چگونه با افراد کینه ای رفتار کنیم ، 7 راه حل برای ارتباط بهتر با افراد کینه ای

به گزارش درگ فایل، بخشیدن کسی که در حق شما بی انصافی نموده است، کار آسانی نیست، اما از هر نظر به نفع شماست. کینه جویی علاوه بر آنکه انرژی جسمی و روحی شما را هدر می دهد، به سلامتی تان نیز آسیب می رساند. اما بسیاری از افراد به هیچ وجه نمی توانند از خطای بقیه چشم پوشی نمایند.

چگونه با افراد کینه ای رفتار کنیم ، 7 راه حل برای ارتباط بهتر با افراد کینه ای

به گزارش خبرنگاران، مطمئنا همه شما حداقل با یکی از این اشخاص برخورد داشته اید، مثلا در خانه، محل کار، موقع رانندگی حتما می دانید که وقتی آتش کینه ورزی شان روشن شود، ممکن است چه رفتارهای زننده ای با شما داشته باشند. اما شما هم می توانید در برخورد با آنها از روش های بخصوصی بهره ببرید تا کمتر آسیب ببینید. محمد می گوید: چند روز پیش در محل کارم خراب کاری کردم. چون اشتباه از من بود، خودم هم مسئولیتش را به عهده گرفتم. با رئیسم حرف زدم و همه چیز را روبه راه کردم. او گفت در این باره نگران نباشم، اما من رئیسم را خوب می شناسم؛ از حالا به بعد، از این مسئله علیه من استفاده خواهد نمود.

آنیتا می گوید: من دوستی صمیمی دارم که از کار اشتباه هیچ کسی چشم پوشی نمی نماید. اگر حرفی بزنید یا کاری کنید که باعث ناراحتی اش شود، با شما قهر می نماید و دیگر هرگز دوباره با شما صحبت نخواهد نمود.

سعید می گوید: مادر همسرم، به خاطر موضوعی از دستم عصبانی شده بود و دلیلش را هم به من نگفته بود. درواقع تا روز تولدم که از او هدیه ای دریافت نکردم، اصلا نمی دانستم از دستم عصبانی است. آن روز کمی خجالت کشیدم، اما همسرم و تمام خواهران و برادرانش، آغاز کردند به خنتماشا و پچ پچ کردن و درنهایت یکی از آنها گفت به خانواده ما خوش آمدی! مادرم به خاطر موضوعی از دست تو ناراحت است. امیدوارم بتوانی دلیل ناراحتی اش را پیدا کنی!

لیلا می گوید: نگرانم که مبادا شبیه پدرم شوم. او می تواند به خاطر موضوعی، تا سال ها کینه به دل داشته باشد. من واقعا سعی نموده ام متفاوت باشم و درمورد هرچیزی که مرا ناراحت یا عصبانی می نماید، صحبت کنم، با وجود این احساس می کنم گاهی اوقات خودم را عقب می کشم و به این فکر می افتم که دیگر با آن شخص حرف نزنم.

چه چیزی باعث می شود برخی افراد، پشیمانی شما را بپذیرند و برخی دیگر، از شما کینه به دل بگیرند؟ هنگامی که با یکی از این افراد کینه جو روبرو شدید، چه کاری می توانید بکنید؟

یکی از همکاران روان درمانگرم می گوید ممکن است کینه روشی برای معین هویت شما باشد. او فکر می نماید برخی افراد به این دلیل کینه جویی می نمایند که به آنها حس کسی که مظلوم واقع شده است را می دهد.

حس قربانی شدن ممکن است از بقیه مخفی و پنهان شود، مانند رئیس محمد. ممکن هم هست کاملا آشکار باشد، مانند پدر لیلا. اما در هر دو صورت، آن هویت به فرد کینه ای این حس را می دهد که حق با اوست.

فرد کینه ای در بسیاری از اوقات حس می نماید جهان به دو نیم شده است: آنهایی که حق با آنهاست و آنهایی که اشتباه می نمایند. روان شناسان به این مسئله، دوپاره سازی می گویند: یعنی تقسیم کردن افراد (احساسات، باورها و بقیه چیزها) به خوب و بد. ملانی کلین، روان شناس بریتانیایی می گوید این یعنی توانایی تماشا چیزها به شیوه ای دقیق تر و پیچیده تر. او معتقد است این ویژگی در اوایل کودکی شکل می گیرد و معمولا با بالارفتن سن، توسعه می یابد.

اما برخی از ما میل به سیاه وسفید تماشا چیزها را کاملا کنار نمی گذاریم؛ برای محافظت از خودمان در برابر احساس اینکه کاملا بد هستیم، مجبوریم خودمان را کاملا خوب ببینیم. کینه، فرد کینه ای را در دسته افرادی قرار می دهد که حق با آنهاست و فرد خاطی را نیز در دسته مقابل: افراد بد.

در این هنگام، فرد خطاکار لایق خشم و عصبانیت طرف مقابل است. فرد کینه ای فکر می نماید شخص خطاکار به خاطر کار و رفتار اشتباهش، مستحق مجازات نیز هست.

مشکل این است که حجم کینه و خشم همراه با آن، اغلب با اشتباهِ رخ داده، متناسب نیست. از نظر روان شناختی، فرد کینه ای ممکن است شما را نه تنها به خاطر اشتباه اخیرتان مجازات کند، بلکه ممکن است برای اشتباه یا مجموعه ای از اشتباهات گذشته تان نیز مجازات تان کند. آن اشتباهات، اغلب در دوران کودکی رخ داده اند، یعنی زمانی که فرد مظلوم، قدرت کمی برای پاسخ به صدمات واردشده داشته یا اصلا قدرتی برای مقابله نداشته است. او چون هیچ چاره ای جز نگه داشتن خشم و غیظ در درونش نداشته است، به فردی کینه ای تبدیل شده است. حالا به خودش حق می دهد خشمگین و کینه ای باشد، هرچند ممکن است احساساتش را روی فرد اشتباهی تخلیه کند.

  • این نشانه های روانی بچه ها را جدی بگیرید

روان کاوان مدت هاست درمورد مسئله خشم و پرخاشگری اختلاف نظر دارند. آیا همان طور که فروید و طرف دارانش معتقدند، خشم یکی از محرک های اساسی انسانی است؟ یا همان طور که هینز کوهت و پیروانش باور دارند، همواره واکنشی به احساس صدمه یا تهدید است؟

دانشمندان عصب شناس و نظریه پردازان دل بستگی، شرح احتمالی دیگری نیز دارند: خشم و پرخاشگری در اغلب موارد (اگر نگوییم همواره) ترکیبی است از ویژگی های ذاتی، استعداد بیولوژیکی و تجربه های زندگی. به عبارت دیگر، وقتی کسی در مدتی طولانی به کینه ورزی تمایل داشته باشد، این مسئله حداقل تاحدی مربوط می شود به اینها: شخصیتی که با آن متولد شده است، تجربیاتش در طول زندگی و نیز روشی که در دوران رشد برای رویارویی با احساساتش یاد گرفته است. این ترکیب بر چگونگی شلیک نورون ها در هنگام احساس آسیب دیدگی یا عصبانیت اثر می گذارد. شلیک نورون های ما نیز رفتار ما را متأثر می نماید.

در مقابل فردی که کینه شما را به دل گرفته است، چه کاری می توانید انجام دهید؟

1. عذرخواهی کنید

اگر واقعا کار اشتباهی نموده اید، مسئولیت آن را به عهده بگیرید: اعتراف کنید اشتباه نموده اید، و برای جبران آن هر کاری می توانید، بکنید. اگر فکر نمی کنید کار اشتباهی انجام داده باشید اما می دانید طرف مقابل تان این طور فکر می نماید، بگذارید بداند که متوجه دیدگاه متفاوتش هستید و البته از عمد باعث ایجاد مشکل موردنظر نشده اید. اجازه دهید طرف مقابل بداند که از شرایط پیش آمده متأسفید، حتی اگر فکر می کنید خطایی از شما سر نزده است.

2. بپرسید برای بهتر کردن اوضاع، چه کاری می توانید بکنید

گاهی اوقات نیات خوب شما به همراه عذرخواهی، کافی خواهد بود، اما خودتان را آماده کنید؛ ممکن است رئیس شما مانند رئیس محمد، حتی پس از عذرخواهی شما، از اشتباه تان چشم پوشی نکند و راهی برای بدترکردن اوضاع پیدا کند.

3. بپذیرید اگرچه کار اشتباهی نموده اید، احتمالا اوضاع آن قدر که فرد کینه ای وانمود می نماید، مطلقا سیاه و سفید نیست

این چیزی نیست که بخواهید به طرف مقابل تان بگویید، اما حداقل می تواند به شما یاری کند دیدگاه واقع بینانه تری درباره رفتارتان داشته باشید.

4. بهتر است به یاد داشته باشید کینه ای شدن آن فرد، احتمالا دلایل بسیاری دارد

شاید پدر یا مادرش دائما از او انتقاد می نموده اند و او همچنان سعی دارد در برابر آن درد از خودش محافظت کند. شاید هم خواهر یا برادر کوچک ترش هیچ گاه سرزنش نمی شده اند، درحالی که او همواره به خاطر هرگونه سرپیچی از قوانین خانواده، مجازات می شده است. حتی بدتر از همه، شاید او را به یاد خواهر یا برادر کوچک ترش می اندازید و به همین دلیل، شما را مجازات می نماید.

5. بعد از عذرخواهی و دلیل آوردن برای دفاع از خودتان، مسئله را رها کنید

اگر دائما کوشش کنید دیدگاه تان درمورد آن مسئله، مورد تأیید طرف مقابل قرار بگیرد، حس کینه را در او تقویت خواهید کرد. فرد کینه ای در بسیاری از موارد، درنهایت دست از کینه جویی برمی دارد. گاهی اوقات این تغییرِ موضع با تغییر برخورد شما، سریع تر اتفاق می افتد. سعی کنید وانمود کنید از عصبانیت آن شخص اصلا نگران نیستید و ببینید چه اتفاقی می افتد. درمانگرانِ شناختی رفتاری بر این باورند که گاهی اوقات می توانیم با وانمودکردن به درستی چیزی، شرایط را تغییر دهیم.

6. از خارج رابطه، پشتیبانی مثبت دریافت کنید

هنگامی که خانواده همسر سعید درمورد عصبانیت مادرشان او را دست انداختند، او احساس خجالت کرد، اما وقتی گفتند مادرشان با همه این رفتار را دارد، احساس خیلی بهتری پیدا کرد. او گفت: مثل این بود که واقعا بخشی از خانواده شده بودم. این شرایط در محل کار، دشوارتر است: نباید درمورد رئیس یا حتی همکارتان شکایت کنید، اما ممکن است لازم باشد به طور غیرمستقیم کمی اطلاعات جمع کنید. می توانید از همکار قدیمی ترتان بپرسید: آیا او تابه حال از دست تو هم عصبانی شده است؟ اجازه ندهید گفت وگوی تان به بدگویی تبدیل شود، اما از او سؤال کنید برای مقابله با این شرایط، چه نموده است. متوجه خواهید شد که تنها نیستید و حتی ممکن است توصیه های مفیدی دریافت کنید.

7. برخی مواقع ممکن است مجبور باشید از امیدواری برای تغییر دادن شرایط دست بردارید

وقتی این اتفاق می افتد، ممکن است زمان ترک کار، قطع رفاقت یا حتی به هم زدن رابطه باشد. به عنوان مثال، آنیتا درنهایت متوجه شد هیچ امیدی برای ترمیم دوستی اش وجود ندارد. او می گوید: خیلی غمگین بودم، اما زمانِ رفتن بود.

اگر در محل کار با مافوقی کینه ای برخورد دارید و در موقعیتی نیستید که آنجا را ترک کنید، شرایط دشوارتر هم می شود. اگر می توانید از حمایت همکاران تان بهره ببرید، اما در صورت امکان، این کار باید بدون شکایت یا بدگویی از رئیس تان صورت بگیرد، چون در غیر این صورت فقط احتمال ادامه کینه جویی افزایش می یابد. سعی کنید به خاطر داشته باشید حتی اگر کینه، شخصی به نظر برسد، اما فقط به شما مربوط نمی شود؛ چیزی در فکر طرف مقابل وجود دارد که از آن اطلاعی ندارید و اصلا ارتباطی با شما ندارد. درنهایت، کینه به مسائل شخص کینه ای برمی شود، نه فردی که هدف کینه توزی قرار می گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 شهریور 1401 بروزرسانی: 31 شهریور 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1567

به "چگونه با افراد کینه ای رفتار کنیم ، 7 راه حل برای ارتباط بهتر با افراد کینه ای" امتیاز دهید

1 کاربر به "چگونه با افراد کینه ای رفتار کنیم ، 7 راه حل برای ارتباط بهتر با افراد کینه ای" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با افراد کینه ای رفتار کنیم ، 7 راه حل برای ارتباط بهتر با افراد کینه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید