نقش طراحی ارز دیجیتال در اجرای سیاست های مالی

به گزارش درگ فایل، طراحی ارز دیجیتال در ایران باعث هوشمندی اجرای سیاست های مالی در میان خانوارها و دهک های جامعه می گردد که بسیاری از آنها را در معرض ورشکستگی مالی قرار داده است.

نقش طراحی ارز دیجیتال در اجرای سیاست های مالی

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، به رسمیت شناختن پول دیجیتال در کشور یک فرصت است، در حالی که همچنان ساختارهای بسیار محافظه کارانه ای برای نهاد پولی ما پابرجا مانده است. درواقع به واسطه محافظه کاری نهادهای سیاست گذار و تنظیم گر این حوزه و همچنین بعضی از بازیگران که برخوردار از این سیاست ها هستند، سرعت تحول دیجیتال در این عرصه کاهش پیدا نموده است.

کارشناسان معتقدند ما باید سیاست های پولی و بانکی خود را برای پذیرش یک پول دیجیتال به رسمیت بشناسیم، زیرا بخشی از تبادلات مردم در کشور مبتنی بر پول دیجیتال است. همچنین ضرورت استفاده از پول دیجیتال به واسطه مزایایی که خلق می نماید بر کسی پوشیده نیست و تعلل نهادهای سیاستگذار و قانونگذار فرصت را از دست می دهد.

نزدیک به شش سال پیش نمی دانستیم که می توانیم روی تلفن همراه خود خرید اینترنتی انجام دهیم، تاکسی بگیریم، سفارش غذا بدهیم و غیره، اما امروز بعضی از دارایی ها را می توان با ماین کردن به یک ارز دیجیتال تبدیل کرد. ارز دیجیتال یک تهدید نیست، ارز دیجیتالی که در نهادهای خارج از حاکمیت جمهوری اسلامی ایران است، می تواند برای ما تهدید باشد. بعضی به آن فرصت می گویند، اما تعلل ما این را به تهدید تبدیل می نماید.

بنابراین بانک مرکزی باید محدودیت های ناشی از پول سنتی را تغییر دهد و پول دیجیتال را به رسمیت بشناسد. در این صورت می توان در یک بازار رقابتی مشارکت کرد و تجارت بین الملل خود را با نهادهایی که حاضر به همکاری هستند با ارز دیجیتال توسعه داد، در غیر این صورت، سال های آینده حسرت زمان های از دست رفته را می کشیم که نتوانستیم از این فناوری بهتر استفاده کنیم.

در این راستا و به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات در رویداد آنلاین ارز دیجیتال بانک مرکزی، تهدید، فرصت یا ضرورت با اشاره به هم پوشانی میان حوزه بانکداری و فناوری اطلاعات اظهار کرد: تاریخچه ارتباط میان این دو حوزه نشان می دهد طی چند مرحله سیستم های حسابداری و بانکی، ابزارهای فناوری را با هدف ارایه خدمات بهتر جایگزین ابزارهای سنتی کردند. سپس ابزارهای پرداخت از کارت های مغناطیسی بانکی گرفته تا نرم افزارهای بانکی پا به منصه ظهور گذاشتند و سپس ابزارهای حوزه پرداخت در سایر حوزه ها نیز با عنوان فین تک یا فناوری مالی مورد استفاده قرار دریافتد تا به مرحله ای رسیدیم که پول به عنوان ابزار مبادله یا دارایی منجر به شکل گیری رمزارزها به شیوه کنونی شده است.

وی با اشاره به تفاوت رمزارزها و ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) بیان نمود: بعضی ارز دیجیتال بانک های مرکزی دنیا، مبتنی بر فناوری بلاک چین نیست و میان بلاک چین یا دفاتر کل توزیع شده (DLT) تفاوت هایی وجود دارد. به عبارت دیگر، بانک مرکزی پول رایج مورد استفاده را به ابزار دیجیتال تبدیل می نماید که می تواند مبتنی بر بلاک چین یا دفاتر کل توزیع شده باشد. لذا توسعه فناوری، ارتقای قدرت کسب وکارها و نیز ایجاد ظرفیت های جدید برای نهادهای سیاستگذاری و مالی از موارد اهمیت استفاده از ارزهای دیجیتال است و تنوع ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف بر اساس اهداف خاص اجتماعی همان کشور طراحی می گردد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در مورد اهدافی که می بایست در فراوری ارز دیجیتال در ایران مورد توجه قرار گیرد، توضیح داد: بازتوزیع و سیاست های ایجاد فرصت منصفانه برای شهروندان از جمله مهم ترین اهدافی است که در فراوری ارز دیجیتال در ایران باید مدنظر قرار بگیرد و این مهم احتیاجمند ایجاد شفافیت و شناسایی زنجیره تعاملات و پرداخت هاست که در عین حال مهم ترین ابزار افزایش فراگیری مالی نیز به شمار می رود.

به گفته وی، دلیل اهمیت در پیش دریافت این سیاست برای طراحی ارز دیجیتال در ایران شرایط فعلی خانوارها و دهک های جامعه است که بسیاری از آنها را در معرض ورشکستگی مالی قرار داده است. در این شرایط بیش از هر چیز به ابزارهایی احتیاج است تا امکانی را ایجاد کند، سیاست های مختلف بازتوزیعی مانند ارایه یارانه را با کیفیت، هوشمندی و هدفمندی بیشتر مورد پیگیری و پیاده سازی قرار دهد. بنابراین ارز دیجیتال صرفا یک مساله بانکی نیست، بلکه ابزاری بانکی برای حوزه های مختلف است که با اهداف متعدد از آن استفاده می گردد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 825

به "نقش طراحی ارز دیجیتال در اجرای سیاست های مالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش طراحی ارز دیجیتال در اجرای سیاست های مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید