تدابیر مرکز ملی فضای مجازی برای مواجهه با اینترنت ماهواره ای

به گزارش درگ فایل، ابوالحسن فیروزآبادی در مصاحبه با خبرنگاران، با بیان اینکه کارگروهی در مرکز ملی فضای مجازی برای مواجهه با خدمات اینترنت ماهواره ای تشکیل شده است، گفت: به هر حال برای مواجهه با این فناوری راهکار های مختلفی وجود دارد که آن را آنالیز و پیگیری می کنیم.

تدابیر مرکز ملی فضای مجازی برای مواجهه با اینترنت ماهواره ای

وی از برنامه ریزی برای مقررات گذاری استفاده از اینترنت ماهواره ای، توسط کاربران در کشور اطلاع داد و گفت: از سوی دیگر برای شرکت هایی که نسبت به ارائه خدمات منظومه های ماهواره ای اقدام می نمایند باید مقررات تدوین گردد. در همین حال باید یک سری مجوز صادر گردد تا کسانی که می خواهند در کشور به وسیله این شبکه های دسترسی فعالیت نمایند حتماً اخذ مجوز نمایند.

فیروزآبادی ادامه داد: علاوه بر حوزه مقررات گذاری، برای آنکه حکمرانی فضای مجازی کشور دچار خدشه نگردد، باید اقداماتی صورت گیرد. یک سلسله تدابیری را در مرکز ملی فضای مجازی در نظر گرفته ایم که از مهمترین این تدابیر، تقویت شبکه اینترنت ثابت کشور است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: ملاحظه می کنیم که شبکه ثابت اینترنت کشور دچار نقص است و جوابگو نیست. به همین دلیل بار بسیار سنگینی به شبکه موبایل کشور وارد شده است. لذا شبکه اینترنت ثابت باید توسعه پیدا کند.

وی گفت: ما روبرو هستیم با این موضوع که منظومه های ماهواره ای در حال آمدن هستند و با آمدن آن، ممکن است که به یکباره کل شبکه ملی اطلاعات زیر سوال برود؛ اگر شبکه ملی اطلاعات نتواند خدمات بهتر، ارزان تر و با سرعت بیشتر و با تنوع بیشتر ارائه دهد، عملاً شبکه ملی، تحت الشعاع شبکه های جهانی اینترنت ماهواره ای که عمدتاً هم آمریکایی هستند قرار خواهد گرفت. بنابراین توجه بیشتری می طلبد که ما شبکه اینترنت ثابت کشور را توسعه دهیم.

فیروزآبادی تاکید نمود: متأسفانه شبکه ثابت اینترنت در سال های گذشته به دلیل نامناسب بودن مدل درآمدی و به دلایلی دیگر، توسعه مناسب پیدا نکرده و وزارت ارتباطات در این رابطه کوتاهی دارد و مقصر است. در این حوزه شبه انحصار مخابرات را در مقابل شرکت های FCP داریم و در بخشی از قسمت های شبکه، مانند کابل، شاهد انحصار هستیم. در این راستا یا باید انحصار شکسته گردد و یا مخابرات ایران بپذیرد که با سرعت کافی، سرویس های لازم را ارائه دهد.

وی گفت: با این عدم توسعه، امنیت فضای مجازی کشور را در خطر می بینیم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: این موضوع را در مرکز ملی فضای مجازی در سطح کارشناسی جلو می بریم. به این معنی که در حال مذاکره با شرکت مخابرات ایران، وزارت ارتباطات و سهامداران اصلی مخابرات که حتماً این سرمایه گذاری را در حوزه توسعه اینترنت ثابت انجام دهند. آنها هم به صورت ابتدایی و پایه ای پذیرفته اند این سرمایه گذاری باید انجام گردد. اما متأسفانه در این حوزه با تأخیر روبرو هستیم. ما معتقدیم که باید در اسرع وقت این سرمایه گذاری صورت گیرد و شبکه دسترسی کشور توسعه پیدا کند.

وی توضیح داد: در کنار این تدابیر، توسعه شبکه موبایل نیز باید در دستور کار باشد که بتواند خدمات متنوع، ارزان تر و مناسب تری را در اختیار کاربران قرار دهد. در حوزه فضا نیز باید تدابیری انجام گردد. در همین حال برای اینترنت ماهواره ای، در حوزه بین المللی نیز باید اقداماتی صورت گیرد تا بحث حاکمیت سرزمینی ما رعایت گردد. برای این موارد متعدد، کار گروههای متعددی تشکیل شده و مرکز ملی فضای مجازی، ظرفیت قابل توجهی را برای رسیدگی به این موضوع اختصاص داده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 950

به "تدابیر مرکز ملی فضای مجازی برای مواجهه با اینترنت ماهواره ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدابیر مرکز ملی فضای مجازی برای مواجهه با اینترنت ماهواره ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید