معدن بازیکن سازی بوشهر زنده است، فوتبال در خون جنوبی هاست

به گزارش درگ فایل، فوتبال در بوشهر معنای زندگی دارد و با وجود از دست رفتن فوتبالیست های با استعدادش در سال های گذشته اما این استان همچنان فوتبالیست های درجه یکی به فوتبال ایران معرفی می کند.

معدن بازیکن سازی بوشهر زنده است، فوتبال در خون جنوبی هاست

به گزارش خبرنگاران، فوتبال بوشهر با وجود این که کمتر در فوتبال مطرح بوده اما استانی است که قدمت فوتبالش به بیش از 70 سال می رسد و فوتبالیست های درخشانی در نسل های مختلف داشته اما کمتر توانسته اند درخششی در سطح اول فوتبال داشته باشند. ایران جوان بوشهر تیمی است که قدمتی 71 ساله دارد و همیشه در میان جنوبی ها محبوب بوده است. شاهین بوشهر دیگر قطب فوتبال بوشهر است که از تاسیس آن دهه ها می گذرد و سال ها از بهترین تیم های بوشهر است.

در چند فصل گذشته استعدادهای درخشانی همچون مهدی طارمی، مهدی قائدی، حسین ماهینی، محمد محبی و ... از جنوب به فوتبال معرفی شده اند و بسکمک از استعدادهای هم سطح این بازیکنان یا شناخته نشده اند و در همان لیگ های پایین توپ می زنند یا فوتبال را کنار گذاشته اند. حضور دو تیم پارس جنوبی جم و شاهین بوشهر در لیگ برتر امسال نشان دهنده پیروزیت فوتبال بوشهر است. محبوبیت و مرغوبیت فوتبال و فوتبالیست های بوشهری ما را بر این داشت که به سراغ دو پیشکسوت فوتبال بوشهر برویم.

اکبر شاکر، پیشکسوت و بازیکن سابق شاهین بوشهر در گفت وگو با خبرنگاران، از تاریخ فوتبال بوشهر می گوید: بوشهر دو تیم قدیمی ایران جوان و شاهین دارد. شاهین ابتدا با نام خلیج در سال 1324 شروع به کار کرد و با نام های مختلفی در لیگ های فوتبال حضور پیدا کرد. ابتدا با نام خلیج و سپس با نام های تابان و شهباز در رقابت های فوتبال شرکت می کرد و در ادامه دوباره به نام شاهین تغییر نام داد. موسس تیم شاهین بوشهر آقای دکتر حمیدی بود و بزرگانی همچون پوربهی، زنگویی، گرانبها، برزگر، تورانی، رزمی، ماهینی، احمدی، وفایی، ابراهیم زاده، ملاح زاده و ... در آن تیم حضور داشتند.

او ادامه داد: بزرگانی مثل ابراهیم رفعت و بهرام غریب زاده انسان های بزرگی هستند. بهرام غریب زاده از بزرگان فوتبال بوشهر است و ستاره های زیادی مدیون او هستند چرا که سال هاست در تیم های پایه کار می کند و استعدادهای بوشهری را به بازیکنان قابل تبدیل می کند. متاسفانه ما نتوانستیم در فوتبال بوشهر به درستی از ایشان استفاده کنیم. فوتبال بوشهر سرشار از استعداد است اما در سال ها دور، انتقال از بوشهر به تهران بسیار سخت بود چرا که در آن زمان هیچ گونه ارتباطاتی مثل امروز وجود نداشت. فوتبالیست های بوشهری تمام هدفشان این بود که به استان فارس بروند چرا که در آنجا امکانات بیشتری در اختیار تیم ها بود.

پیشکسوت استان بوشهر با بیان این که نسل های درخشان زیادی در بوشهر وجود داشت، گفت: بازیکنانی مثل اصغر کامیاب، سعید شیروانی و علی رضا ملاح زاده بازیکنان با استعداد بوشهری بودند که فوق العاده بودند اما در نهایت نتوانستند چهره بزرگی در فوتبال کشور شوند. در آن زمان ها فوتبال خوزستان بزرگ بود و همیشه در لیگ برتر حضور داشت اما ما به دلیل این که امکاناتی نداشتیم و شرایط برای فوتبال خوب فراهم نبود نمی توانستیم در سطح اول باشیم. باشگاهی مثل ایران جوان باشگاهی بازیکن ساز است و از مدرسه فوتبال دو تیم شاهین و ایران جوان همیشه بازیکنان بزرگی بیرون آمده اند. البته این را هم باید بگویم شاهین اکنون که زیر نظر شهرداری است، شرایط بهتری دارد.

او افزود: طارمی، قائدی، ماهینی بازیکنان فوق العاده ای از این نسل هستند و همچنین بازیکنی مثل محمد محبی از پایه تا بزرگسالان در همین بوشهر کار کرد و به ترتیب بالا آمد تا اینکه امروز در سپاهان حضور دارد. او از شش، هفت سالگی در مجموعه شاهین فعالیت داشته است. می خواهم بگویم بازیکنان زیادی داریم که واقعا خوب و سرشار از استعداد هستند. نسل قبل از این ها بازیکنانی مثل علیرضا ملاح زاده بودند که استقلال او را می خواست. محمود خرمزی، عبدالله قوسی و نظرزاده ها و مجید طباطبایی در لیگ برتر بازی می کردند و مهدی و مهرداد کریمیان که سابقه حضور در تیم ملی را داشتند.

شاکر درباره شرایط امکانات فوتبال بوشهر گفت: بوشهر با توجه به داشتن شرکت های نفت و گاز از نظر مالی و امکانات در شرایط خوب قرار گرفته است اما متاسفانه از آن هیچ گونه استفاده در فوتبال نمی شود. یک مجموعه درست و حسابی مثل فولاد خوزستان ندارد تا بازیکنان را در این مجموعه پرورش دهد و به جای خوبی برساند. بوشهری ها هنوز مثل 20 ،30 سال قبل باید بروند و کنار زمین لباس هایشان را تعویض کنند و این جای تاسف دارد. مهدی طارمی می گوید بازیکنان بهتر از من در بوشهر زیاد هستند و واقعا باید بگویم همین طور است و بازیکنان در سطح او در این استان فراوان هستند.

وی ادامه داد: نسل پاس بوشهر در دهه 60 بی نظیر بود و با وجود دو تیم قدرتمند شاهین و ایران جوان، هشت سال قهرمان مطلق فوتبال بوشهر بود و با امکانات ضعیف بسیار تیم خوبی داشت و نسل درخشان بوشهر بود. بیشتر بازیکنان آن تیم در تیم منتخب بوشهر بودند و مسابقات لیگ تیم تهران را متوقف می کردند و در یک سال از جام آزادگان مقام سوم را به دست آوردند. هواداران بوشهری بسیار پرشور هستند و همیشه در کنار تیمشان هستند. بعد از چندین سال ورزشگاهی در خارج از شهر ساخته اند که زمین بی کیفیتی دارد و به دلیل دور بودن از مرکز شهر حضور هواداران در ورزشگاه سخت است.

پیشکسوت باشگاه شاهین بوشهر افزود: با این که از لحاظ امکاناتی ضعیف هستیم اما دو تیم در لیگ برتر داریم و این نشان می دهد چقدر بوشهر پتانسیل دارد. به نظرم استان ما از نظر استعداد و سرمایه بازیکن سازی اکنون از فوتبال خوزستان پیشی گرفته و دلیل آن هم انتقال دانش فوتبالیست های درخشان نسل های قبل است که اکنون مربی هستند. ورزش اول بوشهر، فوتبال است و این رشته تمام دلخوشی مردم است. امیدوارم مسئولان به این تیم ها رسیدگی کنند چرا که امکانات ضعیفی دارند.

همچنین عبدالله قوسی، بازیکن بوشهری سابق ذوب آهن اصفهان و برق شیراز به خبرنگاران درباره شرایط فوتبال بوشهر گفت: دلیل این که فوتبال بوشهر در نسل های قبل پیروز نبوده عدم راه ارتباطی و فضای مجازی است. مثلا من به عنوان بازیکن تستی به برق شیراز رفتم و در این تیم پذیرفته شدم. سخت بود مربی یک بازیکن بوشهری قبول کند اما اگر همان بازیکن خوزستانی بود آن را می پذیرفتند. آن زمان بوشهری ها را در سطح بالای فوتبال ایران قبول نمی کردند.

او ادامه داد: نسل ما و نسل های قبل بی برنامه تر بودند و آن طور که باید فوتبال را جدی نمی گرفتند. اکنون به راحتی می شود یک ویدئو از بازی فوتبال را در موبایل خود تماشا کنید و فوتبال یاد بگیرید. همه چیز نسبت به گذشته فرق کرده است و این باعث شده است فوتبال گذشته به فراموشی سپرده شود و با پیشرفتی که فوتبال امروز دارد بسیار تفاوت داشته باشد. در بوشهر اگر در خیابان ها راه بروید می بینید که معمولا بچه ها و نوجوانان فوتبال بازی می کنند چرا که عاشق این ورزش هستند.

پیشکسوت باشگاه ایران جوان بوشهر اعلام کرد: واقعا حیف است اگر فوتبال بوشهر دیده نشود چرا که پتانسیل زیادی بین نوجوانان و جوانان دیده می شود و آن ها نیاز دارند حمایت شوند و یک مربی بالای سرشان باشد تا پیشرفت کنند. باید در فوتبال استان ما سرمایه گذاری وجود داشته باشد اما متاسفانه همه می بینیم که مسئولان حمایتی نمی کنند. ما فوتبالیست های بسیار با استعدادی مثل مهدی طارمی داریم.

او درباره مهدی طارمی گفت: واقعیت این است که بازیکنی مثل مهدی طارمی را در کشور کم داریم یا اصلا نداریم و او حتی می تواند بهتر از این هم شود. اگر در بوشهر نبود و در تهران یا شهر دیگری بود شاید بیشتر از این ها دیده می شد و پیشرفت بیشتری هم داشت و پیروز تر می شد.

قوسی با بیان این که حمایتی از سمت مسئولان برای فوتبال بوشهر وجود ندارد، افزود: ما بدون برنامه هستیم و باید بگویم وقتی تیمی را به لیگ برتر می آوریم باید از حضور در بالاترین سطح لیگ کشور استفاده کنیم اما متاسفانه دیدمان نسبت به حضور در لیگ برتر فقط رسیدن به آن لیگ است. ما برنامه ای برای معرفی استعدادهایمان نداریم و بدون هدف جلو می رویم. این را باید اضافه کنم که با این شرایط در یکی دو فصل آینده در لیگ برتر تیمی نخواهیم داشت و دوباره رویای صعود به لیگ برتر را در سر می پرورانیم.

به گزارش خبرنگاران، تیم های بوشهری این روزها با وجود استعدادهای نابی که در این استان یافت می شود اما از مسائل زیادی برخوردارند و نیاز به کمک از سوی مسئولان دارند. با این حال در هر گوشه از استان بوشهر را نگاه کنیم یک مهدی طارمی و یک مهدی قائدی پیدا می کنیم. فوتبال در خون آنها جریان دارد و هر روز استعدادهای بیشتری از این استان کشف می شوند و در آینده ناجی تیم هایشان خواهند شد و به تیم ملی کمک می کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 379

به "معدن بازیکن سازی بوشهر زنده است، فوتبال در خون جنوبی هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معدن بازیکن سازی بوشهر زنده است، فوتبال در خون جنوبی هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید