چرا آمریکا نگران کمبود داروهای ضد کرونا است

به گزارش درگ فایل، بر خلاف تصور عمومی آمریکا در حوزه دارویی به شدت وابسته به چین و هند است.

چرا آمریکا نگران کمبود داروهای ضد کرونا است

به گزارش درگ فایل، مقامات بهداشت و سلامت آمریکا هشدار داده اند که شیوع ویروس کرونا می تواند به بروز کمبودهای دارویی منجر گردد. حال سوال این است که آمریکا چقدر به محصولات چین و هند متکی است؟ شرکت های آمریکایی از دهه 1990 به طور فزاینده ای محصولات دارویی را از چین و هند که در آنجا مواد اولیه ارزان تر است و فراوری، مشمول مقررات ساده تری است، وارد نموده اند. در نتیجه، اکنون آمریکا برای تامین داروی خود به شدت به چین و هند متکی است.

بنا بر آمار سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، چین دومین صادر نماینده عظیم دارو و و مواد اولیه ساخت دارو از منابع طبیعی به آمریکاست. نزدیک به 80 درصد از ماده موثر و فعالی که در داروهای آمریکایی به کار می رود از چین و هند وارد می گردد. همچنین 90 درصد داروهای عمومی که مردم آمریکا استفاده می نمایند هم از چین و هند وارد می گردد. هند 40 درصد از داروهایی را که می گردد در آمریکا بدون نسخه تهیه کرد، برای مردم این کشور تامین می نماید. با این حال مصرف نمایندگان آمریکایی نباید وحشت نمایند اما می بایست محتاط و گوش به زنگ باشند.

تا به امروز سازمان غذا و داروی آمریکا فقط در مورد کمبود ذخایر یک دارو هشدار داده و البته اسم آن را منتشر ننموده است. همچنین اعلام نموده که در حال رصد مستمر ذخایر 21 داروی دیگر است و این داروها هم غیرحیاتی هستند. شرایط در چین هم رو به بهبود است. کارخانه ها در حال بازگشایی است و تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا رو به کاهش است و پیش بینی می گردد که شرایط تا خاتمه بهار تحت کنترل دربیاید. اما تعطیلی کارخانه های چین، فرایند فراوری را در هند نیز با کندی روبرو نموده است که در فرایند فراوری دارو با چین وابستگی متقابل تنگاتنگی دارند.

اخیرا دولت هند دستور داده تا صنعت داروی این کشور صادرات 26 فرآورده دارویی را که عمدتا آنتی بیوتیک بوده اند متوقف کند. این تصمیم می تواند کمبود بعضی اقلام دارویی خاص را در آمریکا به ویژه آنتی بیوتیک ها را محتمل تر کند.

  • هشدار جدی متخصصان آمریکایی درباره موج دوم کروناویروس
  • اعلام وضع اضطراری در ایالت نیویورک به دلیل شیوع کرونا
  • کرونا به 15 ایالت آمریکا رسید
  • بازار داروی آمریکا در قبضه چینی ها:

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام ننموده است که ممکن است شیوع جهانی ویروس کرونا زنجیره تامین کدام داروها را برای ایالات متحده با اختلال روبرو کند اما احتمالا در این میان بیشترین گروه داروهایی که در معرض این خطر احتمالی هستند آنتی بیوتیک ها و ویتامین ها به خصوص ویتامین C خواهد بود. بنا بر اعلام وزارت بازرگانی ایالات متحده، در سال 2018 میلادی، بیش از 90 درصد ویتامین C، و 95 درصد ایبوپروفن، 91 درصد هیدروکورتیزون، 70 درصد استامینوفن و 40 تا 45 درصد هپارین مصرفی آمریکایی ها از چین وارد شده است.

در واقع، شرکت های دارویی چین 97 درصد از بازار آنتی بیوتیک ها در ایالات متحده را تصرف نموده اند. بسیاری از و داروهایی که در آمریکا بدون نسخه به فروش می رسند و داروهای ژنریک مانند ضد افسردگی ها، داروهای ضد ایدز، ضد اچ. ای. وی، داروهای کنترل بارداری، شیمی درمانی، آلزایمر، دیابت، صرع و پارکینسون همگی در چین ساخته می شوند.

داروهایی که از هند وارد می شوند عمدتا عبارتند از آنتی بیوتیک ها، مسکن ها، داروهای هورمونی، داروهای ضد ویروس، ویتامین ب 1، ب6 و ب 12.

در صورت تداوم بحران جهانی ویروس کرونا کمبود ذخایر دارویی آمریکا احتمال دارد. فراوری نمایندگان دارو در آمریکا می توانند برای چندین ماه زنجیره فراوری مواد اولیه داروها را تامین نمایند اما اگر کارخانه های چینی برای بازه زمانی طولانی با ظرفیتی اندک فراوری نمایند، شرکت های فراوری داروی آمریکایی با مشکل روبرو خواهند شد و ناچار می شوند برای پرکردن مجدد ذخایر خود، قیمت ها را به طور بالقوه افزایش دهند.

ایالات متحده می بایست برای جبران نقصان فراوری در چین و هند، افزایش ظرفیت های کارخانه هایی را که ماده اولیه و موثر دارو فراوری می نمایند افزایش دهد. همچنین شرکت های فراوری نماینده دارویی آمریکایی در دراز مدت می بایست زنجیره تامین مواد و فراوری را مورد بازنگری قرار دهند تا از میزان وابستگی زیاد خود به فراورینمایندگان چینی و هندی کم نمایند.

  • منبع: کانال تلگرامی UN & پایش آمریکا
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 259

به "چرا آمریکا نگران کمبود داروهای ضد کرونا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آمریکا نگران کمبود داروهای ضد کرونا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید