تغییر ترکیب در بازار مسکن

به گزارش درگ فایل، ترکیب بازار مسکن شهر تهران از عرضه به تقاضا تغییر کرد؛ واسطه های ملکی می گویند حجم فایل های ورودی برای فروش در بازار مسکن کاهش و میزان مراجعه برای خرید افزایش یافته است اما رشد قیمت ها محسوس نیست.

تغییر ترکیب در بازار مسکن

جهت دریافت خدمات اجرای معنی روف گاردن در ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش درگ فایل، فعالان بازار مسکن از تردید طرف عرضه برای عقد قرارداد خبر می دهند. واسطه های ملکی می گویند که طی روزهای اخیر حجم ورودی فایل ها به دفاتر املاک به حدود یک سوم کاهش یافته و این در حالی است که به دلیل قرار دریافت در بازه زمانی شب عید، فشار تقاضا مقداری افزایش پیدا نموده است. خروجی این فرآیند به رشد کاذب قیمت های پیشنهادی منجر شده اما کماکان عمده خرید و فروش ها از نوع تبدیل به احسن و سفته بازی است و با توجه به افت توان متقاضیان واقعی ظرفیت پرش قیمتی وجود ندارد.

به دنبال تغییر قیمت بنزین و تنش های منطقه ای بسیاری از مالکان، فروش را به حالت تعلیق درآورده اند. بعضی متقاضیان هم که به دنبال فایل های مرغوب می گردند از خرید خانه در شرایط فعلی منصرف شده اند اما معدود خریداران آماتور با این پیش فرض که ممکن است با رشد قیمت در ماه های آینده روبرو شوند از ایده آل های خود درخصوص خانه مورد نظر کوتاه می آیند. آسیب دیگر این روزها از طرف واسطه های غیرحرفه ای به بازار ملک وارد می گردد. بدین صورت که مالک، واحد خود را با قیمت نامتعارف به یک مشاور نابلد می سپارد و پذیرش قیمت از سوی مشاور به توهم قیمتی دامن می زند.

مکانیزم بازار مسکن بدین صورت است که معمولا از آذرماه تعداد معاملات افزایش پیدا می نماید. این رفتار دست کم طی دو سال قبل وجود داشته و تا خردادماه سال بعد ادامه یافته است. سپس بازار وارد رکود می گردد. بنگاهی ها بیان می نمایند که این شرایط معمولا با مقداری شدت و ضعف همیشه طی دهه های اخیر در بازار حاکم بوده اما تفاوت این دوره با سایر دوره ها در این است که ظرفیت جهش قیمتی وجود ندارد. خرید و فروش افزایش یافته اما اغلب متقاضیان برای حفظ ارزش پول اقدام به خرید می نمایند. ممکن است قیمت های اسمی در این شرایط بالا برود اما اگر خواب سرمایه در دوره رکود را در نظر بگیریم سوددهی مناسبی برای آن دیده نمی گردد.

طی دو ماه اخیر معاملات افزایش یافته است. آذرماه تعداد قراردادهای خرید و فروش 135 درصد نسبت به آبان بالا رفت. آمار اتحادیه املاک گویای آن است که معاملات در دی ماه نیز 17 درصد نسبت به آذرماه افزایش یافته اما بسیاری از مشاوران سنتی چنین رونقی را احساس نمی نمایند. آنالیز علت این مساله نشان می دهد عمده قراردادها در دفاتری به امضا می رسد که از ابزارهای نوین و نیروهای آموزش دیده استفاده می نمایند. هرچه میزان تسلط مشاوران به امکانات به روز، بیشتر باشد، امکان عقد قرارداد از سوی آنان افزایش پیدا می نماید.

اولین سیگنال بازار مسکن در زمستان

آمار ارایه شده از اولین روزهای زمستان، رشد 17 درصدی قراردادهای خرید و فروش ملک نسبت به ماه پایانی پاییز را نشان می دهد. این در حالی است که تحت تاثیر تنش های اخیر، بازار برای حدود یک هفته تقریبا متوقف بود اما حجم معاملات قبل از 13 و بعد از 18 دی ماه به اندازه ای بوده که به رشد قراردادها در حالت کلی نسبت به آذرماه منجر شده است.

به گزارش درگ فایل، در 22 روز ابتدای دی ماه 1398 در شهر تهران 8712 قرارداد خرید و فروش ملک به امضا رسیده که نسبت به 22 روز ابتدای ماه گذشته 17 درصد و نسبت به زمان مشابه سال گذشته 37 درصد افزایش نشان می دهد.

مطابق آمار اتحادیه مشاوران املاک تهران هم چنین در کل کشور از ابتدا تا 22 دی ماه 1398 بالغ بر 41 هزار و 11 قرارداد خرید و فروش ملک منعقد شده که نسبت به آذرماه سال جاری 25 درصد و نسبت به همین زمان در سال قبل 12 درصد رشد پیدا نموده است.

درخصوص قراردادهای اجاره اما تغییر محسوسی ایجاد نشده است. در 22 روز ابتدای دی ماه 1398 بالغ بر 8291 اجاره نامه در تهران به امضا رسیده که نسبت به زمان مشابه ماه قبل و سال قبل به ترتیب 5 و 9 درصد کاهش نشان می دهد. در کل کشور نیز از یکم تا بیست و دوم دی ماه سال جاری 32 هزار و 322 قرارداد اجاره منعقد شده که نسبت به آذرماه سال جاری 4 درصد پایین آمده و نسبت به دی ماه پارسال 3 درصد بالا رفته است.

تحلیل یک کارشناس از آینده بازار مسکن

مهدی روانشادنیا، کارشناس اقتصاد مسکن درباره علت ایجاد رونق زودتر از انتظار در بازار مسکن به درگ فایل گفت: آمار شهریور و مهرماه که تعداد معاملات تهران به شدت پایین آمده بود و به حدود 3000 فقره رسیده بود یک استثنا است و نمی توان روی آن تحلیلی ارایه داد. حالت طبیعی این است که ماهیانه حدود 10 هزار معامله در شهر تهران داشته باشیم که این اتفاق در آذرماه افتاد. در سه ماه آخر سال هم احتمالا این فرایند ادامه می یابد اما آن طور که قیمت ها 8.5 درصد بالا رفت شاهد چنین رشد قیمتی نخواهیم بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 75

به "تغییر ترکیب در بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر ترکیب در بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید