کشف کوچک ترین خزنده دنیا؛ یک نانو آفتاب پرست

به گزارش درگ فایل، البته تا به امروز فقط دو نمونه از این نانوآفتاب پرست ها در آن منطقه رویت شده که در واقع یک جفت نر و ماده هستند. طول بدن آفتاب پرست نر از ماده کوتاه تر است.

کشف کوچک ترین خزنده دنیا؛ یک نانو آفتاب پرست

محققان گونه کوچک و نوی از آفتاب پرست را با نام نانو آفتاب پرست کشف نموده اند که با طول بدن کوچکی که دارد در واقع کوچکترین خزنده دنیا محسوب می گردد.

این گونه نو در منطقه ها شمالی جزیره ماداگاسکار کشف شده است. البته تا به امروز فقط دو نمونه از این نانوآفتاب پرست ها در آن منطقه رویت شده که در واقع یک جفت نر و ماده هستند. طول بدن آفتاب پرست نر از ماده کوتاه تر است.

طول بدن آفتاب پرست ماده بدون در نظر گرفتن دمش 19 میلی متر و با در نظر گرفتن دم 29 میلی متر است. آفتاب پرست نر حتی از ماده نیز کوچکتر بوده و طول بدنش 13.5 میلی متر بدون دم و 22 میلی متر با در نظر گرفتن دم گزارش شده است.

با این حساب به نظر می رسد که نانو آفتاب پرست نر با چنین قد و مقدار ای، لقب کوچکترین خزنده دنیا را از آن خود نموده و توانسته رکورد قبلی مربوط به گونه B. tuberculata را بشکند.

محققان برای اینکه مطمئن شوند آفتاب پرست های مذکور بالغ هستند، موضوع را آنالیز نموده و در میکرو سی تی اسکن صورت گرفته، در بدن آفتاب پرست ماده دو تخمک رویت شده که خبر از بالغ بودن آن می دهد.

علت کوچک بودن این گونه آفتاب پرست برای محققان معمایی حل نشده است و بعضی محققان این موضوع را به اثر جزیره ای نسبت داده اند. در اثر جزیره ای گفته می گردد که حیوانات محبوس در جزایر کوچک معمولا اندام های کوچکتری دارند. البته بعضی دیگر از محققان می گویند با توجه به اینکه این گونه آفتاب پرست در کوه های استرالیا کشف شده اند، بنابراین به نظر نمی رسد اثر جزیره ای در خصوص آنها صادق باشد.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1402 بروزرسانی: 8 مرداد 1402 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1701

به "کشف کوچک ترین خزنده دنیا؛ یک نانو آفتاب پرست" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف کوچک ترین خزنده دنیا؛ یک نانو آفتاب پرست" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف کوچک ترین خزنده دنیا؛ یک نانو آفتاب پرست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید