احیای مو چیست و چگونه انجام می گردد؟

به گزارش درگ فایل، استفاده زیاد از سشوار و اتوی مو یا محصولات حاوی مواد شیمیایی خشن، دوش گرفتن با آب داغ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا باد و کارهایی از این قبیل باعث آسیب دیدگی موها می شوند. موهای آسیب دیده معمولا خشک، کدر، وز و شکننده هستند و به سرعت دچار موخوره می شوند. خوشبختانه، امروز راهکارهای زیادی برای برطرف مسائل مو وجود دارد که اغلب از آن ها به عنوان احیاسازی مو یاد می گردد. برای اینکه بدانید احیای مو چیست، چگونه انجام می گردد و چه فواید و عوارضی دارد، توصیه می کنیم این مقاله از خبرنگاران مگ را تا سرانجام بخوانید.

احیای مو چیست و چگونه انجام می گردد؟

منظور از احیاسازی مو چیست؟

احیاسازی مو را می توان به معنی دوباره زنده کردن مو در نظر گرفت. چرا که باعث تقویت و استحکام ساقه مو می گردد و آسیب های واردشده به آن را برطرف می نماید.

احیای مو را می توان هم در خانه و هم در سالن های زیبایی انجام داد. با این حال، تکنیک های به کاررفته در سالن های زیبایی معمولا در مقایسه با اقداماتی که خودتان در منزل انجام می دهید تخصصی تر و حرفه ای تر هستند. درنتیجه، از کیفیت، تاثیرگذاری و ماندگاری بالاتری برخوردارند.

انواع روش های احیای مو

اگر می خواهید موهای خود را به حالت سالم و زیبا برگردانید، از یکی از روش های زیر برای احیای آن ها بهره ببرید:

1. کراتینه

کراتینه مو چیست؟ کراتینه فرآیندی است که به صاف کردن موهای وز و آسیب دیده یاری می نماید. در این روش، آرایشگر یک محصول بر پایه کراتین را روی موها قرار می دهد و سپس از یک اتوی مخصوص برای جذب بهتر آن استفاده می نماید.

شما باید حداقل تا 2 روز بعد از کراتینه از شستن موهای خود بپرهیزید. بعد از آن هم باید از نرم نماینده ها و شامپوهای فاقد سولفات بهره ببرید تا موهایتان برای مدت زمان بیشتری صاف باقی بمانند.

مزیت مهم کراتینه کردن مو این است که تاثیر طولانی مدت دارد. از سوی دیگر، می تواند زمان صرف شده برای حالت دادن موها را کاهش دهد. حتی ممکن است برخی از افراد دیگر احتیاجی به انجام این کار نداشته باشند. چون موها به طور طبیعی صاف می شوند و براق به نظر می رسند.

2. پروتئین تراپی

تارهای مو از پروتئین مهمی به نام کراتین تشکیل شده اند. استفاده مداوم از ابزارهای حرارتی حالت دهنده مو و رنگ مو و بعلاوه مواجهه طولانی مدت با عوامل محیطی مثل اشعه ماوراء بنفش خورشید روی کراتین تاثیر منفی دارد و باعث تجزیه آن می گردد. تجزیه کراتین هم به نوبه خود به شکستگی تارهای مو و وز شدن آن ها منجر می گردد.

پروتئین تراپی یک روش مراقبت از مو است که برای ترمیم و تقویت موهای آسیب دیده انجام می گردد. در این روش، پروتئین هیدرولیزشده به موها اضافه می گردد تا یک لایه محافظ مقاوم روی آن ها ایجاد کند و دوام تارهای مو را افزایش دهد. اصطلاح هیدرولیزشده به این معنی است که پروتئین به واحدهای سازنده خود تقسیم شده است و به همین علت می تواند به راحتی به داخل مو نفوذ کند.

پروتئین تراپی ممکن است شبیه کراتینه مو به نظر برسد، اما این دو در حقیقت با هم متفاوت هستند. در کراتینه معمولا فقط از پروتئین کراتین استفاده می گردد، در حالی که پروتئین تراپی شامل مجموعه ای از پروتئین های مختلف است. کراتینه باعث تقویت و احیای مو می گردد، اما تمرکز اصلی آن روی صاف شدن تارهای مو است. در مقابل، پروتئین تراپی بیشتر باعث ترمیم، تقویت و افزایش رطوبت موها می گردد و تاثیر کمتری روی صاف شدن آن ها دارد.

برای اینکه درباره روش های احیاسازی و صاف کردن مو اطلاعات بیشتری کسب کنید، توصیه می کنیم مقاله پروتئین تراپی چیست؟، چگونه موهای خود را صاف کنیم؟ و ریباندینگ مو چیست؟ را بخوانید.

3. بوتاکس مو

بوتاکس مو چیست؟ آیا روند انجام آن شبیه بوتاکس پوست است؟ این ها سوالات رایجی هستند که از سوی بسیاری از مردم مطرح می شوند. در پاسخ باید بگوییم که بوتاکس مو با بوتاکس پوست فرق دارد و ربطی به باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ندارد. در حقیقت، این اصطلاح فقط برای توصیف عملکرد مشابه استفاده می گردد. همان طور که بوتاکس پوست خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد، بوتاکس مو هم همین تاثیر را دارد.

بوتاکس مو شامل مجموعه ای از ویتامین ها و روغن های لازم است که روی تارهای مو را می پوشانند و قسمت های شکسته آن ها را پر می نمایند. درنتیجه، باعث می شوند موها براق تر و صاف تر به نظر برسند. بعلاوه به موهای شما حجم می دهند، وز آن ها را از بین می برند و باعث کاهش موخوره می شوند.

با این حال، بوتاکس مو برای همه موثر نیست و حتی در برخی موارد ممکن است نتیجه مطلوب نداشته باشد. از سوی دیگر، کارشناسان توصیه می نمایند که بیش از سه بار در سال انجام نگردد. چون به فولیکلول های مو آسیب می رساند و باعث کم پشت شدن مو می گردد.

فواید احیای مو چیست؟

اگر احیای مو با محصولات باکیفیت و با استفاده از تکنیک صحیح انجام گردد، به از رفتن مسائل ساختاری مو یاری می نماید و ظاهر آن را بهبود می بخشد. از سایر فواید احیاسازی مو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ترمیم موهای شکسته و آسیب دیده
 • بهبود حالت ارتجاعی موها
 • شاداب شدن موها
 • صاف و لخت شدن موها
 • از بین رفتن وز موها
 • براق شدن موها و افزایش درخشندگی آن ها
 • شانه پذیری بیشتر موها

عوارض احیای مو چیست؟

زیاده روی در هر کاری از جمله احیاسازی مو توصیه نمی گردد. چون اگر این کار را به طور مکرر انجام دهید، نه تنها سطح سلامت موهایتان ارتقا پیدا نمی نماید، بلکه به آن ها آسیب جدی وارد می گردد. به عنوان مثال، ممکن است به فولیکول های مو آسیب برسد، رطوبت تارهای مو از بین برود و آن ها خشک و کدر شوند.

از سوی دیگر، برخی از ترکیباتی که برای احیای مو به کار می روند برای سلامتی مضرند. برای مثال، در خصوص کراتینه اختلاف نظر وجود دارد. چون برای انجام آن از فرمالدهید یا ترکیبات آزادنماینده فرمالدهید استفاده می گردد. فرمالدهید یک گاز بی رنگ و سمی است که در صورت استنشاق یا تماس با چشم و پوست می تواند اثرات مضری روی سلامتی داشته باشد. این اثرات عبارتند از:

 • سرفه
 • خس خس سینه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سردرد
 • سرگیجه
 • واکنش های آلرژیک
 • درد قفسه سینه

کارشناسان بعلاوه تماس مکرر با سطوح بالای فرمالدهید را با برخی از انواع سرطان از جمله لوسمی (سرطان خون) مرتبط می دانند. با این حال، برای درک بهتر این موضوع باید تحقیقات بیشتری انجام گردد.

برخی از محصولات بیان می نمایند که فاقد فرمالدهید هستند. اما در حقیقت به جای آن از متیلن گلیکول یا سایر مواد شیمیایی استفاده می نمایند که ممکن است هنگام گرم شدن فرمالدهید آزاد نمایند. به عبارت دیگر، نام فرمالدهید در لیست مواد تشکیل دهنده این محصولات درج نشده است، اما همچنان می توانند شما را در معرض خطر مواجهه با این ماده شیمیایی قرار دهند.

اشتباهات رایج که باعث آسیب دیدگی موها می شوند

اکنون که متوجه شدید احیای مو چیست، باید درباره اشتباهاتی که باعث آسیب موها می شوند و راه های برطرف کردن آن ها اطلاعات کسب کنید. چون برخی از کارهایی که به طور روتین در طول روز انجام می دهید روی سلامت و ظاهر موها تاثیر منفی دارند.

خبر خوب این است که با ایجاد چند تغییر ساده در سبک زندگی و روتین مراقبت از موی خود می توانید از آسیب بیشتر مو جلوگیری کنید. در ادامه شما را با عادت های نادرستی که باعث آسیب دیدگی مو می شوند و راه های اصلاح آن ها آشنا می کنیم:

 • شامپو را به ساقه موهای خود می مالید. شامپو را به آرامی روی پوست سر خود ماساژ دهید. هنگامی که سر خود را آبکشی می کنید، شامپو از پوست سر به روی ساقه مو جاری می گردد و آن را تمیز می نماید.
 • از نرم نماینده مو استفاده نمی کنید. هر بار که موهای خود را با شامپو می شویید باید از بهره ببرید.
 • موی خود را با حوله مالش داده و خشک می کنید. بهتر است موهای خود را در حوله بپیچید تا آب آن ها جذب گردد. راه چاره دیگر این است که بگذارید موهایتان به یاری هوا خشک شوند.
 • از برس زمانی استفاده می کنید که موهای شما هنوز خیس هستند. اجازه دهید موهایتان کمی خشک شوند. سپس آن ها را با یک شانه دندانه پهن مرتب کنید.
 • دائما از سشوار یا سایر ابزارهای حرارتی استفاده می کنید. استفاده از این ابزارها را به حداکثر یک بار در هفته محدود کنید، مدت زمان تماس آن ها را با مو کاهش دهید و حرارت را روی کمترین درجه بگذارید.
 • از محصولات حالت دهنده مو با ماندگاری بالا استفاده می کنید. مدل مویی را انتخاب کنید که به این محصولات احتیاج نداشته باشد.
 • موهای خود را محکم به سمت عقب می کشید و می بندید. سایر مدل های مو را امتحان کنید یا موهای خود را به صورت شل ببندید.
 • به طور مکرر موهایتان را رنگ یا فر می کنید. دفعات انجام این کار را کاهش دهید و بعد از هر بار شستن مو حتما از نرم نماینده بهره ببرید. بعلاوه توصیه می گردد در هنگام مواجهه با نور آفتاب از موهای خود به یاری کلاه لبه پهن یا نرم نماینده های حاوی زینک اکساید (اکسید روی) محافظت کنید.

کلام پایانی

در این مقاله در خصوص اینکه احیای مو چیست و چگونه انجام می گردد، صحبت کردیم. اگر راه چارههای فوق به شما در داشتن موهای سالم و زیبا یاری نکردند، وقت آن فرا رسیده است که به پزشک مراجعه کنید. بعلاوه اگر از ریزش مو یا کم پشت شدن موهای خود شکایت دارید، باید نزد پزشک بروید. چون گاهی اوقات این مسائل از بیماری های زمینه ای ناشی می شوند. خوشبختانه، بیشتر این عوامل زمینه ای را می توان کنترل یا درمان کرد. با این حال، هر چقدر زودتر اقدام کنید، به نتایج بهتری خواهید رسید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: aad, medicalnewstoday, skinkraft

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 تیر 1403 بروزرسانی: 13 تیر 1403 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1740

به "احیای مو چیست و چگونه انجام می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای مو چیست و چگونه انجام می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید