تور ارزان چین: همه فستیوال های هنگ کنگ در یک سال

به گزارش درگ فایل، فستیوال های هنگ کنگ

صحبت از چین برای اغلب افراد یاد آور جشن های شاد و رنگارنگشان است. آدم هایی که هر بهانه ای را برای شاد بودن جشن می گیرند و همه با هم و در کنار یکدیگر روزهایی متفاوت از سایر روزهای سال را می سازند. فستیوال های هنگ کنگ بسیار متفاوت هستند. این شهر تاثیر زیادی از فرهنگ غربی گرفته و این امر در فستیوال های هنگ کنگ هم کاملا مشهود است. با خبرنگاران همراه شوید تا فهرستی از فستیوال های مهم شهر در طی یکسال را به شما معرفی کنیم.

تور ارزان چین: همه فستیوال های هنگ کنگ در یک سال

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

ماه فوریه

بی شک یکی از مهم ترین فستیوال های هنگ کنگ و کل کشور چین جشن سال نوی چینی ها است. جمعیت زیاد چینی امروز در منطقه ها مختلف دنیا زندگی می نمایند و به همین علت این جشن شاد در بیش از یک چهارم کشورهای دنیا برگزار می شود. این جشن سال 2019 در ماه فوریه برگزار گردید اما به علت قمری بودن تقویم چینی ها و چند عامل دیگر زمان مشخصی ندارد. در واقع آن ها اولین ماه قمریشان را جشن می گیرند و زمان مناسبی برای سفر به هنگ کنگ و شرکت در جشنواره رنگارنگ چینی است.

در چین نیز مانند ایران قبل از فرا رسیدن سال نو تمام خانه را با دقت تمیز می نمایند و آماده خوشبختی در سال نو می شوند. تمام خانه ها، ساختمان ها و خیابان ها در حین برگزاری جشن سال نو با اشیای تزیینی قرمز رنگ، آذین بسته می شوند. رنگ اصلی برای تزیین در این مراسم، قرمز است؛ زیرا چینی ها معتقد هستند که قرمز، رنگ فرخنده و مبارکی است

جشن شاد تا 15 روز بعد ادامه دارد، یعنی 15 روز بی وقفه شاهد مراسم جالبی مانند پایکوبی اژدها، پایکوبی شیر و نمایش هایی با موضوع ازدواج یکی از اعضای خانواده امپراطوری خواهید بود. مانند هر جشن دیگری این مورد از فستیوال های هنگ کنگ نیز پر از غذاهای لذیذ و مجذوب کننده است. برخی از این فراورده های سنتی مختص سال نو هستند و دیگر روزهای سال نمی توانید طعمشان را بچشید.

هر یک از 15 روز جشن نام و برنامه مختص خود را دارند و بیش از 1 میلیارد نفر از سراسر دنیا به محلی برای تماشای این جشن های شاد و رنگارنگ سفر می نمایند. البته اختتامیه آن نیز بسیار با شکوه است. در روز پانزدهم مردم هنگ کنگ و چین جلوی خانه هایشان شمع روشن می نمایند و با فرا رسیدن شب فانوس در دست به خیابان می فرایند. در گذشته فانوس ها ساده بودند و تنها اشراف فانوس های آراسته ای داشتند، اما در سال های اخیر فانوس های حسابی رنگارنگ شده و مناظری بسیار تماشایی را شکل می دهد.

این جشن به بیش از 2000 سال پیش و زمان امپراطوری هان باز می شود. دیزنی لند هنگ کنگ نیز همراه با تمامی کاراکترهایش در جشن سال نو حضور پیدا می نماید.

اما از موردهای دیگر فستیوال های هنگ کنگ که احتمالا فکرش را نمی کنید روز ولنتاین است. روزی که عشاق در بندر به تماشای غروب آفتاب می نشینند. اما برترین زمان سفر به هنگ کنگ برای علاقه مندان به هنر اواخر ماه فوریه است. فستیوال هنرهای هنگ کنگ از دهه 70 میلادی راه اندازی شده و هدف آن نمایش هنرهای محلی و معرفی استعدادهای نو است.

بخش های اصلی این جشن به درام، موسیقی بین الملل، موسیقی کلاسیک غربی و چینی و اپرای چینی تعلق دارد. از جمله مشاهیری که اینجا فعالیت داشته اند می توان به کوین اسپیسی، اپرای باوارین، کمپانتی سلطنتی شکسپیر و اپرای باله پاریس اشاره نمود. هنر های مدرن نیز جایگاه مخصوص به خود را در این فستیوال کسب نموده اند.

فستیوال های ماه فوریه اما تمامی ندارند، فستیوال آرزوها (که البته بخشی از فستیوال جشن سال نو است) نیز بسیار دوست داشتنی است. مردم به Lam Tsuen می فرایند تا برای سال نو آرزو نمایند. در واقع اگر فرصت ندارید تمام طول جشن را در را هنگ کنگ باشید زمان مناسبی برای شروع است. ترکیبی رنگارنگ از شیرها و اژدهاهای پایکوبیان و درخت های را خواهید دید که آرزوها را بر دوش می کشند.

آرزویتان را همراه با نام و تاریخ تولدتان بر روی کاغذی قرمز یا طلایی یادداشت می کنید، آن را با ریسه ای می بندید و سمت دیگر ریسه را به پرتقالی گره می زنید. آن را به سمت شاخه ای قوی پرتاب می کنید و آن جا معلق می ماند تا آرزویتان برآورده شود.

مارس

جشن (Tai Kok Tsui Temple Fair)، با یک پیاده روی صبحگاهی، شیرهای پایکوبیان و اژدهایی به طول بیش از 150 متر شروع می شود و این شانس را به شما می دهد که در سنت های محلی شاد و رنگارنگ فستیوال های هنگ کنگ غرق شوید. این جشن تنها یک روز برگزار می شود و از ساعت 10 صبح تا 9:30 شب ادامه دارد. اگر آنلاین غذا رزرو کنید هم می توانید غذاهای سنتی چینی را نوش جان کنید.

آوریل

تولد تین هاو روز 27 ماه آوریل است. در گذشته صنعت اصلی هنگ کنگ ماهیگیری بود و تین هاو به نحوی مدافع مقدس آنان بود و به همین علت از اهمیت بالای در فستیوال های هنگ کنگ برخوردار است. جشن های شاد و رنگارنگ در بیش از 60 نقطه برگزار می شود. یکی از مشهورترینشان است و قدمتی

مه

چئونگ چائو بان (Cheung Chau Bun)

در واقع این مورد از فستیوال های هنگ کنگ متعلق به جزیره چئونگ چائو است که یکی از جاذبه های گردشگری منطقه محسوب می شود و در آن تولد بودا جشن گرفته می شود و اهالی جزیره هر سال با شوق زیادی آن را جشن می گیرند. البته هزاران گردشگر نیز از سراسر دنیا برای شرکت در این فستیوال به هنگ کنگ سفر می نمایند. جالب است که بدانید خوردن کیک بخش مهم این فستیوال است. تا جایی که در سال 2017 تخمین زده شد که حدود 60،000 کیک به وسیله شرکت نمایندگان فستیوال خورده شده است! بخشی از این کیک ها هم برای تزئین به کار می فرایند و در کل فضایی رنگارنگ و شادی برای گذراندن یک روز جشن ایده آل در هنگ کنگ مهیا می شود.

تاریخ برگزاری آن هر سال از 5 تا 9 ماه مه تقویم قمری است و مجموعه ای از جشن های سنتی، پایکوبی شیر و پیاده روی در روز اجرا می شود. این جشن از زمان سلسله چینگ شروع شده است. در آن موقع طاعون امان مردم را بریده بود و این گونه می خواستند جلوی پیشرفت بیماری را بگیرند.

از دیگر برنامه های شاد این ماه فستیوال لو فرنچ می است که سفارت فرانسه آن را در هنگ کنگ برگزار می نماید. هدف آن ها معروفیت فرهنگ و هنر فرانسه بین مردم چین است. هنرهای بصری، اپرا، موسیقی کلاسیک و معاصر و حتی سینما بخش های متفاوتی از این فستیوال مجذوب کننده در هنگ کنگ هستند. در سال 2012 برخی از نقاشی های پیکاسو در این فستیوال به نمایش گذاشته شد و بیش از 300،000 نفر از آن ها بازدید کردند. به هر حال تماشا هنر فرانسوی آن هم در شهر زیبای هنگ کنگ از آن اتفاق های نادر است. زمان برگزاری آن اس تاریخ 1 ماه مه تا 30 ژوئن می باشد.

ژوئن

فستیوال قایق اژدها یک جشن محلی سنتی چینی است که با خوردن غذاهای خاصی مانند دامپلینگ (دامپلینگ جزو غذاهای پیچیدنی است مانند دلمه یا راویولی که مواد و خمیر اطرافش تنوع زیادی دارد) و قایق هایی تزیین شده به شکل اژدها جشن گرفته می شود. هدف از جشن ادای احترام به شاعر محبوب چین qu Yuan می باشد. این شاعر برجسته پس از یک شکست نظامی، چنان ناراحت شد که خود را به داخل رودخانه پرتاب کرد. پس از آن، مردم قایق اژدها را به رودخانه می انداختند تا ماهی ها را بترساند و آنها را از خوردن بدن یوآن جلوگیری نمایند. امروزه نحوه برگزاری این مورد از فستیوال های هنگ کنگ تغییر نموده و از سنت تبدیل به رقابت شده است. برترین مکان برای تماشای مسابقه در هنگ کنگ در استنلی، رودخانه شینگ مون یا بندر ویکتوریا است. تیم ها برای این رقابت تمرین می نمایند و روزی پر هیجان را می سازند.

ژوئیه

اپرای چینی نام یکی دیگر از فستیوال های هنگ کنگ است که در ماه ژوئن یا ژوئیه شروع شده و حدود دو ماه ادامه دارد. در این جشن از از اجراهای سنتی گرفته تا نمایشگاه برپا می شود. معمولا سالن اصلی برگزاری آن در موزه فضایی هنگ کنگ و تئاتر Yau Ma Tei می باشد.

آگوست

یکی از عجیب ترین فستیوال های هنگ کنگ فستیوال ارواح یا فستیوال ارواح گرسنه است که اصلیت آن هم به چین و تائو باز می شود. مردم چین معتقدند که در این روز ارواح سرگردان آبا و اجدادشان به زمین باز می گردند و روح ها در سطح شهر سرگردان می شوند! آن ها فکر می نمایند که در روز فستیوال ارواح دروازه های بهشت و جهنم گشوده می شود و ارواح به خانه هایشان باز می گردند. مردم برای برقراری ارتباط با آن ها نوعی بخور خوشبو و طلسم های کاغذی را می سوزانند و سعی می نمایند با کاغذ شکلی از ارواح را بسازند. البته در این روز مسابقات هیجان انگیزی نیز به همین دلیل برگزار می شود که در آن شرکت نمایندگان با هم رقابت می نمایند و خنده و شادی چاشنی روز ارواح می شود!

سپتامبر

فستیوال نیمه پاییز از دیگر فستیوال های هنگ کنگ است که با جشن و شادی های رنگارنگ همراه است. در این جشن سه روزه هنگ کنگ غرق نور و صدا می شود و یک اژدهای 67 متری ساخته شده از 300 پایکوب و 2٬400 قطعه چوب داخل خیابان های شهر می چرخد.

از مورد از جشن های رنگارنگ قرن 19 با هدف نابودی بد شانسی که سراغ دهکده Tai Hang (که امروز خلیج آ Causeway نام دارد) آمده بود شروع شد. فستیوال برداشت محصول همزمان با ماه کامل برپا می شود و با فانوس های آویزان، خوردن میوه و هدیه دادن کیک هایی به شکل ماه جشن گرفته می شود.

Escape از دیگر فستیوال های هنگ کنگ است که در ماه سپتامبر برگزار می شود. برای عاشقان سلامتی و معتادان یوگا، Iris یک جشنواره نسبتا نو آخر هفته است که هدف آن ارتقاء زندگی سالم و پایدار می باشد. از فعالیت های اصلی آن می توان بهیک سری کارگاه ها و پنل هایی که در طول روز برگزار می شود، اشاره نمود. صبح با Vinyasa شروع می شود، سپس برنامه acroyoga دارند و بعدش هم کلاس پایکوبی بالیوودی است در آخر هم روز را با کلاس نرمش های کششی به سرانجام می رسانند. ایستگاه های تناسب اندام و فروشگاه های مواد غذایی سالم و بعلاوه فروشگاه های فروش لباس و تجهیزات یوگا نیز در محل هستند.

نمایشگاه سالانه ساعت هنگ کنگ بزرگترین رویداد ساعت دنیا است که انتخاب های قابل توجهی از ساعت های مچی و دیواری را به نمایش می گذارد و پیش نمایش نوترین طرح ها و برندهای بازار را نیز خواهید دید. نکات برجسته آن Brand Name Gallery و World Brand Piazza هستند که ساعت هایی با فراوری محدود از برندهای بزرگ دنیا را به نمایش می گذارند.

نوامبر

Clockenflap از دیگر فستیوال های هنگ کنگ است که ارزش تماشا دارد. جشنی سالانه که در رابطه با موسیقی و هنر است. در این جشنواره می توانید موسیقی بین المللی، کشور و محلی منطقه را بشنوید، فیلم و هنرهای خیابانی نیز براه است و همه چیز برای برپایی جشن های شاد و رنگارنگ چین آماده است. در سال 2015 بیش از 60٬000 نفر در آن شرکت کردند.

پیشینه آن نسبت به سایر جشن های رنگارنگ چین و هنگ کنگ کم تر است و در سال 2008 افتتاح شده است. اهداف اعلام شده برای این جشنواره عبارت است از تقویت هنر، موسیقی و فیلم های هنگ کنگ و قرار دادن شهر در مدار رسانه های محبوب آسیا. مجله NME اعتبار Clockenflap را برای نقش پیشگام آن در پرورش صحنه های هنری هنگ کنگ و دستاوردهای موسیقی، و بعلاوه آوردن استعداد بین المللی به مخاطبان هنگ کنگ ستوده است.

منبع: theculturetrip

منبع: الی گشت
انتشار: 30 فروردین 1401 بروزرسانی: 30 فروردین 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1442

به "تور ارزان چین: همه فستیوال های هنگ کنگ در یک سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان چین: همه فستیوال های هنگ کنگ در یک سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید