کدام بنزین هوا را کمتر آلوده می کند؟

به گزارش درگ فایل، کیفیت بنزین به عنوان سوخت اصلی وسائل نقلیه وابسته به پارامتر های متفاوتی است. احتراق بنزین ورود آلاینده های گوناگون به جو را در پی دارد و این آلاینده ها به طورمستقیم از طریق انسان و دیگر گونه های زنده جذب می شوند. بنزین سالم ویژگی های به خصوصی دارد که فقدان هرکدام از این ویژگی ها خطر آن برای سلامتی انسان را افزایش می دهد.

کدام بنزین هوا را کمتر آلوده می کند؟

به گزارش ایسنا، کیفیت و استاندارد بنزین به عنوان اصلی ترین سوخت وسائل نقلیه، همواره مورد بحث بوده است. بنزین و کیفیت آن، با آلودگی هوا رابطه عکس دارد. هرچه کیفیت بنزین بالاتر باشد آلودگی هوا کمتر خواهد شد و عکس این قضیه نیز صادق است.

آلاینده های حاصل از احتراق بنزین چگونه وارد جو می شوند؟

بر اساس اطلاعات سایت شرکت کنترل کیفیت هوا، بنزین به عنوان سوخت مصرفی وسائل نقلیه سبک و موتورسیکلت ها در داخل کشور شناخته می شود. با توجه به ترکیبات شیمیایی مختلف این مایع که از مشتقات نفت است، احتراق (سوختن) آن در خودرو ها موجب انتشار آلاینده های مختلف و ورود آن به محیط های شهری می شود. در واقع آلاینده های ناشی از بنزین به دو صورت انتشار از اگزوز و تبخیر از باک خودرو به هوا وارد می شوند. طبق استاندارد، بنزین بدون سرب حد اقل 15 پارامتر مهم دارد که باید مقادیر آن در محدوده مجاز باشد تا بنزین سالم و تاثیر کمتری بر آلودگی هوا داشته باشد.

گوگرد، متغیری تاثیرگذار

بنزین های تولیدشده دارای محتوای متفاوت گوگرد هستند. یکی از تعیینه های اصلی بنزین پاک، پایین بودن این پارامتر در بنزین است. کاهش گوگرد بنزین به طور مستقیم باعث کاهش هردو آلاینده گوگرد دی اکسید و ذرات معلق می شود. از طرف دیگر کاهش گوگرد در بنزین کارکرد مبدل کاتالیستی (سیستم کنترل انتشار آلودگی در خودرو) را بهبود می بخشد. در صورتی که گوگرد بالای بنزین سبب مسموم شدن مبدل کاتالیستی و افزایش انتشار آلاینده هایی، چون کربن مونوکسید، هیدروکربن ها و اکسید های نیتروژن خواهد شد.

عدد اکتان چیست؟

عدد اکتان معیار آرام سوزی بنزین است. هرچه عدد اکتان یک بنزین بالاتر باشد احتراق مناسب تری اتفاق می افتد و به موتور ضربه کمتری وارد می شود. در واقع بنزین پاک بنزینی است که عدد اکتان آن حداقل 91 باشد. رعایت این حد از استاندارد باعث مصرف سوخت کمتر، توان بالاتر موتور و در نتیجه تولید آلودگی کمتر خواهد شد.

بنزین از چه اجزایی تشکیل شده است؟

ترکیب اصلی سوخت بنزین را هیدروکربن های مختلفی که از تقطیر جزء به جزء نفت به دست می آیند، تشکیل می دهد. هیدروکربن ها خواص و ویژگی های مختلفی دارند. یکی از مهمترین ترکیبات هیدروکربنی، هیدروکربن های حلقوی هستند که جهت افزایش عدد اکتان به بنزین افزوده می شوند.

بنزن، گاهی خوب، گاهی بد

بنزن مهمترین و ساده ترین عضو خانواده هیدروکربن های حلقوی است. این ترکیب در موتور خودرو ها احتراق مطلوب تری دارد و جهت افزایش عدد اکتان به بنزین اضافه می شود. به دلیل فرار بودن، هم از طریق تبخیر از باک و هم از طریق اگزوز خودرو ها وارد هوا می شود. بنزن جزو مواد درجه اول سرطان زاست و تنفس طولانی مدت آن خطر ابتلا به سرطان خون را بالاتر می برد؛ لذا حد استاندارد آن در بنزین یک درصد حجمی تعیین شده است.

احتراق بنزین، حتی پاک ترین نوع آن می تواند باعث ایجاد رسوباتی در سیستم خودرو شود. این رسوبات به مرور باعث افزایش آلاینده های خروجی اگزوز می شوند؛ لذا جهت بهبود احتراق و کاهش انتشار آلاینده ها، به سوخت مواد شیمیایی خاصی به نام افزودنی های سوخت اضافه می شود.

سرب، غذای بنزین، بلای جان

سال ها ترکیبات سربی برای افزایش عدد اکتان سوخت و ایجاد کارکرد بهتر موتور به بنزین اضافه می شد. وجود این ماده در بنزین دو مشکل اساسی دارد؛ مشکل اول چالش هایی است که این ماده برای سلامتی انسان به خصوص زنان باردار و اطفال ایجاد می کند. این ماده باعث کاهش بهره هوشی در اطفال می شود. از طرف دیگر وجود این ترکیبات امکان استفاده از مبدل کاتالیستی را غیرممکن می کند. حذف سرب از بنزین یک گام مهم در راستا یافتن سلامت محیط و جامعه به شمار می رود؛ لذا در حال حاضر بنزین تولیدی داخل کشور بدون سرب است که تاثیر به سزایی بر بهبود عملکرد و افزایش عمر موتور دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1469

به "کدام بنزین هوا را کمتر آلوده می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام بنزین هوا را کمتر آلوده می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید