پاییزی کم بارش و زمستان سختی پیش رو است

به گزارش درگ فایل، سخنگوی صنعت آب در خصوص صحبت های مطرح شده در خصوص احتمال بی آبی تهران در ماه های پیش رو، گفت: بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده در وزارت نیرو، تا زمان آغاز بارش ها و تغذیه مخازن سدها، تمهیدات لازم برای تامین مطمئن آب شرب اجرا شده تا با حداقل تنش آبی از شرایط کم آبی عبور کنیم. برای عدم مواجهه با چالش تامین آب در تهران و سایر کلان شهرها، سناریو های بدبینانه در نظر گرفته شده و برنامه ریزی های لازم بر این اساس صورت گرفته است.

پاییزی کم بارش و زمستان سختی پیش رو است

فیروز قاسم زاده در مصاحبه با ایسنا، با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده برای تامین منابع آبی، اظهار کرد: تمهیدات مختلفی از قبیل سیاست های تشویقی، آموزش همگانی، مدیریت فشار شبکه و مدیریت مصرف پیش بینی شده است که البته تحقق این برنامه ها منوط به همکاری و مشارکت مردم است.

وی با اشاره به شرایط تغییر اقلیم و شرایط نامناسب منابع آبی در کشور، اظهار کرد: وزارت نیرو در راستای توزیع بهینه آب در بخش های مختلف مصرف و رعایت احتیاجات عمومی، بطور سالانه برنامه منابع و مصارف را در سطح حوضه های آبریز و استان های مختلف انجام می دهد. این برنامه در ابتدای پاییز هر سال آبی و باتوجه به پیش بینی های هواشناسی صورت می پذیرد.

به گفته سخنگوی صنعت آب، بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی کشور در مورد شرایط بارشی پاییز و زمستان آینده، احتمال بارش های زیر نرمال در پاییز بالاست و همین امر بعد از دوسال خشک متوالی و کاهش ذخایر آبی کشور باعث حساسیت بیشتر در تنظیم برنامه های منابع و مصارف شده است؛ بنابراین مشارکت جدی بخش های مختلف مصرف در تنظیم برنامه های منابع و مصارف جلب شده است و با انجام تحلیل ها در قالب سناریو های مختلف، حداکثر کوشش بر این است که محدودیت های ناشی از کمبود منابع آبی، حداقل اثر روی ذینفعان داشته باشد.

قاسم زاده با تاکید بر اینکه به همین خاطر برنامه ریزی ها بویژه در بخش کشاورزی به نحوی خواهد بود که کشت پاییزه در نیمه دوم پاییز و با شروع بارش های پاییزه شروع گردد، اظهارکرد: شرایط منابع آبی به صورت پویا در وزارت نیرو مورد تحلیل قرار گرفته و در مقاطع مختلف، اندازه آب قابل تحویل استخراج و تحویل بخش مصرف می گردد.

وی با بیان اینکه آب شرب به عنوان یک اولویت ویژه بر اساس تکالیف قانونی در دستور کار وزارت نیرو بوده و در برنامه منابع و مصارف، اطمینان لازم برای تامین بدون تنش آب شرب حاصل شده است، گفت: با توجه به کاهش ذخایر بعضی سد های کشور از جمله سد های زاینده رود، کرخه، اکباتان، دوستی و سد های تهران و ضرورت مدیریت مصرف در مراکز جمعیتی، موضوع به وسیله اطلاع رسانی و آموزش همگانی، مدیریت مصرف، استفاده از تجهیزات کاهنده، پیش بینی منابع جایگزین و ... درحال پیگیری است تا عبور بدون تنش از این شرایط اتفاق بیفتد.

خوش مصرف ها تشویق می شوند، بدمصرف ها تنبیه

سخنگوی صنعت آب اضافه نمود: البته مشوق هایی نیز برای خوش مصرفان در حال پیش بینی است و در صورتیکه مشترکین بد مصرف، الگوی مصرف خود را اصلاح نکنند، مشمول قطع آب خواهند شد.

قاسم زاده با بیان اینکه دربخش صنعت با تاکیدات اجرا شده و برنامه ریز های صورت گرفته، با استفاده از بازچرخانی آب، استفاده از پساب و آب دریا بطور جد دنبال می گردد تا از این طریق، بارگذاری صنعت روی آب شیرین به حداقل برسد، گفت: به منظور تضمین اجرای برنامه های منابع و مصارف و بهینه سازی مصارف آب، سند ساز و کار هماهنگی بین بخشی آب به عنوان یک ساز کار استقرار حکمرانی آب به وسیله وزارت نیرو تنظیم و در شورای عالی آب مصوب و نقش دستگاه ها و ذینفعان مختلف تبیین شد تا به وسیله مشارکت ذینفعان و ذیمدخلان بتوان اثر محدودیت های منابع آبی را در معیشت مردم به حداقل رساند.

به گفته سخنگوی صنعت آب، وزارت نیرو برنامه های اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی را در قالب برنامه های مختلف در دستور کار واقع شده است تا ضمن تبیین شرایط منابع آبی به مردم، روش های کنترل و بهینه سازی مصرف را آموزش دهد.

احتمال بروز مشکل آب در اوایل زمستان

اخیرا محمد رضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در برنامه ای تلویزیونی اعلام نموده است: سال جاری سومین پاییز خشک تهران را سپری می کنیم، مخازن سد های تهران اکنون 352 میلیون مترمکعب آب دارند که نسبت به سال قبل که حدود 430 میلیون مترمکعب بود شاهد کاهش مخازن هستیم. مصرف آب شرب شهر تهران روزانه حدود 3 میلیون و 100 هزار مترمکعب است و باید توجه داشت که به طور کامل نیز نمی توان از حجم مخزن استفاده کرد.

وی در پاسخ به این سوال که تهران تا چند روز دیگر آب دارد، گفت: اگر تمهیداتی دیده نگردد و صرفه جویی اتفاق نیفتد ما قطعا در اوایل زمستان با مشکل روبرو خواهیم شد.

بختیاری با اشاره به راه حل های درنظرگرفته شده برای این مساله، اظهار کرد: شرایط بارش های پاییزه استان تهران مناسب نیست و پیش بینی اولیه ما نیز این است که حداقل تا اواسط آذرماه این شرایط را داشته باشیم، به همین علت خودمان را برای بدترین سناریو آماده می کنیم، در تهران مصرف آب بالا است و به همین علت بدترین سناریو را طراحی می کنیم امیدواریم خداوند نیز یاری کند و این اتفاق نیفتد، اما ما به عنوان متولیان تامین آب می بایست بدترین شرایط را ببینیم تا خللی در تامین آب شرب مردم به وجود نیاید.

وی با بیان اینکه کار هایی را در وزازت نیرو و شرکت آب و فاضلاب استان انجام داده ایم، بخشی مربوط به کنترل شبکه، قطع انشعابات غیرمجاز، محدود کردن انشعابات با قطر بالا و کم کردن فشار شبکه است، گفت: مهم ترین مساله ای که باید اتفاق بیفتد همراهی مردم است، در شهر تهران روزانه 3 میلیون و 100 هزار مترمکعب آب شرب مصرف می گردد، باتوجه به اینکه حدود 3 درجه میانگین دمای مهرماه تهران نسبت به سال قبل افزایش یافته شاهد افزایش مصرف نسبت به سال قبل هستیم، به طوری که در ساعت سه بعد از ظهر روز 30 ام مهرماه 46 هزار لیتر برثانیه مصرف آب بود که معادل مصرف 15 تیرماه بود.

منبع: فرارو
انتشار: 3 آبان 1401 بروزرسانی: 3 آبان 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1583

به "پاییزی کم بارش و زمستان سختی پیش رو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاییزی کم بارش و زمستان سختی پیش رو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید