی از زمان شیوع این بیماری هیچ پروژه ای را قبول نمی کردند و حتی دوبله هم انجام نمی دادند؛ در حالی که شرایط کاری ما در این حوزه ساعتی شده بود و دوبله در اتاق های ایزوله و ضدعفونی شده انجام می شد و خود من هم می روم؛ ولی در آخر درگیری سر صحنه پیش آمد و ما هم که دیگر کاری نداریم؛ چون اتفاقی که نباید می افتاد، اتفاق افتاده و فقط امیدوارم تمهیداتی اندیشیده گردد تا برای پروژه های دیگر از این اتفاق ها رخ ندهد.

هنر ما از این دست آدم ها انگشت تعداد دارد و کسانی مثل سیامک اطلسی جایگزین ندارند. پدر من شاید تا صد سال می توانست زنده بماند، آن قدر که صحیح و سالم بود. هیچ بیماری در قلب، مغز یا حتی دیابت (در 85 سالگی) نداشت و متأسفانه این ویروس لعنتی که معلوم نیست چه می نماید، پدرم را از ما گرفت.

ژرژ پطروسی (رئیس هیئت مدیره انجمن دوبله) در یادداشتی در سوگ همکارش نوشت: ما سوگمندانه یکی از برترین دوستان و همکاران و یکی از وفادارترین یاران انجمن گویندگان را از دست دادیم و داغی دیگر بر دلمان نشست. سیامک اطلسی از قدیمی ترین گویندگان بود که سال های دراز در اتاق های تاریک دوبله در کنار دیگر همکارانش نفس به نفس فیلم گذاشت و به رشد هنر دوبلاژ همت گماشت. مردی بود پر کوشش و مؤمن به کارش و برای پیشرفت خود سخت کوشید.

رفیق بود و مهربان و یاور همه و همیشه در هر کار جمعی پیشگام و خستگی ناپذیر. در صندلی یک عضو هیئت مدیره در سال های گذشته دیدیم که چگونه مؤمنانه کار کرد و ثمربخش بود. او کار دوبلاژ را عاشقانه دوست می داشت و به حرفه خود افتخار می کرد؛ اما به همین هم بسنده نکرد و در دیگر زمینه های هنر سینما خود را آزمود.

ما فراموش نمی کنیم که چه سان خستگی ناپذیر و پیگیرانه فیلم نامه نویسی پیشه کرد و نوشت و تا آن گاه که حاصل قلمش راه به پرده نقره ای برد. سیامک خود در مقام بازیگر سینما بس خوش درخشید و از نخستین بازیگران ایرانی شد و جایزه بین المللی ربود. افتخاری دیگر برای سینمای ایران. او بعدتر در مقام کارگردان و تهیه نماینده به وجهی درخشان ظاهر شد. او اکنون با کوله باری افتخارآمیز و غرورانگیز این دنیا را ترک می نماید و دنیایی مهربانی و دوستی و آثار خوب از خود به یادگار می گذارد. روانش شاد و یادش همیشه زنده. دلمان برایش تنگ می گردد.

سیامک اطلسی که متولد 1315 بود، از دهه 40 کار خود را با گویندگی در انجمن گویندگان شروع کرد و بعد به سینما رفت و از سال 50 تا همین سه سال قبل در بیش از 40 فیلم سینمایی بازی نموده بود.

از جمله آثار او در سینما به چریکه تارا، پرونده، شاید وقتی دیگر، آن سوی آتش، دو فیلم با یک بلیت، آقای بخشدار، همسر، روز واقعه، در کمال خونسردی، خط آتش، دلباخته، دختری به نام تندر، ملک سلیمان، گلوگاه، دلتنگی های عاشقانه و مردی بدون سایه می توان اشاره نمود.

او در فیلم ها و سریال های مختلفی هم مانند مادر، جنگجویان کوهستان، پهلوانان نمی میرند و افسانه جومونگ دوبلوری نموده بود.

بعضی از سریال های او هم پدرسالار، پهلوانان نمی میرند، فرار بزرگ، پدرخوانده، کلانتر 2، شیخ بهایی، تعبیر وارونه یک رؤیا، معمای شاه، هشت و نیم دقیقه، مختارنامه است و بعلاوه نامش در فهرست بازیگران سریال در حال ساخت سلمان فارسی دیده می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1240

به "سیامک اطلسی؛ مردی که عاشقانه حرفه اش را دوست داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیامک اطلسی؛ مردی که عاشقانه حرفه اش را دوست داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید