ماهواره های وان وب و اسپیس ایکس در یک قدمی برخورد! خبرنگاران

به گزارش درگ فایل، ماهواره های شرکت های وان وب (OneWeb) و اسپیس ایکس (SpaceX)، این قدرت های عرصه اینترنت ماهواره ای، هفته گذشته در فاصله بسیار نزدیک و خطرناکی از یکدیگر قرار گرفتند.

ماهواره های وان وب و اسپیس ایکس در یک قدمی برخورد! خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، دو ماهواره این شرکت ها در روز چهارم آوریل (15 فروردین) در فاصله 190 فوتی (58 متری) یکدیگر قرار گرفتند و این موضوع باعث هشدار هایی از سمت مرکز کنترل فضایی 18 th Space Control Squadron ایالات متحده شد.

این تماس نزدیک در پی جدیدترین پرتاب شرکت وان وب در تاریخ 30 مارس رخ داد. در این پرتاب 36 ماهواره به مدار ارسال شدند که برای قرارگیری در مدار مورد نظر باید از میان دریایی از استارلینک ها گذر می کردند.

این اولین باری است که شرکت ها از زمان شروع ارسال ماهواره های اینترنتی به فضا، از برخورد جلوگیری می نمایند، اما آخرین بار نخواهد بود.

مرکز کنترل فضایی این رویداد را متوجه شد و بلافاصله پس از فعال شدن هشدارها، شرکت وان وب را مطلع کرد.

آژانس فضایی ایالات متحده احتمال برخورد را 1.3 درصد تشخیص داده است و اگر این دو ماهواره برخورد می کردند هزاران قطعه زباله فضایی دیگر به مدار اضافه می شد.

میلیون ها زباله فضایی در فضا وجود دارند که با سرعتی مشابه یک گلوله حرکت می نمایند و می توانند ماهواره ها، تلسکوپ ها و فضاپیما ها را تخریب نمایند. دانشمندان ناسا نگرانند که آن ها در نهایت باعث ایجاد سندرم کسلر شوند.

سندرم کسلر فرضیه ای است که توسط دانشمند ناسا دونالد کسلر (Donald Kessler) در سال 1978 مطرح شد. این فرضیه بیان می نماید که تراکم اجسام در مدار های پایین زمین می تواند تا مرحله ایجاد برخورد افزایش یابد و پس از هر برخورد بر تعداد آن ها اضافه خواهد شد تا جایی که خروج از زمین برای انسان خطرناک گردد.

متخصصان راه هایی برای کاهش تعداد ماهواره های در گردش پیشنهاد داده اند، اما تا به امروز هیچ تصمیم رسمی توسط مسئولان اتخاذ نشده است؛ و هیچ محافظتی برای شرکت ها وجود ندارد تا از عدم برخورد دستگاه شان با سایر شرکت ها اطمینان حاصل نمایند.

زمانی که مرکز کنترل فضایی به شرکت وان وب درباره احتمال برخورد هشدار داد این شرکت به سرعت ایمیلی به شرکت استارلینک زد و امیدوار بود بتوانند ماهواره ها را جابه جا نموده و در فاصله ایمنی از یکدیگر قرار دهند.

کریس مک لافلین (Chris McLaughlin)، رئیس امور شرکت وان وب به ورج گفت: اسپیس ایکس نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی خود که برای جلوگیری از برخورد است را غیرفعال کرد تا وان وب ماهواره اش را از جهت برخورد دور کند.

وان وب 146 ماهواره در مدار دارد در حالی که شرکت اسپیس ایکس 1278 استارلینک در مدار دارد و شرکت ایلان ماسک برای شلوغ کردن فضا مورد انتقاد قرار گرفته است.

شرکت ارتباطات ویاست (Viasat) در ماه دسامبر از کمیسیون فدرال ارتباطات درخواست کرد تا ماهواره های استارلینک شرکت اسپیس ایکس را مورد ارزیابی قرار دهند و ادعا کرد که این مجموعه ماهواره ها خطرات محیط زیستی به همراه خواهند داشت. در این سند به تعدادی از شکایت ها اشاره شده است از جمله: میزان خرابی ماهواره های اسپیس ایکس و برخورد این دستگاه ها در مدار و خطرات بازگشت آن ها به جو زمین.

با این حال ماسک از این درخواست مطلع شد و کاری را انجام داد که بیشتر میلیاردر ها انجام می دهند: توییت گذاشتن

او در توییتی نوشت: استارلینک خطری برای منافع شرکت ویاست دارد.

جان جانکا (John Janka) مدیر ارشد امور جهانی ویاست به دیلی میل گفت: نگرانی در خصوص زباله های فضایی، امنیت فضا و مسائل برخورد در بین افراد حاضر در این صنعت افزایش یافته است. موضوع فقط اسپیس ایکس نیست بلکه تمام مجموع ماهواره هایی است که به فضا می فرایند. هر کسی می خواهد هزاران و ده ها هزار ماهواره به مدار بفرستد.

شرکت ایلان ماسک میخواهد تا ده هزار استارلینک جدید در طول 15 سال آینده به فضا بفرستد که طبق گفته ویاست به طور متراکمی فضا را شلوغ می نماید.

جانکا می گوید: این تعداد، تقریبا برابر با تعدادی است که از دهه 50 تا به امروز به مدار ارسال شده است. این موضوع باعث ایجاد نگرانی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1008

به "ماهواره های وان وب و اسپیس ایکس در یک قدمی برخورد! خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهواره های وان وب و اسپیس ایکس در یک قدمی برخورد! خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید