شغل شما دشمن پوست شماست!

به گزارش درگ فایل، بیماری های شغلی اهمیت بسیار زیادی از نظر اجتماعی و مالی دارند. خیلی از بیماری ها فردی هستند که ارتباطی به جامعه ندارند اما بیماری های شغلی، خسارت های عظیم مالی به سیستم های کشور وارد می نماید. در آنالیز ها معلوم شده است که شایع ترین بیماری شغلی، بیماری های عضلانی و استخوانی مربوط به شرایط بدن در حین کار است

شغل شما دشمن پوست شماست!

شغل شما دشمن پوست شماست!

بیماری های پوستی وابسته به شغل در مصاحبه با دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست

پوست مهم ترین سد دفاعی بدن در برابر عوامل میکروبی، شیمیایی و فیزیکی محیط است اما ممکن است بر اثر این عوامل آسیب هم ببیند؛ به خصوص اگر تماس با این عوامل، طولانی مدت و مکرر باشد. از آنجا که برخی از شاغلین در حرفه های گوناگون به دلیل نوع شغل شان در معرض این گونه مسائل پوستی قرار دارند، به سراغ دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران رفتیم تا سوالاتمان را در این خصوص پاسخ بگوید.

آقای دکتر! بیماری های پوستی مرتبط با شغل تا چه حد اهمیت و شیوع دارند؟

بیماری های شغلی اهمیت بسیار زیادی از نظر اجتماعی و مالی دارند. خیلی از بیماری ها فردی هستند که ارتباطی به جامعه ندارند اما بیماری های شغلی، خسارت های عظیم مالی به سیستم های کشور وارد می نماید. در آنالیز ها معلوم شده است که شایع ترین بیماری شغلی، بیماری های عضلانی و استخوانی مربوط به شرایط بدن در حین کار است و دومین بیماری شغلی که سبب صدمات فردی، اجتماعی و مالی می گردد هم بیماری های پوستی است.

این بیماری های پوستی که گفتید، چه تقسیم بندی هایی دارند؟

بیماری های پوستی ناشی از شغل، به دو دسته تقسیم می شوند. یک دسته که حاد هستند و به طور ناگهانی و در اثر تماس با گروهی از مواد، یک سری علایم پوستی ایجاد می گردد و دسته دوم، بیماری های مزمن پوستی است که شایع تر هم هست و در اثر استمرار تماس با یک ماده ایجاد می گردد. خیلی از مردم، بیماری های پوستی و آلرژی را با سمیت اشتباه می گیرند؛ مثلا بیمار می گوید من دیروز به این ماده دست زدم اتفاقی نیفتاد ولی امروز که دست زدم، پوستم خراب شد یا برعکس. درواقع یک طبقه بندی دیگر هم داریم که بیماری های آلرژیک تماسی پوست و بیماری سمیت پوست است. بیماری های آلرژیک این طور است که هر کس به یک ماده دست بزند بلافاصله پوست نسبت به آن واکنش نشان می دهد، به خصوص اگر آلرژی داشته باشد. اما در خصوص سمیت چنین نیست. به اسم مثال یک خانم خانه دار که با مواد شوینده تماس دارد در ابتدا ممکن است پوستش آسیبی نبیند اما به مرور زمان متوجه می گردد که پوست دستش قرمز می گردد سپس قرمزی به حالت تورم در آمده و ادامه پیدا نموده، پوسته پوسته می گردد. این پوسته ها پوست دست را ضخیم نموده و سپس موجب ترک خوردگی و درد و رنج فرد می گردد که دیگر نمی تواند به این مواد دست بزند. به این حالت، سمیت گفته می گردد.

خیلی از افراد در محل کارشان با انواع روغن های صنعتی در تماس هستند. تماس طولانی مدت با این مواد چه مسائلی ایجاد می نماید؟

اگر روغن های اتومبیل یا روغن هایی که به صورت صنعتی در کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرد یا مواد روغنی حیوانی و معدنی، نفت و هیدروکربن های هالوژنه در تماس با قسمت هایی از پوست که فولیکول مو و یا منفذ دارند، باشد سبب بسته شدن منافذ پوست شده و دقیقا یک فرآیندی مانند آکنه جوانان یا جوش غرور جوانی ایجاد می نماید که به آن آکنه شغلی می گویند؛ یعنی دانه های قرمز رنگی که گاهی می تواند چرکی و دردناک باشد. این مشکل به خصوص در تعمیرکاران اتومبیلی که وارد چال می شوند و لباس های مناسبی هم نمی پوشند و یا برای طولانی مدت لباس هایشان را نمی شویند، بیشتر دیده می گردد. به خصوص زمانی که شلوارشان آلوده به روغن شده، روی ران هایشان هم جوش می زند. شستشوی دست بعد از هر بار کار و خشک کردن آن، استفاده از دست کش و لباس مناسب و شستشوی به موقع آنها می تواند در پیشگیری از بروز این جوش ها موثر باشد.

خیلی از افرادی که با این روغن ها سر و کار دارند دستشان را با پودرهای لباس شویی می شویند و معتقدند که صابون افاقه نمی نماید. آیا این باور درست است؟

ببینید، چون قدرت قلیایی پودرها بالاتر است بدیهی است که قدرت شویندگی شان هم بالاتر خواهد بود. اگر قرار باشد این افراد هر روز دستشان را با پودر بشویند، باید گفت که اگر فقط یک بار در روز و آن هم آخر وقت باشد مسئله ای نیست اما اگر فرد بخواهد روزی چند بار دستش را با پودر بشوید، پوستش آسیب خواهد دید اما اشتباهی که معمولا این افراد می نمایند مساله تمیز کردن نیست. تمیز کردن دست با صابون های معمولی که کف خوبی دارند حاصل می گردد ولی این سیاهی دست ها است که نمی رود. این افراد می خواهند سیاهی حاصل از کار را که در طبقه سطحی پوست ایجاد شده از بین ببرند. بنابراین بهتر است برای از بین بردن این سیاهی از برس های نرم مخصوص پوست استفاده نمایند.

آیا تایپیست ها و سایر کاربران رایانه که به صورت طولانی مدت جلوی صفحه مانیتور می نشینند، احتیاج به استفاده از ضدآفتاب دارند؟

نوع اشعه ای که از رایانه تابیده می گردد به میزان بسیار جزیی حاوی اشعه ماورای بنفش است که مطالعات نشان داده است این میزان در حد و میزان ای نیست که ایجاد آسیب و صدمه به پوست بکند. فردی که از صبح تا عصر جلوی رایانه می نشیند مانند کسی است که 5 دقیقه جلوی آفتاب ایستاده است؛ لذا زدن ضدآفتاب مسئله ای ندارد چون یک لایه محافظ است اما این نگرانی وجود ندارد که اگر نزنید دچار عواض ناشی از اشعه می شوید.

افرادی که دایم با گرما و رطوبت سر و کار دارند مثل نانواها، آتش نشان ها، ورزشکاران و افرادی که در کارخانجات ذوب فلزات کار می نمایند، در معرض چه مسائل پوستی هستند؟

گرما و رطوبت مستمر سبب آسیب به لایه شاخی پوست می گردد و اصطلاحا لیچ می اندازد. افراد می بینند که بین انگشتان شان، به خصوص انگشت آخر، سفید شده و لیچ افتاده و گاهی حتی زخم می گردد. در این شرایط میکروب ها و به خصوص قارچ های فرصت طلب رشد نموده و ایجاد عفونت قارچی می نمایند. این مسائل عمدتا در بین انگشتان دست و پا، زیربغل، ناحیه گردن، کشاله ران و... ایجاد می گردد. تهویه مناسب در محل کار، تعویض مرتب لباس ها، شستشوی بدن و خوب خشک کردن آن پس از خاتمه کار از این مسائل پیشگیری خواهد نمود. ضمناً افرادی که در کارخانه ها با فلزات سنگین مثل نقره و جیوه سر و کار دارند ممکن است نقاطی از پوست شان که با این فلزات تماس دارد دچار قرمزی و ورم و درنهایت لکه های تیره رنگ گردد. آرایشگران هم از جمله افرادی هستندکه با مواد شیمیایی گوناگون و عوامل عفونت زای پوستی در تماس اند و باید تا حد ممکن از تماس با مواد شیمیایی خودداری نمایند و مراقب باشند که عوامل بیماری زا از پوست و موی افراد به آنها سرایت نکند.

منبع:http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 30 شهریور 1400 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1221

به "شغل شما دشمن پوست شماست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شغل شما دشمن پوست شماست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید