حلقه های زیبای زحل ناپدید می شوند، تا فرصت هست خوب نگاه کنید، عکس

به گزارش درگ فایل، فارس نوشت: دانشمندان می گویند پس از وقوع یک پدیده برای زحل، حلقه های آن در سال 2025 از دید ناظر زمینی ناپدید می شوند.

حلقه های زیبای زحل ناپدید می شوند، تا فرصت هست خوب نگاه کنید، عکس

18 ماه دیگر، حلقه های نمادین زحل دیگر از زمین قابل مشاهده نخواهند بود. کج شدن این سیاره به این معنی است که حلقه ها از دید ستاره شناسان ناپدید می شوند. ناسا اعلام نموده زمان برای آخرین نگاه به حلقه های زحل در حال اتمام است و تنها 18 ماه تا ناپدید شدن حلقه های زحل به جای مانده است.

ناسا تأیید نموده که ستاره شناسان تا سال 2025 فرصت دارند تا قبل از اینکه زحل به سمت زمین متمایل گردد و حلقه های وسیع آن به یک خط تقریباً نامرئی تبدیل شوند، این سیاره را مشاهده نمایند.

حلقه های زحل ساختارهای عظیمی هستند که 70هزار تا 140هزار کیلومتر امتداد دارند. با این حال، نازک هستند و حلقه های اصلی تنها 10 متر ارتفاع دارند. با این حال، حلقه ها برای همواره از بین نخواهند رفت و در مرحله بعدی مدار 29 ساله زحل، به سمت زمین متمایل خواهند شد. زحل در طول این مدت به سمت خورشید متمایل و از آن دور می گردد و به زمین نماهای متفاوتی از حلقه های وسیع خود را ارائه می دهد. این بدان معناست که برای یک دوره کوتاه هر 13.7 تا 15.7 سال، زمین سیاره را کاملاً از کنار می بیند. حلقه های زحل با زاویه 9 درجه به سمت زمین متمایل می شوند و تا سال 2024 این زاویه به 3.7 درجه کاهش می یابد.

  • رونمایی از اولین هواپیمای فضایی دنیا/ عکس

  • این هیولای سیاه مرگ را فریب می دهد

  • گلکسی S24 با هوش مصنوعی از راه می رسد!

این رویداد نجومی نادر آخرین بار در سپتامبر 2009 رخ داد و قبل از آن، از فوریه 1996 رخ نداده بود. ناسا اعلام نموده که ستاره شناسان تا اکتبر 2038 فرصتی برای مشاهده دوباره زحل از این منظر منحصر به فرد نخواهند داشت اما اخترشناسان می گویند که زمان بسیار خوبی برای تماشای بعضی از 156 قمر این سیاره خواهد بود.

حلقه های زحل عمدتاً از تکه های یخ، سنگ و غبار تشکیل شده اند که به وسیله کشش گرانشی سیاره به دام افتاده اند. در حالی که بعضی از این ذرات کوچک هستند (به میزان دانه های شن) بعضی از تکه های یخ می توانند به بزرگی یک خانه و تعداد کمی حتی به بزرگی کوه باشند.

در حال حاضر اعتقاد بر این است که حلقه ها از بقایای مکوششی شده دنباله دارها، سیارک ها و قمرهایی که به وسیله گرانش قدرتمند زحل از هم جدا شده اند، تشکیل شده اند. اینکه این حلقه ها دقیقاً چه زمانی شکل گرفته اند، موضوع بحث در میان اخترشناسان است و نظریه ها نشان می دهند که سن آنها به میزان منظومه شمسی است و آن ها نسبتاً جوان هستند.

در حالی که ناپدید شدن حلقه های زحل این بار موقتی خواهد بود، دانشمندان هشدار می دهند که ممکن است روزی این حلقه ها برای همواره از بین بروند.

کاوشگر کاسینی ناسا که قبل از سقوط به جو این سیاره در سال 2017، 22 بار از میان حلقه های زحل عبور کرد و دریافت که حلقه ها در حال ناپدید شدن هستند.

این کاوشگر دریافت که حلقه ها در هر ثانیه چیزی بین 400 کیلوگرم تا 2هزار و800 کیلوگرم از وزن خود را از دست می دهند.

جیمز اودونگو دانشمند سیاره شناسی در آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن گفت: ما هنوز در حال کوشش برای کشف دقیق سرعت فرسایش این حلقه ها هستیم. تابش خورشید باعث می گردد ذرات موجود در جو این سیاره در پدیده ای به نام باران حلقه ای، بار الکتریکی پیدا نمایند. این به نوبه خود باعث می گردد که ذرات با گاز موجود در جو زحل به هم متصل شوند و به وسیله گرانش سیاره از حلقه ها بیرون کشیده شوند.

اودونگو اضافه کرد: در حال حاضر، تحقیقات نشان می دهد که حلقه ها تنها تا چند 100 میلیون سال دیگر بخشی از زحل خواهند بود.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 آبان 1402 بروزرسانی: 16 آبان 1402 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1724

به "حلقه های زیبای زحل ناپدید می شوند، تا فرصت هست خوب نگاه کنید، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حلقه های زیبای زحل ناپدید می شوند، تا فرصت هست خوب نگاه کنید، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید