آزمایش موتور جت چینی با سرعت 16 برابر سرعت صوت

به گزارش درگ فایل، چین یک موتور جت ماورای صوت را که قادر خواهد بود با 16 برابر سرعت صوت حرکت کند و برای رسیدن به هر نقطه از کره زمین تنها به دو ساعت زمان احتیاج دارد، آزمایش کرد.

آزمایش موتور جت چینی با سرعت 16 برابر سرعت صوت

دانشمندان در چین ادعا می نمایند که یک موتور جت مافوق صوت به نام sodramjet ساخته اند که می تواند با 16 برابر سرعت صوت پرواز کند. به گفته دانشمندان، ساخت این موتور جت بدان معناست که هواپیمایی که با چنین موتورهایی مجهز شده است، می تواند طی دو ساعت به هر کجای جهان پرواز کند.

پرواز آزمایشی نمونه اولیه این موتور در یک تونل باد در پکن چین انجام شد و رانش عالی، بازده مناسب سوخت و ثبات عملیاتی را به نمایش گذاشت.

محققان می گویند این نوع موتور می تواند در هواپیماهای قابل استفاده مجدد از نوع جوی که به صورت افقی از باند فرودگاه بلند می شوند، به سمت مدار زمین شتاب می گیرند، سپس دوباره وارد جو زمین می شوند و در نهایت در یک فرودگاه فرود می آیند، استفاده گردد.

موتور sodramjet در این آزمایش، با سرعت حداکثر 9 برابر سرعت صوت در یک تونل باد قدرتمند آزمایش شد.

از لحاظ تئوریک این موتور می تواند یک هوابرد را تا 16 برابر سرعت صوت شتاب دهد، اما هنوز به مرحله آزمایش در جهانی واقعی نرسیده است.

محققان می گویند تنها تونل بادی که می تواند این موتور را آزمایش کند، در حال حاضر در چین در حال ساخت است.

این تیم اطمینان دارد که sodramjet می تواند به اولین پروازهای تجاری مافوق صوت تحقق بخشد.

این اولین بار نیست که دانشمندان چنین موتوری می سازند. ایالات متحده قبلاً موتور اسکرم جت(scramjet) را ساخته بود که پیش بینی می شد عملکرد بهتری نسبت به موتورهای جت معمولی با سرعت مافوق صوت داشته باشد. با این وجود، پروژه طراحی اسکرم جت دچار شکست و تعلیق شد.

کارشناسان می گویند بعید نیست که آزمایش sodramjet چندی پیش اجرا شده و حالا اعلام شده باشد. چرا که چین برنامه مافوق صوت خود را به دلیل استفاده بالقوه نظامی آن تا حدی مخفی نگه می دارد.

به هر حال به نظر می رسد که رؤیای انسان برای پرواز سریع تر، در ارتفاع بالاتر و به نقاط دوردست در زمان کمتر، بیش از هر زمان دیگری به تحقق نزدیک شده است.

نتایج این تیم تحت راهنمایی پروفسور زونگلین جیانگ از انستیتوی مکانیک آموزشگاه علوم چین در مجله چینی Aeronautics منتشر شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 783

به "آزمایش موتور جت چینی با سرعت 16 برابر سرعت صوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش موتور جت چینی با سرعت 16 برابر سرعت صوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید