کدو تخم کاغذی و خواص درمانی آن

به گزارش درگ فایل، خبرنگاران/خراسان رضوی امروزه کشورهای مختلف جهان گام های بلندی را در فراوری محصولات دارویی گوناگون از کدو تخم کاغذی برداشته اند، به طوری که در حال حاضر در کشورهایی مثل آلمان و اتریش 90 درصد بیماران مبتلا به هایپرپلازی خوش خیم پروستات با تجویز گیاهی به ویژه کدو تخم کاغذی درمان می شوند.

کدو تخم کاغذی و خواص درمانی آن

انسان در طول تاریخ اثر معجزه آسای گیاهان دارویی در درمان بیماری ها را کشف نموده است. بی توجهی به طبیعت به دلیل اثر استفاده سریع داروهای شیمیایی چندان دوام نیافت و بروز اثر ناخواسته و عوارض داروهای شیمیایی، استفاده از گیاهان دارویی را رواج مجدد داد و نگرشی جدید نسبت به این ذخایر طبیعی شکل گرفت. گیاه کدو تخم کاغذی از جمله گیاهانی است که از دیرباز مورد توجه بشر بوده است. با اینکه از گذشته بسیار دور مصارف خوراکی آن مرسوم بوده است ولی بعدها به اثر دارویی آن پی برده شده است.

این گیاه بر اثر یک جهش اتفاقی به وجود آمده است

بر اساس این مقاله: کدو تخم کاغذی (.Cucurbita pepo L) گیاهی علفی، یکساله و متعلق به خانواده کدوئیان (Cucurbitaceae) است. پژوهشگران معتقدند که این گیاه بر اثر یک جهش اتفاقی به وجود آمده است. این گیاه در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر جهان می روید و منشاء آن اروپا و مناطق گرمسیر آمریکا گزارش شده است. این گیاه دارای ریشه ای اصلی و محکم، ساقه کرکدار و توخالی و عادت رشدی خزنده است. ارتفاع2 تا 3 متر متفاوت است. روی ساقه پیچک ها یا قلاب هایی به وجود می آید.

برگ ها درشت و به رنگ سبز روشن و پنج لبی هستند که توسط دمبرگ طویل و کرکداری به طول 25 تا 30 سانتیمتر به ساقه متصل می شوند. این گیاه یک پایه است ولی گل های نر جدا از گل های ماده روی گیاه قرار می گیرند.گل ها نیز زرد رنگ و پنج لبی است. گل های ماده کوتاه تر از گل های نر هستند و ابتدا گل های نر به صورت دسته ای و سپس گل های ماده به طور جدا از هم ظاهر می شوند. میوه گوشتدار، درشت، کروی شکل یا کم و بیش کشیده است. شکل میوه از اختصاصات گونه ای محسوب می گردد. میوه های رسیده به رنگ زرد یا سبز مایل به زرد هستند. داخل هر میوه 400 تا 500 عدد دانه وجود دارد.

کدو تخم کاغذی توانایی بالایی در تحمل خشکی دارد

در این پژوهش آمده است: کدوی تخم کاغذی گیاهی روز بلند است. این گیاه در طول رویش به نور و درجه حرارت زیاد احتیاج دارد ولی دمای مطلوب برای رویش دانه 25 تا 30 درجه سانتیگراد است. رویش این گیاه در دمای کمتر از 14 درجه سانتیگراد متوقف می گردد. پیکر رویشی این گیاه به سرما بسیار حساس بوده. این گیاه قادر است خشکی را تحمل کند و در صورت خشکی های طولانی ریشه قادر به جذب رطوبت از اعماق خاک خواهد بود. کدوی تخم کاغذی برای رویش به خاک خاصی احتیاج ندارد ولی خاک هایی با بافت متوسط و غنی از مواد و عناصر غذایی، مناسب تر هستند.

در این مقاله آمده است: با توجه به اثرات متعدد و مفید دانه های این گیاه، از آن داروهای زیادی در بیشتر نقاط جهان فراوری می گردد که از بین آن ها می توان به گرونفینگ، پروستافینگ فورت، اورجنین، سیستواورجین، پیوسترین، پروستاهرب کوکوربیتا، پروستالوگ و کوربیسکرن اشاره نمود.

نتایج نشان داده است: این گیاه علاوه بر مصارف غذایی، به عنوان دارو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. میزان روغن دانه آن 30 تا 50 درصد است. مهمترین اجزاء این گیاه اسیدهای چرب به ویژه اسید لینولئیک و اسید اورئیک، استرول، ویتامین ها، کارتنوئیدها و عناصر کمیاب از جمله روی، سلنیوم و پتاسیم است. اسیدهای چرب در این روغن از انواع پالمتیک، استئاریک، اولئیک و لینولئیک هستند که از بین آن ها اسید لینولئیک و اسید اولئیک بیشترین درصد را به خود اختصاص می دهند. ویتامین ها حدود 3 درصد روغن را شامل می شوند. به طور کلی مهمترین مواد موثر موجود در دانه کدوی تخم کاغذی را پروتوکلروفیل، فیتوسترول، ویتامین ای و اسیدهای چرب به ویژه اسید لینولئیک تشکیل می دهد.

از کدو تخم کاغذی در درمان سرطان پروستات استفاده می گردد

در پژوهش ها آمده است: با پیشرفت علوم پزشکی و شناخت بیشتر خواص درمانی این گیاه، از آن در درمان مسائل دستگاه ادراری، شب ادراری در بچه ها، التهاب و سنگ های مثانه استفاده کردند. بعدها با شناسایی اثر درمانی این گیاه در درمان هایپرپلازی خوشخیم پروستات اهمیت و لزوم تحقیق و آنالیز پیرامون این گیاه بیش از پیش آشکار شد و در این راستا کشورهای مختلف جهان گام های بلندی را در فراوری محصولات دارویی گوناگون از آن برداشتند، به طوری که در حال حاضر در کشورهایی مثل آلمان و اتریش 90 درصد بیماران مبتلا به هایپرپلازی خوش خیم پروستات با تجویز گیاهی به ویژه کدو تخم کاغذی درمان می شوند. مغز دانه کدو اثر دفع کرم دارد. و از محاسن آن این است که سمی نیست و می تواند در دفع کرم اطفال مورد استفاده قرار گیرد .قسمت گوشت دار کدو اثر ملین، مدر و مغذی، نرم کننده، دفع یبوست و دفع سوء هاضمه دارد. برای مبتلایان به مرض قند نیز غذای مناسبی است. امولسیون حاصل از بخش له شده مغز دانه در آب و یا شیر اثر آرام بخش دارد و در کاهش بی خوابی و تسکین درد ناشی از التهاب مجاری ادراری مؤثر واقع می گردد.

محققان معتقدند: با علم به اینکه در بسیاری از کشورها دانه کدو تخم کاغـذی بـه عنـوان پیش غذا و روغن دانه آن جهت استفاده در انواع سس هـا و سالادها و نیز در صنایع آرایشی و بهداشـتی و دارویی کـاربرد دارد و نیز اخیراً بعضی پژوهشگران امکان استفاده از روغن کدو تخم کاغذی به عنوان سوخت دیزل را مطرح نموده اند، توجه به نقش کدو پوست کاغذی به عنوان یـک گیـاه دارویی بسیار اهمیت دارد .

منابع:

شور گشتی، و و دیگران. (1393). مروری بر خواص دارویی کدو تخمه کاغذی (Cucurbita pepo). دومین همایش ملی گیاهان دارویی و کشاورزی پایدار. صص: 7-1.

مرادی، پ و دیگران. (1394). زراعت کدو طبی (تخم کاغذی). نشریه فنی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان-مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی. صص: 13-1.

جهان، م و دیگران. (1386). اثر سطوح مختلف کود دامی و استفاده از قیم بر فراوری ارگانیک کدو پوست کاغذی (Cucurbita pepo L.). مجله پژوهش های زراعی ایران. شماره 2. صص: 9-1.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 452

به "کدو تخم کاغذی و خواص درمانی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدو تخم کاغذی و خواص درمانی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید