جاهای دیدنی قشم نگین پنهان خلیج فارس

به گزارش درگ فایل، جاهای های دیدنی قشم

در این مقاله از وب سایت خبرنگاران شما با جاهای دیدنی قشم آشنا خواهیم کرد تا در سفر به قشم از این جاذبه های دیدنی بازدید کنید و از سفر خود لذت ببرید پس در ادامه همراه ما باشید .

جاهای دیدنی قشم نگین پنهان خلیج فارس

بلیط هواپیما در طاهاگشت

جزیره قشم که به نگین پنهان خلیج فارس معروف است دارای مکانها و جاذبه های تاریخ و کهن بسیاری است که قدمت بعضی از آنها به 2 میلیون سال نیز می رسد و همواره مورد توجه گردگشران و مسافرانی بوده که این جزیره می آیند شما هم می توانید با خواندن این مقاله مناطق تفریحی و توریستی قشم را بشناسید تا در سفرهای خود به جزیره قشم از مکانهای تفریحی و تاریخی بی نظیر آن دیدن کنید جزیره قشم را در برنامه سفر خود در ایام تعطیلات از قلم نیاندازید. در این مقاله با ما در معرفی مکانهای توریستی قشم همراه باشید.

مقالات بیشتر درباره قشم بخوانید :

+ دره ستارگان جاهای دیدنی قشم

+ معرفی مکان های دیدنی قشم

+ سفر 10 روز خاطره انگیز به قشم

+ بهترین و شیک ترین مراکز خرید قشم

جاهای دیدنی قشم

گورستان های تاریخی قشم

در جزیره قشم، گورستان های متعددی وجود دارد که هر کدام از تاریخی کهن برخوردار بوده و نشان دهنده قدمت این بخش از خاک کشور است. در تعداد بسیاری از این گورستان ها می توان قبرهایی را یافت که از قدمتی برابر با چندین قرن برخوردار است. از جمله این مقابر می توان به قبرستان روستای کوشه با قدمتی حدود 12 قرن، قبرستان محله مسنی با قدمتی حدود 5 قرن، قبرستان گور فرنگی با قدمتی بالغ بر 4 قرن، قبرستان کولغا، قبرستان توریان با پیشینه ای حدود 10 قرن و قبرستان روستای تم سنیتی با قدمتی بالغ بر 9 قرن اشاره نمود.

آب انبار بی بی

آب انبار بی بی یکی از قدیمی ترین آب انبارهای جزیره قشم است که دارای قدمتی بالغ بر دو قرن بوده و همچنان توسط مردم بومی مورد استفاده قرار می گیرد. معماری انجام شده در این اثر تاریخی، در نوع خود جالب و دیدنی است و یکی از جاذبه های گردشگری در جزیره قشم محسوب می گردد.

جنگل های دریایی حرا

قطعا یکی از جاذبه های طبیعی و زیبای جزیره قشم، جنگل های دریایی حرا با وسعتی حدود 200 کیلومتر است که درختان آن در آب های شور رشد نموده و در زمانی که پدیده مد صورت می گیرد، تا گلوگاه درون آب می فرایند. از ویژگی های منحصربه فرد درختان حرا می توان به تصفیه و شیرین کردن آب اشاره نمود.

غار خربس

از دیگر جاذبه های طبیعی جزیره قشم، غار خربس متعلق به دوران مادها است که در 15 کیلومتری جنوب جزیره قرار گرفته و از دنباله ی چین خوردگی های رشته کوه های زاگرس بوجود آمده است. از نکات قابل توجه در خصوص این پدیده طبیعی، می توان به معماری منحصربه فرد و رمزآلود آن اشاره نمود که در نوع خود زیبا و جالب است. پرستشگاه مهر و الهه میترا، مکانی برای نگهداری استخوان های مردگان و پناهگاه مردم هنگام حمله دزدان دریایی، از جمله نظریاتی است که در خصوص این غار وجود دارد.

دره ستارگان

بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه که به واسطه باران، رگبارها و وزش باد ایجاد شده است، دره ای با قدمتی حدود 2 میلیون سال در جزیره قشم وجود دارد که به دره ستارگان شهرت یافته است. این پدیده طبیعی یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری قشم محسوب می گردد و به اعتقاد ساکنین محلی، بر اثر برخورد ستارگان با زمین بوجود آمده است و از این رو آن را دره ستارگان می خوانند.

تنگه چاهکوه

در فاصله 70 کیلومتری جزیره قشم و در نزدیکی روستای چاهوی شرقی، تنگه ای جالب وجود دارد که به تنگه چاهکو شهرت یافته است. این تنگه دارای حفره ها، دالان ها و اشکال حیرت آور و عجیب است که تماشای آن ها هیجان انگیز است. وجه تسمیه این تنگه به چاهکوه، به علت قرار دریافت تعدادی چاه حفر شده در ابتدای آن است.

قلعه پرتغالی ها

در اوایل قرن 16 میلادی، در بخش شمال جزیره قشم، یکی از دریانوردی به نام آلفونسو آلبرکرک، دستور ساخت قلعه ای را صادر کرد که امروزه از آن به عنوان قلعه پرتغالی ها یاد می گردد. این اثر تاریخی از مساحتی بالغ بر 2 هزار متر مربع برخوردار بوده و با استفاده از سنگ های آهکی، گچی و ساروج محلی ساخته شده است.

غار نمکدان

غار نمکدان که زمین شناسان آن را طولانی ترین غار نمک دنیا معرفی نموده اند، پدیده ای است طبیعی و بسیار زیبا که در 90 کیلومتری جزیره قشم واقع شده است. این جاذبه زیبا و دیدنی، داخل کوهی گنبدی شکل قرار گرفته است که بر بدنه آن، می توان رگه های سفید نمک و بر سطح آن جریان آب نمک را مشاهده کرد. قندیل های ایجاد شده بر اثر رطوبت زیاد جزیره و نفوذ آب در داخل غار بسیار زیبا و دیدنی است.

تنگه عالی محمد

پدیده ای طبیعی و زیبا به فاصله کمی از تنگه چاهکو، واقع در جزیره قشم مشاهده می گردد که از آن به تنگه عالی محمد، تنگه آب نما و تنگه سنگ آب یاد می گردد. انتهای راستا این جاذبه طبیعی، به گنبد نمکی نمکدان منتهی می گردد که تماشای آن خالی از لطف نخواهد بود.

کاسه سلخ

منطقه ای واقع در ساحل جنوبی جزیره قشم که از آن به کاسه سلخ یاد می گردد از وسعتی بالغ بر 35 کیلومتر مربع برخوردار بوده که خالی از هر گونه پوشش گیاهی است. این بخش از جزیره، به دلیل حضور چشمه گوگرد با خاصیت درمانی و چندین هزار تپه کوچک و عظیم مخروطی شکل که بر اثر فرسایش و در طول زمان بوجود آمده و باعث ایجاد تپه ماهورهای متداخل شده است، دیدنی خواهد بود.

روستای توریان

روستای توریان، روستایی واقع در 31 کیلومتری جنوب غربی جزیره قشم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این منطقه از خلیج فارس است که به دلیل حضور زمین های کشاورزی گل آفتاب گردان و نخلستان های متعدد، از منظره و چشم اندازی زیبا و مطلوب برخوردار است.

سد گوران

در 78 کیلومتری جزیره قشم و در روستای گوران، سدی به همین نام و به قدمت حکومت پهلوی اول مشاهده می گردد که بعضی از کارشناسان و باستان شناسان معتقدند که پی اولیه این بنا در دوران حکومت هخامنشیان و تاج آن را در دوران ساسانیان احداث نموده اند. آب شیرین از ویژگی های این سد است که در بین اهالی بسیار مهم و ارزشمند است.

روستای لافت

روستایی تاریخی و کهن در شمال غربی جزیره قشم است که در نوع خود جالب و منحصربه فرد است. از ویژگی های این روستا می توان به منازل مسکونی آن اشاره نمود که همگی دارای حیاط مرکزی و بادگیر بوده و همین امر سبب شهرت این روستا به بندر بادگیرها شده است. همچنین آثار تاریخی دیگری همچون قلعه نادری، قلعه پرتغالی ها، گنبد مدون و قبرستان این روستا که دارای سنگ نبشته هایی به قدمت هزارسال است، این منطقه را به یکی از جاذبه های گردشگری و دیدنی جزیره قشم، تبدیل ساخته است.

بام قشم

بام قشم، ارتفاعاتی قرار گرفته در بخش غربی جزیره قشم است که قسمت های مرتفع آن از سنگ آهک و در دامنه ها از ماسه سنگ، مارن و سیلت تشکیل شده است. درواقع این ارتفاعات، فلاتی نیمه مرتفع است که سطح وسیعی از جزیره را تشکیل داده و به دلیل چشم اندازی زیبا از جنگل های حرا و سواحل شمال خلیج فارس، به یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی در این جزیره تبدیل شده است.

جزایر ناز

یکی از مناطق دیدنی قشم، جزایر موجود در این منطقه از کشور است که به جزایر ناز شهرت یافته و دارای دیواره ای صخره ای و وسعتی حدود 3 هکتار است. ویژگی منحصربه فرد این جزیره، پیش روی با اتومبیل یا به صورت پیاده روی تا فاصله یک کیلومتری داخل آب های آن است که به دلیل شرایط جزر ممکن می گردد و همین امر آن را به یکی از جذاب ترین مناطق دیدنی قشم تبدیل نموده است.

مقبره بی بی مریم (تم سنیتی)

مقبره بی بی مریم، آرامگاهی است باقی مانده از قرن 8 هجری قمری که در روستای تم سنیتی جزیره قشم واقع شده است. این بنای کهن، در بین اهالی روستا به تم سنیتی نیز شهرت یافته است و امروزه یکی از جاذبه های گردشگری قشم محسوب می گردد که معماری آن شبیه به معماری عمارات حکومت سلجوقیان است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت

منبع: تاپ تراول
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 378

به "جاهای دیدنی قشم نگین پنهان خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی قشم نگین پنهان خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید