فیلم تی تی؛ تماشاگران را به سینما می کشاند؟!

به گزارش درگ فایل، قضیه رحم اجاره ای که در سال های اخیر بیشتر هم مورد توجه فیلم سازان قرار گرفته، به یکی از نقاط عطف فیلم نامه تی تی تبدیل شده و به قهرمان فیلم ژرفای بیشتری می بخشد.

فیلم تی تی؛ تماشاگران را به سینما می کشاند؟!

محمد جلیلوند| سی ونهمین دوره جشنواره فیلم فجر در حالی به انتها رسید که کاملا تحت تأثیر ویروس کرونا قرار داشت و همین امر نیز به جمع و جور برگزار شدن جشنواره منجر شد. جشنواره ای که با تنها 16 فیلم بلند سینمایی آغاز به کار کرد و چند فیلم مهم آن نیز به دلایل مختلف از ممیزی و عدم صدور پروانه نمایش تا نیمه کاره ماندن مراحل فنی، از گود مسابقه بیرون ماندند.

عمده آثار به نمایش درآمده نیز به نوعی با مؤلفه های گونه ملودرام نزدیکی دارند و در زمره ملودرام های اجتماعی که عمده حجم فیلم های سال های اخیر را به خود اختصاص داده، قرار می گیرند. فیلم هایی با تلخی های آشکار و پنهان در قصه هایشان که به ندرت هم از انتهای امیدوارکننده برخوردار هستند!

از میان این 16 فیلم تنها چند فیلم مورد توجه عموم اهالی رسانه قرار گرفته و نقد های ستایش آمیزتری را دریافت کرده اند. تی تی به کارگردانی آیدا پناهنده یکی از شاخص ترین آنهاست که به واسطه حضور در جشنواره های خارجی پیش از جشنواره فیلم فجر، در دو رشته بهترین فیلم و بهترین کارگردانی مورد قضاوت داوران قرار نگرفته است.

پناهنده که در دو فیلم قبلی اش ناهید و اسرافیل نشان داده که علاقه زیادی به قصه هایی با موضوع زنان دارد، در تی تی هم این راستا را ادامه داده و این بار سراغ دختری جوان که ساده دلی های خاص خودش را دارد، رفته است. فیلم نامه هم که در رده شخصیت محور ها قرار گرفته است، با تکیه بر او آغاز شده، پیش رفته و به نقاط عطف می رسد.

پناهنده از همان پلان نخست فیلم به تماشاگر خود گوشزد می کند که تی تی شخصیت خاصی است که کمتر در سینمای ایران وجود دارد. به همین خاطر هم عمده تمرکزش را روی تی تی گذاشته و دو شخصیت دیگر فیلم امیرساسان و ابراهیم را در مقام مکمل قرار می دهد.

اولی نامزد اوست و برای تکمیل خانه نیمه کاره ای که قرار است همراه تی تی در آن زندگی کند به نوعی از تی تی سوءاستفاده مالی می کند. در طرف دیگر، ابراهیم قرار گرفته است که با وضع جسمانی ناامیدکننده ناشی از بیماری به بیمارستانی که در آن تی تی نظافتچی است، می آید و مثلث جذابی را در کنار این دو تشکیل می دهد.

قضیه رحم اجاره ای که در سال های اخیر بیشتر هم مورد توجه فیلم سازان قرار گرفته، به یکی از نقاط عطف فیلم نامه تی تی تبدیل شده و به قهرمان فیلم ژرفای بیشتری می بخشد. شکلی از یک از خود گذشتگی که ایده ای فوق العاده برای هرچه بیشتر کشاندن تماشاگر به سمت تی تی و همذات پنداری حداکثری اش با او به حساب می آید.

تی تی اساسا فیلم آرام و کم تنشی است که بدون روال همیشگی ملودرام های ایرانی از تنش مداوم به دور بوده و با طمأنینه خاصی قصه خود را روایت می کند. به همین خاطر هم نیمه میانی فیلم کمی کند به نظر می رسد و پناهنده نیز تعمدا با رفتن به این سمت و سو از این کندی بهره دراماتیک گرفته است. اما فیلم در پرده انتهای ریتم بهتری به خود گرفته و با یک جمع بندی درست و باورپذیر به نقطه انتهای می رسد.

پناهنده در پرداخت شخصیت ها نیز ظرافت به خرج داده و یکی از بهترین شخصیت های زن جشنواره امسال فیلم فجر را به نام تی تی خلق کرده که کاملا به باور تماشاگرانش می نشیند. مشابه این اتفاق برای شخصیت ابراهیم هم رخ داده که تماشاگر را با نگرانی منتظر فرجام کارش می نشاند.

امیرساسان نسبت به دو تای دیگر کلیشه ای تر از آب درآمده و پناهنده و همکاران فیلم نامه نویسش در خلق آن ظرافت های کمتری را به کار گرفته اند. در این قبیل ملودرام ها که شخصیت های محدود دارند، بازیگر به یک عنصر مهم و کلیدی تبدیل شده و نقش برجسته ای در موفقیت یا عدم آن پیدا می کند.

پناهنده که سابقه کار با ساره ای همچون هدیه تهرانی را در اسرافیل داشته، در اینجا به درستی دست روی الناز شاکردوست که تشنه بازی در نقش های متفاوت است گذاشته و شاه نقش تی تی را به او واگذار کرده است. او هم از این فرصت نهایت بهره را گرفته و در نقشی که فرسنگ ها دور از او به نظر می رسد، درخشان ظاهر شده که بخش مهمی از آن را مدیون نگاه های عمیق و تأثیرگذار خود است.

پارسا پیروزفر و هوتن شکیبا هم در دیگر نقش های مهم فیلم، حضور تأثیرگذاری داشته و بازی های به اندازه ای را به نمایش گذاشته اند که به نوعی به بیشتر دیده شدن بازی شاکردوست نیز کمک کرده اند.

تی تی از آن دسته فیلم هایی است که این روز ها و در حالی که رکود گریبان سینمای ایران را گرفته، بسیار مورد نیاز بوده و می تواند پس از ماه ها بار دیگر تماشاگر را به سالن های سینما بازگرداند. حتی با ماسک، الکل و رعایت پروتکل های بهداشتی!

منبع: فرادید
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 939

به "فیلم تی تی؛ تماشاگران را به سینما می کشاند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم تی تی؛ تماشاگران را به سینما می کشاند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید