بیش از سه هزار کنتور هوشمند روی چاه های آب در کردستان نصب شد

به گزارش درگ فایل، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت: سه هزار و 226 دستگاه کنتور هوشمند تا به امروز روی چاه های آب در منطقه ها مختلف استان نصب شده است.

بیش از سه هزار کنتور هوشمند روی چاه های آب در کردستان نصب شد

آرش آریانژاد مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان با بیان اینکه این کار در راستای اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی انجام می گردد، افزود: با نصب این تعداد کنتور هوشمند روی منابع آبی استان، از برداشت 58 میلیون متر مکعب برداشت غیرمجاز آب ممانعت شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان افزود: عدم امکان نصب کنتور روی منابع آبی دارای نیرو محرکه دیزلی و قابلیت دستکاری هوشمند به وسیله تابلو و مدار کنتور از جمله موانع و مسائل کلی نصب و بهره برداری از کنتور های هوشمند آب و برق و کنتور های حجمی هوشمند است.

آریانژاد انحصاری بودن و احتیاج به کالیبراسیون دوره ای و دوره های تعمیر و نگهداری، هزینه های بالای نصب کنتور، عدم ارائه خدمات پشتیبانی مناسب، عدم آنتن دهی در راستای قرائت و کنترل داده ها، ناکارآمد بودن سایت های طراحی شده به وسیله شرکت های سازنده و عدم وجود سیستم قطع برداشت مازاد بر سهمیه، عدم رعایت نکات فنی و استاندارد در نصب را از دیگر موانع نصب کنتور های هوشمند روی منابع آبی دانست.

وی ادامه داد: با وجود مسائل اشاره شده، در حال حاضر پیروز ترین مدل کنتور نصب شده در استان کردستان، کنتور های هوشمند آب و برق است.

آریانژاد یکی دیگر از اقدامات این شرکت را اصلاح پروانه های بهره برداری با هدف صرفه جویی در مصرف آب زیرزمینی مطرح نمود و افزود: در حال حاضر بهینه ترین ساعت کارکرد بهره برداری از چاه های کشاورزی مربوط به استان با میانگین یک هزار و 500 ساعت در طول دوره استفاده است.

استان کردستان دارای 18 محدوده مطالعاتی شامل 9 محدوده اصلی و 9 محدوده مشترک و میانه بارندگی سالانه 455 میلی متر است.

کردستان دارای 9 دشت است که پنج دشت آن در نیمه شرقی، 2 دشت در غرب و 2 دشت دیگر در جنوب استان واقع شده است، دشت های قروه و دهگلان و چاردولی در شرق استان، جزو دشت های ممنوعه است و حفر چاه در آن ها ممنوع است.

خبرنگاران کردستان سنندج

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 آبان 1401 بروزرسانی: 10 آبان 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1586

به "بیش از سه هزار کنتور هوشمند روی چاه های آب در کردستان نصب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از سه هزار کنتور هوشمند روی چاه های آب در کردستان نصب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید