در این 7 زمان ورزش نکنید!

به گزارش درگ فایل، همواره توصیه می گردد هر روز ورزش کنید، اما زمان هایی وجود دارد که نباید ورزش کنید. در این موارد باید تحرک بدنی نداشته باشید تا از خودتان در برابر هرگونه واکنش منفی محافظت کنید. در ضمن زمان هایی نیز وجود دارند که باید با پزشکتان مشورت نموده و متوجه شوید آیا ورزش کردن برایتان خوب است یا نه.

در این 7 زمان ورزش نکنید!

به گزارش فارس و به نقل از تبیان، ورزش یکی از سالم ترین عادت هاست و مطمئناً شما باید ورزش کنید. در واقع هیچ چیزی بهتر از این نیست که مراقب سلامت جسم و روانتان باشید. گنجاندن ورزش در برنامه روزانه نباید کار خیلی سختی باشد، در ضمن ورزش فوایدی دارد که فعالیت های بسیار کم دیگری دارای فواید مشابهی با آن هستند.

ورزش یکی از مؤثرترین راه ها برای افزایش کالری سوزی است که به کنترل وزن یاری نموده و جلوی خیلی از بیماری ها را می گیرد.

بعلاوه ورزش کردن تأثیرات مثبتی روی مهارت های ذهنی و استقامت بدنی تان دارد. به عبارتی دیگر ورزش شما را کارآمدتر می نماید.

ورزش کردن در شرایط زیر خوب نیست:

هنگامی که تب دارید

عفونت ها اغلب با تب یا احساس ناخوشی همراهند. این حالت ها واکنش سیستم ایمنی شما نسبت به بعضی از ویروس ها یا باکتری ها هستند.

در این شرایط، قدرت جسمی شما کاهش می یابد و این زمانی است که ورزش کردن خیلی سخت می گردد. در ضمن وقتی تب دارید زمانی است که تمرین و ورزش موقتاً جلوی عملکرد سیستم ایمنی تان را می گیرد؛ بنابراین ورزش کردن وقتی که این علائم را دارید خوب نیست، چون باعث می گردد انرژی زیادی مصرف کنید و بدنتان نتواند با عفونت مبارزه کند.

وقتی به میزان کافی نخوابیده اید

شب ها کمتر از پنج ساعت خوابیدن برای سلامتی تان مضر است. این کمبود خواب و استراحت، عوارض بسیار بدی روی جسم و روانتان دارد.

هر چند خیلی از این عوارض فوراً ظاهر نمی شوند، اما به مرور زمان دچار اختلالاتی خواهید شد. کسر خواب می تواند فوراً سیستم ایمنی تان را ضعیف کند و عملکرد و قدرت فیزیکی تان را نیز تحت تأثیر قرار دهد؛ بنابراین اگر شب قبل خوب نخوابیده اید نباید تمرینات ورزشی سنگین انجام دهید.

خواب بد شبانه نه تنها عملکرد ورزشی تان را کاهش می دهد بلکه عواقب دیگری هم دارد؛ باعث می گردد خیلی زود خسته شوید، تعادل خوبی نداشته باشید و هماهنگی جسمی و ذهنی تان افت داشته باشد.

زمانی که آسیب دیده اید

آسیب عضله، مفصل و استخوان، آسیب هایی هستند که احتیاج به مراقبت زیاد دارند تا ترمیم شوند و هر اشتباهی می تواند منجر به عوارض جدی گردد. هر چند خیلی از کارشناسان، حرکات کم شدت ورزشی را به عنوان مکملی جهت ریکاوری و ترمیم توصیه می نمایند؛ اما برترین کار این است که مدتی استراحت کنید.

حرکت دادن بافت های آسیب دیده می تواند التیام و ترمیم را غیرممکن نماید و در نتیجه فرایند درمان طولانی و یا حتی اوضاع بدتر گردد و این نکته بسیار مهمی است که حتماً باید به خاطر داشته باشید، خصوصاً اگر مسائل زیر را دارید:. شکستگی استخوان. التهاب تاندون. رگ به رگ شدگی. کوفتگی و کبودی. زخم باز

هنگامی که التهاب گوارش دارید

اختلالات مربوط به سیستم گوارش می توانند بر عملکرد شما حین ورزش اثر بگذارند. اگر ورزش و تمرین کنید ممکن است دچار حالت تهوع یا اسهال شوید و یا دیگر علائم ناراحت نماینده ای را تجربه کنید که شاید تصور نکنید به ورزش ربط دارند.

برای بعضی از مبتدی ها این مسائل علتی برای توقف ورزش نیستند، اما همچنان مهم است که به بدنتان فرصتی برای استراحت و بازیابی بدهید. تحرک زیاد و از دست دادن مایعات بدن می تواند علائمتان را بدتر کند.

وقتی سرما خورده اید یا آنفلوآنزا دارید

بعضی از حرکات یوگا و نرمش های ساده می توانند در کنترل علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا مفید باشند. اما تمرینات پُرشدت مانند تمرینات هوازی می توانند این علائم را تشدید نمایند، حتی اگر طول مدت ورزش و تمرین تان کوتاه باشد.

عرق ریختن، از دست دادن آب بدن و علائم سرماخوردگی، واکنش سیستم ایمنی را کاهش می دهند و شما را مستعد حملات ویروسی خواهند کرد.

زمانی که از یک بیماری مزمن رنج می برید

بیمارانی که تشخیص داده شده بیماری های مزمنی مانند سرطان، فشارخون بالا و یا دیابت دارند، باید در خصوص ورزش کردن بسیار محتاط باشند.

این بیماری ها و دیگر مسائل می توانند عملکرد مهم ترین ارگان های بدن را تغییر دهند. به همین علت، اگر دچار بیماری مزمنی هستید مهم است که پیش از آغاز هر برنامه ورزشی با پزشکتان مشورت کنید.

پزشک متخصص می تواند هدایت تان کند چه برنامه ورزشی کم شدتی را در پیش بگیرید و توصیه کند چه فعالیت هایی برای شما مناسب است. شاید هم به شما توصیه کند تا تثبیت شدن شرایط بیماری تان صبر کنید.

وقتی بار های سنگینی را بلند یا جابه جا نموده اید

همواره هم لازم نیست باشگاه بروید تا ورزش کنید. گاهی ممکن است فعالیت هایی انجام دهید که حتی متوجه نشوید چقدر عضلاتتان را به کار گرفته اید.

مثلاً جابجا کردن مبلمان و بلند کردن وسایل سنگین می تواند شامل حرکات فیزیکی خاصی گردد و عضلات زیادی را درگیر کند، بنابراین ورزش و تمرین ِ بیشتر بعد از این نوع فعالیت ها وقتی که به انجامشان عادت ندارید، ریسک آسیب عضله را افزایش خواهند داد.

در ضمن انجام فعالیت های سنگین شما را خسته می نمایند و همان طور که گفتیم با خستگی ورزش کردن خوب نیست.

در نهایت اینکه هر چند ورزش و تحرک بدنی برای سلامتی بسیار مفید است، اما ضروری است بدانید چه زمان هایی نباید ورزش کنید. به عبارتی هر چند تأثیرات ورزش تقریباً همواره مثبت است، اما گاهی بدن شما برای تحت فشار ورزش قرار گرفتن آماده نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1305

به "در این 7 زمان ورزش نکنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این 7 زمان ورزش نکنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید