ظرفیت بارگیری بنادر کشور به 280میلیون تن رسید

به گزارش درگ فایل، تهران (پانا) - 4 پروژه توسعه بندری استان بوشهر بعدازظهر امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افتتاح شد.

ظرفیت بارگیری بنادر کشور به 280میلیون تن رسید

به گزارش روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، سیاوش ارجمندزاده، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در این مراسم گفت: سیستم اطفای حریق ثابت بندر خارگ با اعتبار 75 میلیارد ریال برای ارتقای سطح ایمنی این بندر اجرا شده و شامل 28 مترمربع سازه آبگیر، موتورخانه به مساحت 45 مترمربع، یک دستگاه الکتروپمپ به ظرفیت 230 مترمکعب و و یک دستگاه دیزل به ظرفیت 230 مترمکعب است. تعمیرات اساسی منجر به PM تاسیسات زیربنایی محوطه بندر بوشهر حدفاصل در ورودی تا انبار شماره 6 این بندر با اعتبار 145 میلیارد ریال دیگر پروژه بهره برداری شده است. اهداف این پروژه تکمیل بخشی از عملیات تاسیسات زیربنایی خارج از محدوده ترافیکی شامل شبکه اطفای حریق، آبرسانی، برق رسانی و مخابراتی است.

ارجمندزاده افزود: پروژه برق رسانی به اسکله بندر مروارید خارگ نیز با اعتبار 20 میلیارد ریال برای ارتقای سطح ایمنی، افزایش امنیت و بهره وری این بندر برای راه اندازی سیستم اطفای حریق، ارتقا دیماند پاسگاه یگان حفاظت و دریافت مجوز دیماند برق انبار اُ.آر.وی آن نیز افتتاح شد. اتصال سامانه بین المللی ناوتکس بندرهای بوشهر، خارگ، گناوه، محمدعامری، کنگان، دیر، بوالخیر، ریگ و لاور ساحلی به شبکه سراسری از طریق فیبر نوری و تجهیز و راه اندازی سیستم مخابراتی ترمینال مسافربری بندر بوشهر با اعتبار 30 میلیارد ریال دیگر طرح های بهره برداری است که در جریان این پروژه 12 هزار و 500 متر حفاری اجرا شده است.

همچنین در حضور وزیر راه و در ادامه این مراسم شناور دریاپاک1 ویژه پاک سازی آلودگی های نفتی به آب انداخته شد و طرح تدقیق مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان بوشهر از سوی محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی رونمایی شد.

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: در ابتدای دولت یازدهم ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر کشور 180 میلیون تن بود که امروز این رقم با 100 میلیون تن افزایش به 280 میلیون تن رسیده است. بررسی عملکرد 11 ماه سال جاری نشان می دهد صادرات کشور 7 درصد افزایش یافته است برهمین اساس توسعه صادرات در دستور کار قرار گرفته است و پیش بینی می شود فرایند افرایشی داشته باشد.

محمد اسلامی با اشاره به راه آهن بوشهر - شیراز افزود: این پروژه مهم فرایند حقوقی و اقتصادی را طی می کند و تلاش می شود با هماهنگی های لازم اجرای آن سرعت گیرد. براساس برنامه ریزی اجرا شده قرار است با استقرار پیمانکاران بیشتر قطعات پروژه راه آهن بوشهر - شیراز در آینده طبق برنامه زمان بندی به بهره برداری برسد و خط راه آهن بوشهر با اتصال به بنادر بطور کامل راه اندازی شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بخشی از افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر کشور در بندر بوشهر اتفاق افتاده است. با توجه به اجرای پروژه های مختلف در استان بوشهر از جمله چند پست اسکله، لایروبی بندر، افزایش تناژ کشتی و پذیرش شناورهای گوناگون باعث شده بندر بوشهر نیز جایگاه خوبی در صادرات و واردات و بخش دریانوردی کشور داشته باشد.

اسلامی یادآور شد: این افزایش ظرفیت موجب افزایش صادرات در استان بوشهر شده است به نحوی که در 11 ماه سال جاری میزان صادرات استان بوشهر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد افزایش نشان می دهد و این بیانگر هدف گذاری مطلوب در این بخش است. استفاده از ظرفیت داخلی شرکت های کشتی سازی بوشهر در دستور کار قرار گرفته و قراردادهای جدیدی به آنها سفارش شده است تا در تامین شناورهای بنادر کشور سفارش کار داشته باشند و با فعالیت های دریایی نقش و عملکرد این بخش ارتقا یابد.

وی در ادامه به فعالیت های وزارت راه و شهرسازی در حوزه راه اشاره کرد افزود: درابتدای دولت تدبیر و امید 12 هزار و 500 کیلومتر بزرگراه در کشور وجود داشت که تا انتها فرصت خدمت گزاری دولت دوازدهم این میزان به 20 هزار کیلومتر افزایش پیدا می کند که این می تواند جهش بزرگی در این بخش باشد. همچنین در بخش فعالیت های آزاد راهی نیز برای توسعه جاده های شریانی کشور سرمایه گذاری بخش خصوصی مورد توجه قرار گرفته است. در آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید طول آزادراه های کشور 2 هزار و 100 کیلومتر بود که تلاش می شود تا انتها دولت دوازدهم با افزایش 50 درصدی این میزان به سه هزار و 100 کیلومتر افزایش یابد. در زمان حاضر چهار هزار کیلومتر آزاد راه دیگر در بخش مطالعات و اجرا در دستور کار است که در سال های بعد افتتاح می شود.

اسلامی، از جمله طرح های افتتاح شده در بخش آزادراهی را آزاد راه کنار گذر جنوب البرز که بخشی از راه ابریشم است اعلام کرد و افزود: آزاد راه اصفهان - شیراز نیز سال آینده افتتاح و اجرای آزاده راه شیراز - بوشهر نیز در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی درباره توسعه ناوگان هوایی کشور نیز گفت: هر چند حرکت های تروریستی اقتصادی آمریکا مانع رشد ناوگان هواپیمایی کشور شده است ولی با وجود تحریم ها از لحاظ تعداد هوایپما با توسعه 15 درصدی در ناوگان هوایی نسبت به سال 98 روبرو هستیم.

اسلامی تاکید کرد: تلاش می شود با سازگار تعریف شده ناوگان هوایی توسعه یابد تا راستا پیشرفت در حوزه حمل و نقل هواپیمایی جمهوری اسلامی هموارتر شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 941

به "ظرفیت بارگیری بنادر کشور به 280میلیون تن رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت بارگیری بنادر کشور به 280میلیون تن رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید