وزیر بهداشت: موردی از ویروس کرونا در کشور نداشته ایم ، دو فرد خارجی که در یزد به علت سرماخوردگی بستری شدند به هیچ وجه به این ویروس مبتلا نیستند

به گزارش درگ فایل، سعید نمکی روز سه شنبه در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی در مرکز همایش های رازی اضافه نمود: دوره پنهان ویروس کرونا پنج روز است، این دو فرد که یکی چینی است و 12 روزپیش به علت سرماخوردگی تحت نظر نهاده شد و بستری شد و فرد دومی که آلمانی است با فرد چینی ارتباط داشته هر دو به زور در بیمارستان بستری شدند اما آزمایش ها نشان داد که هیچ کدام به ویروس کرونا مبتلا نیستند.

وزیر بهداشت: موردی از ویروس کرونا در کشور نداشته ایم ، دو فرد خارجی که در یزد به علت سرماخوردگی بستری شدند به هیچ وجه به این ویروس مبتلا نیستند

وی گفت: اقتصاد ما در حال جنگ است و مراقبت از بیماری ها با دقت انجام می گردد. نمی توانیم درهای کشور را ببندیم اما تا به امروز بطور قطع هیچ موردی از این بیماری ها را در کشور نداشته ایم.

نمکی ادامه داد: سال جاری با حوادث مختلفی مانند سیل روبرو شدیم اما اداره دانشگاههای علوم پزشکی با کمبود منابع چشمگیر بود. 40 درصد افزایش ظرفیت ورودی دانشگاهها با مشکل. روبرو کرد اما توانستیم در سال کمبود منابع امور بهداشتی، درمانی و آموزشی را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به برنامه های وزارت بهداشت در سال آینده گفت: در عرصه آموزش کار اساسی این است که به این سوال پاسخ دهیم که چه کسی را در کجا و توسط چه کسی و با چه هزینه ای و برای کدام صندلی تربیت می کنیم.

نمکی گفت: بزرگترین دغدغه من در حوزه آموزش این است که به این سوال پاسخ دهیم. که آیا طول دوره های آموزشی مناسب است و با احتیاج کشور متناسب است و آیا هزینه کرد منابع منطقی است.

وزیر بهداشت اضافه نمود: دغدغه دیگر در حوزه پژوهش است باید ببینیم آیا این قدر امتیاز و وزن که به مقاله می دهیم منطقی است. کشور چین بیشترین میزان مقاله را دارد اما بیشتر این مقالات در جهت حل مسائل و گره مردمشان است. باید در جهت حل مسائل مردم پژوهش کنیم. 44 درصد بیکاران کشور لیسانس به بالا هستند و باید برای حل این معضل مهم تحقیق کنیم به همین منظور کمیته ای برای راهنمایی تحقیقات به سمت حل مسائل جامعه تشکیل می گردد.

وزیر بهداشت ادامه داد: هنوز فارغ التحصیلان دندانپزشکی و پرستاری با اصول پیشگیری از بهداشت دهان و دندان آشنا نیستند برای این هم باید کمیته ای تشکیل گردد. دانشجوی پزشکی باید با مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت آشنا گردد برای این کار باید برنامه داشته باشیم و خدمات را سطح بندی تعریف کنیم.

طب سنتی با عوامفریبی فرق می نماید

وی درباره خدمات طب سنتی نیز گفت: مردم حق دارند از طب سنتی برای درمان بیماری ها استفاده نمایند. مردم برای درمان بیماری های لاعلاج به طب سنتی مراجعه می نمایند اما در بازار آشفته ای که وجود دارد عده ای سوءاستفاده می نمایند.

نمکی گفت: هفته گذشته فردی کتاب پزشکی هاریسون را آتش زد، لازم نیست وزیر بهداشت واکنش نشان دهد. اما این کار وهن اسلام و تشیع بود قدر و منزلت هاریسون با اقدام یک جاهل کم نمی گردد. اما این کار وهن نظام اسلامی بود وقتی مسولان نظام به طب مدرن اهمیت می دهند. اما اینکه یک نفر چهره زمخت طالبانی از روحانیت نشان دهد وزیر بهداشت نباید واکنش نشان دهد. اینکه عده ای مریض های نادان هم او را تایید نمایند لزومی ندارد وزارت بهداشت ورود کند روحانیت باید ورود نمایند. بعضی بزرگان حوزه ورود نمایند. من در این مورد چیزی نخواهم نوشت چون قدر یک جاهلی را بالا برده ام.

نمکی گفت: اما باید توجه کنیم که نمی توانیم راه را بر طب سنتی مثل طب سوزنی و مکمل که در جهان وارد عرضه علم شده ببندیم. در ابلاغ مدیر کل طب سنتی نوشتم که راه را برای ورود علمی به طب مکمل و مکمل باز کنید و باید در هر خانه بهداشت قفسه طب سنتی داشته باشیم و در بیمارستان این خدمات وجود داشته باشد. 40 درصد طب چین طب سنتی است. در کانادا، آمریکا و اروپا هم هست و ما نباید غفلت نکنیم بلکه باید حکیمانه، مدبرانه و عالمانه صندلی علمی طب سنتی را بالا ببریم و جلوی عوامفریبی را بگیریم

منبع: انتخاب
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 315

به "وزیر بهداشت: موردی از ویروس کرونا در کشور نداشته ایم ، دو فرد خارجی که در یزد به علت سرماخوردگی بستری شدند به هیچ وجه به این ویروس مبتلا نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر بهداشت: موردی از ویروس کرونا در کشور نداشته ایم ، دو فرد خارجی که در یزد به علت سرماخوردگی بستری شدند به هیچ وجه به این ویروس مبتلا نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید