آغاز سال تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی از 15 مهرماه

به گزارش درگ فایل، معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: سال تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی از 15 مهرماه آغاز خواهد شد و حداکثر انتها مهرماه واکسیناسیون دانشجویان کل کشور به اتمام برسد.

آغاز سال تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی از 15 مهرماه

به گزارش خبرنگار ، علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دو سوم دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور به دلیل فعالیت در محیط های بیمارستانی و آزمایشگاه ها واکسن کرونا را دریافت کرده اند گفت طبق برنامه زمان بندی قبلی، قرار بود واکسیناسیون یک سوم به جای مانده و عمده دانشجویان سایر دانشگاه ها تا نیمه آبان ماه انجام شود که خوشبختانه با حمایت جدی ستاد ملی کرونا و دسترسی بیشتر به واکسن امیدواریم با همکاری وزارت علوم تا نیمه مهرماه یا حداکثر سرانجام مهرماه واکسیناسیون دانشجویان کل کشور به اتمام برسد.

وی با تاکید بر وظیفه وزارت بهداشت در امر تلقیح واکسن کلیه دانشجویان اعم از علوم پزشکی و غیرپزشکی شرح داد: طبق برنامه تدوین شده در وزارت بهداشت، دانشجویان تحصیلات تکمیلی علوم پزشکی به صورت کامل در دانشگاه ها حضور خواهند داشت و حضور حداکثری دانشجویان علوم پزشکی که کار عملی دارند در دستور کار وزارت بهداشت واقع شده است.

حقدوست بیان نمود: در خصوص دانشجویان تازهالورود در تلاش هستیم تا چند ماه از سال تحصیلی را در دانشگاه حضور یابند اما ماه های اول سال تحصیلی برای دانشجویان تازهالورود به صورت مجازی برگزار خواهد شد و برنامه ریزی به شکلی خواهد بود که 50 درصد حداکثر ظرفیت خوابگاه ها استفاده شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه دانشجویان سال های آخر علوم پزشکی، حضور فیزیکی بیشتری در دانشگاه ها خواهند داشت تاکید کرد : این امر در جهت افزایش سرعت فارغ التحصیلی این عزیزان است.

حقدوست گفت: طبق هماهنگی اجرا شده با معاون آموزشی وزارت علوم، برنامه آموزشی تدوین شده برای دانشجویان علوم پزشکی در صورت انجام واکسیناسیون دانشجویان غیر علوم پزشکی تا مهرماه، تا حد زیادی قابل تسری و اجراست لذا مسئولیت و برنامه ریزی در خصوص بازگشایی سایر دانشگاه های غیر علوم پزشکی به عهده وزارت علوم خواهد بود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: کلیه امتحانات ترم جاری دانشگاه های علوم پزشکی به صورت حضوری برگزار خواهد شد و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در ترم تازه حضور فیزیکی کامل خواهند داشت.

وی بیان نمود: دانشجویانی که در مرحله کار عملی قرار دارند در ترم تازه، حضور کامل خواهند داشت و کلاس های دانشجویان تازه الورود به صورت مجازی خواهد بود و برای کارهای عملی و رفع اشکال در دانشگاه حضور خواهند یافت که با توجه به درک دغدغه های خانواده ها، موارد مذکور در صورت تسریع واکسیناسیون دانشجویان انجام خواهد شد. لذا در این راستا هم تمهیداتی اندیشیده شده تا دانشجویانی که بیماری زمینه ای دارند یا خانواده ها به هر دلیلی نگران حضور فرزندانشان در دانشگاه هستند بتوانند از مرخصی تحصیلی بدون درج در سنوات استفاده نمایند.

حقدوست گفت: تمهیدات لازم برای قرنطینه دانشجویانی که به کرونا مبتلا خواهند شد، در نظر گرفته شده تا با توجه به واکسینه بودن دانشجویان و سبک بودن بیماری، دانشجویان بیمار به سرعت شناسایی و ایزوله شوند و درمان لازم را دریافت نمایند تا از تسری بیماری به خانواده و سایر افراد جامعه ممانعت شود و کمترین آسیب به دانشجو و خانواده ها وارد شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با ابراز خرسندی از افزایش سرعت واکسیناسیون افراد جامعه از همکاری مطلوب بین دانشگاههای علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی در جهت واکسیناسیون دانشجویان و اساتید خبر داد و شرح داد: تا به امروز محدودیت کشور در دسترسی به واکسن بود که با افزایش سرعت ورود واکسن، ظرفیت تزریق واکسن هم افزایش یافته و لذا بر اساس تمهیدات در نظر گرفته شده در تلاش هستیم تا دانشجویان بتوانند واکسن خود را در شهر محل زندگی دریافت نمایند و پس از دریافت دوز دوم با کارت واکسن به دانشگاه مراجعه نمایند؛ لذا با اتصال سامانه دانشگاه های علوم پزشکی به سامانه متمرکز ملی واکسیناسیون، امکان رصد واکسینه شدن دانشجویان امکان پذیر است.

وی با بیان اینکه آموزش در دوران کرونا در سطح دنیا آسیب جدی دیده است گفت: متاسفانه عوارض این آسیب، بلندمدت است و سازمان بهداشت دنیای هم شعار خود را تغییر داده و به کشورهای مختلف توصیه می کند که مراکز آموزشی را زودتر فعال نمایند.

حقدوست تاکید کرد: آسیب حتی یک شهروند ایرانی برای ما سنگین است و فرزندان ما هم جزو دانش آموزان و دانشجویان این کشور هستند و دغدغه های مردم را درک می کنیم لذا تلاش می کنیم تدابیر لازم را برای کم کردن آلودگی فراهم نماییم، زیرا تعطیلی مزمن مراکز آموزشی اعم از مدارس و دانشگاه ها، عوارض غیر قابل جبرانی در پی خواهد داشت و تقویت آموزش دانش آموز و دانشجو ضامن تقویت جامعه خواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 شهریور 1400 بروزرسانی: 22 شهریور 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1213

به "آغاز سال تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی از 15 مهرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز سال تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی از 15 مهرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید