اولویت مستند در بودجه سینما قابل رهگیری است، در شفافیت جدی هستیم

به گزارش درگ فایل، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی با حضور در پردیس سینمایی چارسو از فرآیند برگزاری سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت بازدید و درباره بعضی حواشی سینمایی توضیحاتی ارائه کرد.

اولویت مستند در بودجه سینما قابل رهگیری است، در شفافیت جدی هستیم

به گزارش گروه فرهنگی درگ فایل، حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی شامگاه آدینه 22 آذرماه با حضور در پردیس سینمایی چارسو محل برگزاری سیزدهمین جشنواره سینما حقیقت ضمن بازدید از این رویداد در جمع درگ فایل حاضر شد و به پرسش ها پاسخ داد.

انتظامی در ابتدا درباره اینکه سینمای مستند امروز ایران تا چه اندازه انعکاس دهنده حقیقت امروز ایران است، گفت: من هم جشنواره سال جاری و سال گذشته آثار را دیده ام و سال های قبل هم اطلاعاتش را می گرفتم. فکر می کنم فضای سینمای مستند و فعالیت سینماگران مستند خوشبختانه رو به پیشرفت است.

وی تأکید کرد: نوع استقبالی که از مستند های امروز می گردد موید این نکته است سینمای مستند به خاطر اتکایش به گونه های مختلف، رنگین کمانی از ژانر ها را ارایه می دهد که طبیعتاً به جهت اینکه این سینما، واقع گراست واقعیت های جامعه و تاریخ را باید بیشتر نشان بدهد. رسالتی هم که سینماگران مستند برای خود قائل هستند و به نظر من هم در این زمینه توفیق داشته اند، بر اساس همین امر بوده است.

انتظامی درباره ممیزی ها در جشنواره سینماحقیقت گفت: این فرایند طبیعی همه جشنواره هاست، چون حجم زیادی از متقاضیان وجود دارد. یکی از کار های هیات انتخاب، انتخاب اولویت ها و اعمال نظر حرفه ای است.

وی مطرح نمود: هر دستگاه دولتی وقتی اولویت های خود را اعلام می نماید، می گردد به برنامه و بودجه آن برای جدی بودن وعده هایش مراجعه کرد، فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن جزو اولویت های سازمان سینمایی است و این در نسبت بودجه های ما کاملاً قابل رهگیری است.

انتظامی درباره بودجه صرف شده در جشنواره کودک و ابهاماتی که درباره آن مطرح شد، شرح داد: شفافیت عملا به معنی پیش بینی پذیری است. وقتی درباره شفافیت صحبت می کنیم بیش و پیش از اینکه بخواهیم روی ارقام و هزینه ها مانور بدهیم، باید روی ضوابط و دستورالعمل ها کار کنیم که وزارت ارشاد در این زمینه جدی است. حجم دستورالعمل هایی که در یک سال گذشته انتشار پیدا نموده این موضوع را نشان می دهد.

وی اضافه نمود: جشنواره ها مطابق رویه ای که در وزارت ارشاد دارند، 45 روز بعد از برگزاری باید فهرست هزینه های خود را ارایه دهند. جشنواره کودک اصفهان هم این کار را نموده است. یکی از فواید شفافیت این است که افکار عمومی به ویژه نخبگان بیایند و آن را نقد نمایند، چون باعث می گردد اصلاح رویه داشته باشیم، وگرنه انتشار به تنهایی نقص غرض است. طبیعتاً فارابی و همه موسسه های تابعه، درباره انتقاد ها نسبت به عملکرد خود پاسخ می دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 17

به "اولویت مستند در بودجه سینما قابل رهگیری است، در شفافیت جدی هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولویت مستند در بودجه سینما قابل رهگیری است، در شفافیت جدی هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید