خیابان سپه قزوین ، داستان اولین خیابان در دوره صفوی

به گزارش درگ فایل، در این مطلب قصد داریم تا سری به اولین خیابان در ایران انداخته و شما را با خیابان سپه قزوین که اولین خیابان ساخته شده در ایران است آشنا کنیم. اولین ها همواره به عنوان خاص ترین و مهم ترین موضوعات در حوزه های مختلف به شمار می فرایند و همواره اولین ها در خاطرات مانده و جایگاه ویژه ای در بین مردم دارند.

خیابان سپه قزوین ، داستان اولین خیابان در دوره صفوی

پس با ما همراه باشید تا در رابطه با آن توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه کرده و در مورد این خیابان صحبت کنیم.

معرفی خیابان سپه قزوین

به صورت کلی قزوین یکی از شهرهای خاص ایران از نظر جاذبه های توریستی، تاریخی و گردشگری است و همین مسئله باعث شده تا افرادی که عاشق بازدید از جاذبه های تاریخی هستند قزوین را به عنوان یکی از مقصدهای خود انتخاب کرده و به این شهر زیبا سفر کنند.

یکی از مهم ترین و هیجان انگیز ترین جاذبه های گردشگری در این شهر خیابان سپه است که به عنوان اولین خیابان ساخته شده در ایران شناخته می شود. امروزه این خیابان با نام شهدا نامگذاری شده و شما می توانید در سفر به شهر قزوین از این خیابان زیبا و مجذوب کننده دیدن کنید.

نکته جالبی که باید به آن توجه کنید این است که این خیابان در دوره صفوی و زمانی که قزوین به عنوان مرکز صفویان انتخاب شده بود، ساخته شد و حالا به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بسیار مهم این شهر به شمار میرود.

خیابان سپه قزوین در سال 1387 به عنوان اولین خیابان ایران در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و پس از آن بود که این مجموعه محبوبیت بسیار زیادی در بین گردشگران و توریست های داخلی و خارجی پیدا کرد. امروزه نیز شاهد حضور گردشگران مختلفی در طول سال در شهر قزوین هستیم و این گردشگران در پی آن هستند تا بتوانند از خیابان سپه به عنوان اولین خیابان در ایران بازدید کنند.

تاریخچه اولین خیابان در ایران

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه خیابان سپه به عنوان اولین خیابان در ایران انداخته و در مورد آن صحبت کنیم باید گفت که این مجموعه در زمان شاه طهماسب صفوی در شمال محله قدیم یا همان حصار شاپور به وجود آمد. همزمان با ایجاد خیابان شاهد احداث عمارت و خانه های مختلفی در اطراف آن و همچنین عمارت دولتخانه، حرمسرا، باغ های شرقی و غربی و… در این منطقه بودیم.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که نام این خیابان از نام محله ای در هرات گرفته شده است که شاه طهماسب در دوران ولیعهدی خود در هنگام سفر به شهر هرات در این منطقه ساکن بود و به همین دلیل نام خیابان ساخته شده در ایران را سپه گذاشت.

موضوع دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است ک در دوران پادشاهی شاه صفی، این خیابان از سمت جنوب امتداد داده شد و به گورستان جنوب شهر قزوین رسید. بعدها محله ای که خیابان سپه در آن قرار داشت را محله خیابان نامیدند.

همچنین در زمان ناصرالدین شاه در قسمت جنوبی خیابان از مقابل مسجد جامع قزوین تا چهار راه سپه کنونی مهمان خانه های بزرگ، چاپارخانه و تلگراف خانه به وجود آمد.

موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که مهمان خانه و چاپارخانه ای که اطراف اولین خیابان در ایران وجود داشت، در سال 1310 خورشیدی خراب شد و حالا سبزه میدان بر روی این منطقه ایجاد شده است.

علت اهمیت خیابان سپه قزوین

در کنار این که خیابان سپه به عنوان اولین خیابان در ایران شناخته می شود، موضوع مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که این خیابان نخستین فضای شهری در ایران بود که متفاوت از میادین، میدانچه ها و یا گذرگاه های طبیعی بود. همین مسئله باعث افزایش اهمیت و محبوبیت این خیابان شده است، چرا که در گذشته بیشتر گذرگاه های مورد استفاده در کشور ایران به صورت طبیعی بودند و بیشتر به عنوان یک راستا مستقیم برای رفت و آمد به حساب می آمدند اما خیابان سپه قزوین کاملا طراحی شده بود و همین مسئله باعث اهمیت تاریخی آن شده است.

بازدید از خیابان سپه قزوین

پیشنهاد ما این است که به علت اهمیت تاریخی خیابان سپه قزوین، زمانی که به این شهر زیبا و خاص سفر کردید، حتما زمانی را برای بازدید از این مجموعه اختصاص دهید. البته با وجود این که امروزه این خیابان دستخوش تغییرات گوناگونی شده است اما باز هم شما می توانید از این بخش از شهر قزوین دیدن کرده و لحظات فوق العاده ای را در آن سپری کنید. شهرداری قزوین تلاش کرده تا بخش هایی از این خیابان را همچنان به حالت قدیمی خود نگه دارد و شما می توانید از این بخش ها دیدن کنید.

نکات مهم به منظور بازدید از خیابان سپه قزوین

اگر قصد دارید تا از خیابان سپه قزوین بازدید کنید، لازم است تا به چند مسئله بسیار مهم توجه داشته باشید. در وهله اول باید به این نکته اشاره کرد که این خیابان در منطقه یک شهر قزوین قرار گرفته است و بازدید از آن رایگان بوده و شما می توانید به راحتی از این خیابان دیدن کنید.

مسئله مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که مدت زمان پیشنهادی برای بازدید از این جاذبه گردشگری و توریستی 1 تا 2 ساعت است و شما می توانید در این مدت به راحتی از بخش های مختلف این خیابان دیدن کنید.

همچنین اگر به سراغ خیابان سپه قزوین رفتید، پیشنهاد ما این است که پس از بازدید از این خیابان سری به خانه تاریخی یزدی، خانه تاریخی امینی ها، امامزاده شازده حسین زده و… زده و از این جاذبه های توریستی و گردشگری زیبا و خاص شهر قزوین نیز بازدید کنید.

همچنین اگر علاقه مند هستید تا به سراغ یکی از هیجان انگیز ترین جاذبه های گردشگری شهر قزوین بروید، پیشنهاد ما این است که پس از بازدید از اولین خیابان در ایران از شهر قزوین خارج شده و به سراغ منطقه تاریخی و توریستی الموت رفته و از قلعه های زیبای الموت در این منطقه نیز بازدید کنید.

منبع: الی گشت
انتشار: 12 شهریور 1401 بروزرسانی: 12 شهریور 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1556

به "خیابان سپه قزوین ، داستان اولین خیابان در دوره صفوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیابان سپه قزوین ، داستان اولین خیابان در دوره صفوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید