سرمایه گذاری با معامله گری چه تفاوت هایی دارد ؟

به گزارش درگ فایل، در بازارهای اقتصادی، سرمایه گذاری و معامله گری دو موضوع متفاوت است.در این مطلب به تعریف هر کدام و تفاوت هایشان می پردازیم

سرمایه گذاری با معامله گری چه تفاوت هایی دارد ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل بااقتصاد ، در بازار سرمایه دو موضوع مهمی که هر فرد علاقه مند به این بازار باید درباره آن بداند دو سرمایه گذاری و معامله گری است، بیشتر افراد این دو را یکی می دانند اما دو موضوع نام برده با یکدیگر تفاوت دارند، مهمترین نوع تفاوت آن ها محل تامین سرمایه و نوع مشارکت و مدت زمان سرمایه گذاری و بدست آوردن سود است.

در ادامه گزارش درباره سرمایه گذاری و معامله گری به صورت کامل شرح داده خواهد شد و تفاوت آن ها را خواهیم گفت.

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری عملی است که در آن فرد سرمایه گذار با آوردن سرمایه به یک پروژه تصمیم به مشارکت در آن پروژه دارد. سرمایه گذاری شیوه های مختلفی دارد و دارایی هایی که با آن یا بر روی آن می توان سرمایه گذاری کرد بسیار متفاوت است.

در سرمایه گذاری برروی سهام شرکت ها، صندوق های سرمایه گذاری و سایر اوراق بهادار دید افراد بلند مدت است و احتیاج به زمان دارد؛ فرد سرمایه گذار با نوسان های روزانه قیمت کاری ندارند.

برای یک سرمایه گذار دید بنیادی بسیار مهم تراز دید تکنیکالی است و بیشتر بر اساس تحلیل بنیاد آن هدف سرمایه گذاری توجه می نماید زیرا تصمیم ندارد از نوسانات سود کسب کند بلکه برنامه او بسیار بلند مدت تر و بزرگتر است. در سرمایه گذاری ریسک بسیار کمتر است، درنتیجه مناسب افرادی است که نمی توانند بر هیجان غلبه نمایند و ریسک گریز هستند.

معامله گری چیست؟

معامله گر به فردی گفته می گردد که با استفاده از تحلیل تکنیکال تصمیم دارد در مدت زمان کوتاه از نوسانات قیمتی موجود در بازار برای خود سود بدست آورد.درواقع معامله گر کسی است که دید کوتاه مدت به سرمایه گذاری دارد و منفعت او در گروی نوسانات قیمتی بازار است.حال این کوتاه مدت می تواند معاملات روزانه یا حتی ماهانه و سالانه باشد ولی دیدگاه کوتاه است و از سال بیشتر تجاوز نمی نماید.در بازار سرمایه بعضی افراد هستند که معاملاتشان بر روی چند دقیقه انجام می گردد و بعضی دیگر ممکن است دید 6 ماهه و یا یکساله داشته باشند.بازه زمانی برای معامله گران نسبی است و نمی توان مشخصه یکسان برای آن قائل شد.در بازارهای دو طرفه معامله گر هم از ریزش ها سود بدست می آورد هم از صعود ها و برای او فرقی نمی نماید که سود از کدام محل بدست بیاید.در معامله گری یکی از مهمترین نکات ریسک پذیر بودن فرد است و اگر فرد احساسی هستید بهتر است وارد عرصه معامله گری نشوید.

تفاوت سرمایه گذاری و معامله گری

خصوصیات فردی یک معامله گر و سرمایه گذار با یکدیگر متفاوت است و استراتژی های معاملاتی آن ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد.

فرد معامله گر دید کوتاه مدت دارد و فرد سرمایه گذار دید بلند مدت

فرد معامله گر نوسان قیمیتی روزانه برایش مهم است اما برای فرد سرمایه گذار اینطور نیست و مهمترین موضوع برای او تحلیل های اقتصاد کلان است که می تواند روی سرمایه گذاری او تاثیر گذار باشد.

فرد معامله گر باید ریسک پذیر باشد زیرا ریسک معاملاتی در معامله گری بسیار بیشتر است ولی برای فرد سرمایه گذار چون دید بنیادی طولانی مدت است این موضوع تاثیر چندانی ندارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 761

به "سرمایه گذاری با معامله گری چه تفاوت هایی دارد ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری با معامله گری چه تفاوت هایی دارد ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید