پژوهش هایی که سال گذشته در تشخیص دقیق تر سرطان پستان معرفی شدند

به گزارش درگ فایل، سرطان پستان(Breast cancer) به نوعی سرطان گفته می شود که از بافت پستان آغاز می شود. اگرچه مردان نیز به این سرطان مبتلا می شوند اما احتمال آن در زنان صدها برابر بسیار بیشتر از مردان است.

پژوهش هایی که سال گذشته در تشخیص دقیق تر سرطان پستان معرفی شدند

به گزارش خبرنگاران، پژوهشگران در سراسر جهان تا به امروز روش هایی را برای پیش بینی زودتر این سرطان ابداع کرده اند که طی این گزارش به توضیح برخی از آنها می پردازیم.

تشخیص سرطان پستان با سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل

پژوهشگران موسسه Google Health شرکت گوگل اخیرا سیستم تشخیصی مبتنی بر هوش مصنوعی جدیدی توسعه داده اند که می تواند با دقت بسیار بیشتری از پزشکان تومورهای سرطانی را تشخیص دهد.

گوگل یک سیستم جدید هوش مصنوعی نوین توسعه داده است که می تواند با دقت بسیار بالایی تورموهای سرطان پستان را شناسایی کند. اگرچه دستگاه های ماموگرافی بهترین ابزار تشخیصی برای تشخیص سرطان پستان به شمار می فرایند، اما یک ابزار غربالگری مناسب نیستند؛ زیرا پزشکان ممکن است توسط این دستگاه ها در برخی موارد نتوانند حضور تومورهای سرطانی را به درستی تشخیص دهند.

طی این مطالعه پژوهشگران برای آموزش این سیستم به آن داده های 100 هزار دستگاه ماموگرام را وارد کردند و سپس آزمایش بر روی افراد را آغاز کردند. این پژوهشگران پس از انجام آزمایش بر روی افراد دریافتند سیستم تشخیصی مبتنی بر هوش مصنوعی یاد شده می تواند موارد ابتلا به سرطان پستان را با 9.4 درصد خطای کمتر در مقایسه با پزشکان تشخیص دهد.

سیستم تصویربرداری قابل حمل برای تشخیص سرطان پستان

محققان دانشگاه نیویورک در حال توسعه یک روش تصویربرداری جدید قابل حمل برای تشخیص سرطان پستان هستند.

این روش پتانسیل این را دارد که سرطان پستان در زنان را بهتر تشخیص دهد. محققان پروژه امیدوارند که سیستم تصویربرداری ساخت آنها به تشخیص زودهنگام سرطان پستان کمک کند.

روش های متعددی برای تصویربرداری وجود دارد که می توان از میان آنها به ام .آر.آی اشاره کرد. اما ام .آر.آی یک روش گرانقیمت است که ممکن است سبب بروز آلرژی در فرد شود. علاوه بر آن حمل این دستگاه آسان نیست. اصولا پزشکان به طور منظم از دستگاه ماموگرام برای تشخیص سرطان پستان استفاده می کنند.

با این که این روش موثر است، ولی در زنانی که بافت سینه آنها متراکم است، نمی توان به خوبی از این دستگاه بهره گرفت و این روش تاثیر کمتری روی آنها دارد. برخلاف ماموگرام، این دستگاه جدید که DSM نام دارد، بدون اشعه است و از یک لیزر برای روشن ساختن بافت پستان استفاده می کند. ترکیب لیزر و اولتراسوند در یک روش تصویربرداری پرتونگاری فوتوآکوستیک نام دارد. در این دستگاه از هموگلوبین استفاده می شود و تصویربرداری از بافت پستان را ممکن می سازد. محققان پروژه گفته اند که این دستگاه به نوعی در حد میلی متری تومورها را تشخیص می دهد.

استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص دقیق تر سرطان پستان

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس(UCLA) در مطالعه اخیر خود به این نتیجه رسیده اند هوش مصنوعی می تواند بهتر از آسیب شناسان سرطان پستان را شناسایی کند.

پژوهشگران آمریکایی اخیرا 240 تصویر بافت برداری از پستان را به یک سیستم هوش مصنوعی وارد کردند و نتایج تشخیص بیماری را با تشخیص 87 آسیب شناس مقایسه کردند. پس از آن پژوهشگران نتایج را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند هوش مصنوعی در تشخیص دو مورد از بیماری های پستان دقیق تر از پزشکان عمل کرده است.

هوش مصنوعی توانست بهتر و دقیق تر از پزشکان کارسینوم داکتال مجرایی(ductal carcinoma in situ) نوعی سرطان و هیپرپلازی آتیپیک مجاری پستان(atypical hyperplasia)، ضایعه پرخطر که دارای علائم سرطان است اما سرطانی نیست را تشخیص دهد.

اولین قدم برای کارسینوم داکتال مجرایی و هیپرپلازی آتیپیک مجاری پستان یکسان است و طی آن پزشکان توده را برمی دارند اما مراحل بعدی بسیار متفاوت است. افرادی که به کارسینوم داکتال مجرایی مبتلا هستند به لامپکتومی احتیاج دارند که اغلب با پرتودرمانی یا هورمون درمانی انجام می شود.

پژوهشگران اظهار کرده اند نتایج آزمایش رضایت بخش بوده است و امیدوارند در آینده با پیشرفت فناوری، هوش مصنوعی بتواند یک ابزار حیاتی و دستیار خوب برای آسیب شناسان باشد.

تشخیص سرطان پستان یک سال قبل از وقوع

هوش مصنوعی شرکت آب بی ام(IBM) قادر است با تجمیع و ترکیب تصاویر و سوابق پزشکی بانوان، وقوع سرطان پستان در آنان را یک سال زودتر تشخیص دهد.

شرکت آی بی ام از هوش مصنوعی فقط برای پیش بینی دیابت استفاده نمی کند. محققان این شرکت یک مدل هوش مصنوعی توسعه داده اند که می تواند سرطان بدخیم پستان را یک سال زودتر و با دقت 87 درصدی که قابل مقایسه با رادیولوژیست ها است پیش بینی کند.

در حالی که در حال حاضر چند روش تشخیصی توسط هوش مصنوعی وجود دارد که به تصاویر ماموگرافی یا پفراینده پزشکی بیمار متکی است، آی بی ام از هر دوی آنها استفاده می کند. بنابراین نتیجه قابل اعتمادتری گزارش می دهد.

روش آی .بی .ام آموزش هوش مصنوعی با تصاویر ماموگرافی ناشناس مرتبط با زیست نشانگرها(بیومارکرها) مانند سابقه بارداری و داده های بالینی است که اجازه می دهد یک الگوریتم با دقت نسبتاً بالا ایجاد شود.

این الگوریتم می تواند احتمال تشخیص نادرست را با ایجاد ارتباط بین صفاتی مانند کمبود آهن و عملکرد تیروئید که در تصاویر پیدا نیست، کاهش دهد.

آی بی ام حتی اطلاعاتی را از بیوپسی ها، آزمایش های آزمایشگاهی، سوابق ثبت سرطان و کدهایی از سایر روش های تشخیص می گیرد.

آی بی ام می گوید دقت این الگوریتم به اندازه ای خوب هست که بتواند به عنوان چشم سوم پزشکان مورد استفاده قرار بگیرد.

این الگوریتم می تواند تشخیص رادیولوژیست را تصدیق کند و بیماران را از شر دادن آزمایش های غیرضروری رها کند. این مزیت می تواند به ویژه در کشورهایی که با کمبود نیرو و امکانات روبرو هستند مفید واقع شود.

تشخیص سرطان پستان 5 سال زودتر از ابتلا!

محققان ام.آی.تی یک روش جدید مبتنی بر هوش مصنوعی برای دیدن تصاویر ماموگرافی اختراع کرده اند که می تواند در تشخیص سرطان پستان در زنان تا 5 سال زودتر عمل کند. مدل هوش مصنوعی توسعه یافته توسط دانشمندان مؤسسه فناوری ماساچوست(MIT) می تواند سرطان پستان را بدون توجه به مسائل نژادی تا 5 سال زودتر از آن که فرد به آن مبتلا شود پیش بینی کند. یک مدل یادگیری عمیق که توسط یک تیم از محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT و آزمایشگاه هوش مصنوعی CSAIL و بیمارستان عمومی ماساچوست ایجاد شده است می تواند براساس یک ماموگرام پیش بینی کند که آیا یک زن در آینده به سرطان پستان مبتلا خواهد شد یا نه و بر خلاف روش های قدیمی تر، به خوبی روی بیماران سیاه پوست کار می کند. سیستم های قبلی در تشخیص و پیش بینی سرطان پستان در بیماران سیاه پوست مشکل داشتند، اما این سیستم به خوبی روی هر دو کار می کند.

دانشمندان ابتدا به ماموگرام های بیش از 60 هزار بیمار که در بیمارستان عمومی ماساچوست تحت درمان بودند، نگاه کردند. سپس زنانی را که طی پنج سال تحت نظارت بودند و به سرطان پستان مبتلا شده بودند شناسایی کردند و با استفاده از این اطلاعات یک مدل ساختند که الگوهای ظریف در بافت پستان را که از نشانه های اولیه سرطان پستان هستند تشخیص می دهد.

این هوش مصنوعی توانایی کمک به حل اختلاف نژادی در مراقبت های بهداشتی زنان را دارد. از آنجا که اطلاعات فعلی در زمینه سرطان پستان بر اساس جمعیت سفید پوست به دست آمده است موجب تأخیر در تشخیص این بیماری در زنان رنگین پوست شده است. این اتفاق به عواقب شدیدی منجر شده است، چرا که زنان سیاه پوست نسبت به زنان سفید پوست 43 درصد بیشتر قربانی سرطان پستان می شوند و جان خود را از دست می دهند. همچنین به طور متوسط زنان هیسپانیک(اسپانیایی زبان)، سیاه پوست و آسیایی زودتر از همتایان سفیدپوست خود به سرطان پستان مبتلا می شوند.

ابداع جلیقه ای برای تشخیص بهتر سرطان پستان

اشعه ایکس و ام.آر.آی از روش های بسیار مؤثری برای تشخیص مراحل اولیه بیماری سرطان پستان به شمار می آیند. پژوهشگران اتریشی در مطالعه اخیرشان در حال توسعه یک جلیقه دارای سیم پیچ های رادیویی قابل انعطاف هستند که تصویربرداری ام.آر.آی را برای تشخیص سرطان پستان بهبود می بخشد. پژوهشگران موسسه علمی اتریش در وین در حال توسعه یک جلیقه هستند که اطراف آن سیم پیچ های دارای فرکانس رادیویی قابل انعطاف تعبیه شده است و از آن می توان برای تشخیص بهتر بیماری سرطان پستان استفاده نمود.

جلیقه مذکور دارای مجموعه ای از 32 سیم پیچ دارای فرکانس رادیویی است که درون پارچه این جلیقه تعبیه می شوند. سیم پیچ های مذکور هشت سانتی متر (3.1 اینچ) طول دارند و با استفاده از کابل کواکسیال به یک گیرنده رادیویی متصل می شوند و چند حسگر نیز در داخل این جلیقه قرار داده شده اند که توسط آنها سیستم می تواند حرکات ناشی از تنفس بیمار را که باعث ایجاد اختلال در تصاویر می شود حذف نماید.

کابل کواکسیال یا کابل هم محور(Coaxial cable) کابلی است که دارای یک رسانای داخلی است که توسط یک عایق منعطف محصور شده است و روی این لایهٔ منعطف نیز توسط یک رسانای نازک برای انعطاف کابل به هم بافته شده است. هدف این لایه رسانای خارجی کابل جلوگیری از نفوذ نویزهای محیط کابل می باشد. همه این اجزا، در داخل عایق دیگری جاسازی شده اند.

ام.آر.آی ها به عنوان یک روش تشخیصی مفید نسبت به اشعه ایکس به شمار می آیند به این دلیل که آنها دارای تابش یوننده مضر نیستند. آنها همچنین دارای حساسیت بالاتر و تصاویر با وضوح بالاتری هستند. ام.آر.آی تصاویر سه بعدی از بدن انسان را با قرار دادن آن در برابر یک میدان مغناطیسی قوی همراه با امواج رادیویی، تولید می کند. طی این مطالعه، این جریان هسته اتم های هیدروژن داخل بدن را تحریک می کند، که پس از آن می توان توسط رایانه آنها را به تصاویر آناتومی دقیق تبدیل کرد. در این روش هنگامی که بیمار برای انجام کارهای ماموگرافی مراجعه می کند، وارد یک لوله اسکنر ام.آر.آی می شود و سپس در آنجا از سیم پیچ های دارای فرکانس رادیویی برای ثبت تصویر استفاده می کنند. به گفته محققان، این رویکرد هنوز تکمیل نشده است و دارای نواقصی است که بزودی و با آزمایشات بیشتر حل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 298

به "پژوهش هایی که سال گذشته در تشخیص دقیق تر سرطان پستان معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهش هایی که سال گذشته در تشخیص دقیق تر سرطان پستان معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید