مقاله: ارکتیون؛ از معابد قدیمی یونان باستان در آتن

به گزارش درگ فایل، این معبد نام خود را از پادشاه افسانه ای آتن، یعنی ارکتیوس (Erechtheus) می گیرد و بعد از خرابی های به وجود آمده ناشی از حملات دشمن، به همراه دیگر ساختمان های آکروپولیس از جمله معبد پارتنون در سال 421 قبل از مسیح بازسازی شده است.

مقاله: ارکتیون؛ از معابد قدیمی یونان باستان در آتن

بازسازی معبد ارکتیون به نوبه خودش مأموریت آسانی نبود. زیرا شیب زمینی که بر روی آن قرار گرفته و ساختار نامتقارن آن در مقایسه با معماری متوازن معبد پارتنون، کار را سخت تر می کرد. این معبد اتاق های مختلفی را دربرمی گرفت ؛ برای مثال در یکی از آن ها از مجسمه چوب زیتون آتنا پولیاس نگهداری می شد و فانوسی طلایی روبرویش قرار داشت که فتیله آن مدام در حال سوختن بود.

یکی از مهم ترین ویژگی های این معبد، ستون های زن پیکر یا همان کاریاتید (Caryatid) است که در بخش جنوبی آن واقع شده است. در واقع ستون هایی که امروزه وزن سقف ایوان را تحمل می کنند، نسخه کپی هستند. از ستون های اصلی این معبد در موزه آکروپولیس نگهداری می شود که یکی از بهترین موزه های یونان به حساب می آید و می توانید در این موزه از آن ها دیدن کنید.

ظاهراً مار مقدس نیز در یکی از اتاق های غربی زندگی می کرده که مردم آتن، آن را مظهری از ارکتیوس به شمار می آوردند. این مار، حکم محافظ شهر را برایشان داشت و به خوبی از آن نگهداری می شد و به طور مرتب برای تغذیه به او کیک عسلی می دادند. سایر اتاق ها هم وسایل گوناگونی از جمله مجسمه هِرمِس، آثار باقی مانده از جنگ ایرانیان و یک صندلی را شامل می شوند که معتقدند ساخت آن را دایدالوس (Daedalus)، صنعت گر افسانه ای یونان برعهده داشته است.

منبع مقاله: ارکتیون؛ از معابد قدیمی یونان باستان در آتن

انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1273

به "مقاله: ارکتیون؛ از معابد قدیمی یونان باستان در آتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: ارکتیون؛ از معابد قدیمی یونان باستان در آتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید