آرش دادگر: هنوز مانند یک آماتور با من برخورد می نمایند

به گزارش درگ فایل، تهران (پانا) - آرش دادگر طراح، کارگردان و دراماتورژ نمایش مدرنیته، اورست، یا چه کسی فرمانده را کشت؟ از معین نشدن زمان اجرای نمایش با وجود اعلام قبلی تماشاخانه ایرانشهر، گله کرد.

آرش دادگر: هنوز مانند یک آماتور با من برخورد می نمایند

به گزارش مهر، آرش دادگر که نمایش مدرنیته، اورست، یا چه کسی فرمانده را کشت؟ را در بخش مهمان غیررقابتی چهلمین جشنواره تئاتر فجر به صحنه برده بود، درباره زمان اجرای عمومی این اثر نمایشی گفت: نمایش مدرنیته، اورست، یا چه کسی فرمانده را کشت؟ به نویسندگی شهرام احمدزاده برداشتی آزاد از نمایشنامه های اورستیا اشیل و الکترا اثر سوفکل است و قرار بود فروردین و اردیبهشت 1401 در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه برود اما با وجودی که آقای مسافرآستانه خودشان این تاریخ را برای اجرا به ما پیشنهاد داده بود، سالن به ما اطلاع داده که این تاریخ پر شده و نمایش دیگری قرار است به صحنه برود.

وی ادامه داد: از این رو فعلاً گروه نمایش کوآنتوم برای اجرای این نمایش بلاتکلیف است. من در فهرست اجراهای سال 98 تماشاخانه ایرانشهر قرار داشتم و با وجود تعیین بودن زمان اجرا به من می گویند سالن در این زمان برای گروه دیگری در نظر گرفته شده و پر است. تا امروز هر نمایشی که قرار بوده در این تماشاخانه به صحنه برود و یا به علت کرونا اجرایش به تعویق افتاده، اجرا رفته است و حتی اجرایی را از تماشاخانه نوفل لوشاتو برای اجرا در ایرانشهر دعوت کردند. اگر تماشاخانه ایرانشهر تبدیل به سالنی خصوصی شده به صورت رسمی اعلام نمایند تا ما هم بدانیم قرار است از این پس با چه روندی روبرو شویم و یا حداقل برنامه دقیقی برای اجرا به ما بدهند.

دادگر یادآور شد: کار حرفه ای و تاثیرگذار که اندیشه و تفکر پشتش باشد برای مدیران تئاتر ما مهم نیست. بعد از 20 سال کار حرفه ای در تئاتر از اداره کل هنرهای نمایشی گرفته تا هر سالن تئاتری که برای اجرا مراجعه می کنم هنوز با من مثل یک آماتور برخورد می نمایند. چرا بعد از یک سال تمرین نباید تکلیف اجرای نمایش ما تعیین باشد. من اصلاً نمی گویم چرا گروه دیگری اجرا می رود چون می دانم همه برای کارشان زحمت کشیده اند اما چرا حرمت افراد را نگه نمی دارند.

کارگردان نمایش اودیسه با اشاره به اینکه گروه برای اجرا در فروردین و اردیبهشت برنامه ریزی نموده است، عنوان نمود: گروه نمایش 450 ساعت برای آماده سازی این نمایش تمرین نموده است و از آذرماه روی زمان اجرایی که به ما اعلام شده بود، حساب کردیم. مدرنیته، اورست، یا چه کسی فرمانده را کشت؟ کار سنگینی است و هزینه های تمرین و نگهداری دکور نمایش بسیار زیاد است و اگر این زمان برای اجرا از ما گرفته گردد من دیگر چطور می توانم گروه را دور هم جمع کنم.

این کارگردان تئاتر با گلایه از اینکه بعد از گذشت 4 سال هنوز نتوانسته برای سالن اصلی تئاترشهر نوبت اجرا بگیرد، عنوان نمود: متاسفانه از زمان مدیریت سعید اسدی من نتوانستم برای اجرا در تئاتر شهر نوبت بگیرم و به من می گویند ممکن است برای سال 1402 و بعد از تغییر مدیریت این مجموعه جای خالی برای من باز گردد.

وی در سرانجام اظهار کرد: در حالی می بینیم گروهی که باید در شهر خودش اجرای عموم داشته باشد این روزها در سالن اصلی اجرا دارد. این همه گروه تئاتری در تهران متقاضی اجرا هستند و مگر نه اینکه تئاتر شهرستان ها را سامان دادند و تئاترشهر استان ها را راه اندازی کردند پس چرا هر گروهی نباید در شهر خودش اجرا داشته باشد. متاسفانه تئاترشهر تبدیل به مکانی شده که فقط می خواهد مسئولان را راضی نگه دارد نه تئاتری ها.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1463

به "آرش دادگر: هنوز مانند یک آماتور با من برخورد می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرش دادگر: هنوز مانند یک آماتور با من برخورد می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید