جزئیات آلودگی هوا در آذر ماه؛ چند روز هوا آلوده بود؟

به گزارش درگ فایل، بر اساس اطلاعات ثبت شده در ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران، تعداد روز های آلوده طی آذرماه امسال 24 روز بود که از این تعداد 16 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و 8 روز در شرایط ناسالم برای تمامی گروه ها نهاده شد.

جزئیات آلودگی هوا در آذر ماه؛ چند روز هوا آلوده بود؟

به گزارش ایسنا، آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد آذرماه امسال شهروندان تهرانی تعداد روز های آلوده ای را مشابه آذرماه سال گذشته تجربه نموده اند، اما امسال تعداد روز های آلوده برای تمامی گروه ها نسبت به سال گذشته افزایش و تعداد روز های آلوده تنها برای گروه های حساس نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

کیفیت هوای تهران در آخرین ماه پاییز 1401 و مقایسه آن با سال گذشته نشان می دهد که در آذرماه سال گذشته چهار روز هوای قابل قبول ثبت شد که این عدد امسال به شش روز افزایش یافت.

در آذرماه سال گذشته 21 روز هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت که این شرایط امسال به 16 روز کاهش یافت.

نکته حائز اهمیت این است که سال گذشته تهران پنج روز آلودگی هوا برای تمامی گروه ها را تجربه کرد که امسال این شرایط به هشت روز افزایش پیدا نموده است.

آلاینده شاخص هوای آذرماه سال 1401 نیز مانند آذرماه سال گذشته طی 30 روز ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بود.

کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون عدد 70 و بیشینه آن عدد 172 را نشان می دهد.

شرایط آلودگی هوای تهران طی آذرماه سال 97 تا 1400

آمار شرکت کنترل کیفیت هوا تهران نشان می دهد کیفیت هوای تهران طی آذرماه سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال 99 تعداد روز های آلوده بیشتری را داشته چراکه کیفیت هوای تهران طی آذر سال گذشته چهار روز در شرایط قابل قبول، 21 روز ناسالم در شرایط برای گروه های حساس و پنج روز در شرایط ناسالم برای همه گروه ها قرار داشت. آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون دلیل آلودگی هوا طی 30 روز آذرماه این سال بود.

آذرماه سال 99 نیز آلاینده شاخص هوای تهران ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بود. به طور کلی کیفیت هوا در آذرماه این سال 10 روز در شرایط قابل قبول و 20 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس نهاده شد.

طی سومین ماه پاییز سال 98 تهرانی ها 12 روز هوای قابل قبول، 15 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و سه روز هوای آلوده برای تمامی گروه ها را تنفس کردند. آلاینده شاخص دراین بازه زمانی 30 روز ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بود.

آذرماه سال 97 ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون، در تمامی روز های این ماه آلاینده شاخص بود. در این ماه تهرانی ها یک روز هوای پاک، 18 روز هوای قابل قبول و 11 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس را تنفس کردند.

این اعداد و ارقام طی این پنج سال نشان می دهند با گذر زمان نفس های تهران هر سال بیشتر به شماره افتاده است، به طوری که در سومین ماه پاییز امسال بیش از دو سوم ماه را با هوای آلوده سپری نموده ایم این در حالیست که در آذرماه سال 97 یک روز هوای پاک را نیز تجربه کردیم، اما در آذرماه امسال حتی یک روز هوای پاک را تنفس ننموده ایم.

اما و اگر های ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون

بر اساس مطالعات و تحقیقات دانشمندان، برای هر آلاینده یک حد مجاز تعریف می گردد. ذرات معلق کمتر از 2.5 آلاینده شاخص هوای تهران در روز های سرد مرکز است. این آلاینده دارای قطر دو و نیم میکرون و یا کمتر هستند که تقریبا یک سی ام قطر موی انسان است و به عنوان ذرات ریز (fine) نیز شناخته می شوند.

ترکیب شیمیایی ذرات بسته به محل، زمان و آب و هوا فرق دارد و منابع انتشار آن شامل انواع فعالیت های احتراقی (وسایل نقلیه موتوری، نیروگاهی، سوزاندن چوب، و غیره) و فرایند های صنعتی خاص می گردد. این ذرات هم به طور مستقیم ساطع می شوند و هم به شکل آلاینده ثانویه در جو شکل می گیرند.

به طور کلی عمده ترین منابع انتشار ذرات معلق نیز احتراق سوخت مانند سوزاندن زغال سنگ و چوب خودرو های دیزلی فاقد فیلتر دوده، فرایند های صنعتی و کشاورزی و انتشار از خودرو ها است. ذرات معلق عموما در ماه های سرد سال کیفیت هوا را تحت تاثیر قرار می دهند. مطالعات علمی متعدد درباره ذرات معلق نشان می دهد که نهاده شدن در معرض این آلاینده باعث بروز مسائل زیادی می گردد.

مرگ زودرس در مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، ابتلا به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی مسائلی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان ایجاد می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 4 دی 1401 بروزرسانی: 4 دی 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1607

به "جزئیات آلودگی هوا در آذر ماه؛ چند روز هوا آلوده بود؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "جزئیات آلودگی هوا در آذر ماه؛ چند روز هوا آلوده بود؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات آلودگی هوا در آذر ماه؛ چند روز هوا آلوده بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید